انتخاب زبان

آخرین اخبار

عطیه طاهری: سعید صدای کسانی بود که هیچ رسانه‌ای نداشتند

said etiye

اویان نیوز: سعید متین‌پور چهارم خرداد سال ۸۶ در زنجان بازداشت و به مدت نه ماه در سلولهای وزارت اطلاعات زنجان و اوین تحت بازجویی و ضرب و شتم قرار داشت. این روزنامه نگار طی حکمی در خرداد ۸۷ از سوی قاضی صلواتی به هشت سال حبس محکوم شد. متین‌پور فارغ التحصیل رشته فلسفه از دانشگاه تهران و عضو هیات تحریریه هفته نامه‌های «یارپاق»، «موج بیداری» و وبلاگ نویس آذربایجانی است.

به گزارش اویان نیوز، عطیه طاهری، همسر متین‌پور در گفتگوی با خبرنگار جرس به صداقت او در حرفه خبرنگاری اشاره کرده و گفت: «سعید در تمام فعالیت‌های رسانه‌ای و نوشته‌هایش هیچگاه غیر حقیقت چیزی ننوشت. او در حقیقت، صدای کسانی بود که هیچ رسانه‌ای نداشتند و تلاش می‌کرد اخبار کسانی که در جامعه نسبت به حقوق آن‌ها غفلت شده را برساند. اوهیچگاه از فعالیت‌های اجتماعی‌اش در این زمینه پشیمان نشد و دو باری هم که از دادستانی از او خواستند نامه عفو بنویسد، این کار را نکرد. بار‌ها دادیار ناظر زندان به صراحت در پیگیری‌هایم به من گفت که سعید تا زمانی که نامه عفو ننویسد از هیچ چیز خبری نیست.اما سعید کاری خلاف عرف و قانون انجام نداده است که بخواهد نامه پشیمانی بنویسد. به همین دلیل هم در این چهار سال و یکماه بدون حتی یک روز مرخصی در زندان بسر برده است،این در حالی است که طبق قوانین، او حق استفاده از مرخصی را داشت و ما بار‌ها درخواست دادیم. حتی پارسال هم درخواست آزادی مشروط دادیم اما متاسفانه با این حق قانونی هم موافقت صورت نگرفت.»

خانم طاهری به مناسبت روز خبرنگار خطاب به خبرنگاران ادامه داد: «در این روز از خبرنگاران می‌خواهم که همواره به دنبال واقعیت و حقایق باشند و استقلال خود را جدای از نگرش‌ها و موضع گیری‌های سیاسی در این مسیرحفظ کنند. سانسور همیشه در کشور بوده، اما گاهی عمدی و گاهی غیرعمدی بوده است و امیدواریم بیشتر غیرعمدی بوده باشد و خبرنگاران بدون توجه به گرایشات افراد اخبار را درست برسانند و از سانسور پرهیز کنند. به نظر من مهم‌ترین و بزرگ‌ترین رسالت یک خبرنگار پرهیز ازسانسور است.»

درباره این مطلب نظر دهید