انتخاب زبان

آخرین اخبار

عفو بین الملل: جان جعفر عظیم زاده در خطر است

azimzadeh-2

اویان نیوز: سازمان عفو بین‌الملل با صدور بیانیه ای نسبت به در خطر بودن جان جعفر عظیم‌زاده، فعال کارگری زندانی هشدار داد. این سازمان در بیانیه مذکور با اشاره به بیهوشی دو روز پیش وی در بیمارستان بر اثر ضعف ناشی از دوماه اعتصاب غذا و سخن دادستانی تهران مبنی بر «عدم انجام هیچ کمکی حتی در صورت مرگ آقای عظیم‌زاده» از مقامات ایران خواست این فعال صنفی را فورا و بی قید و شرط آزاد کنند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از هرانا، چارشنبه سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه ای نسبت به خطر افتادن جان جعفر عظیم‌زاده فعال کارگری زندانی در زندان اوین که در اعتراض به «سرکوب فعالین کارگران و معلمان از طریق پرونده سازی‌های امنیتی» در اعتصاب غذا بوده و در بیمارستان بستری است، هشدار داد.

سازمان عفو بین الملل در بیانیه خود ضمن درخواست اقدام فوری با توجه به در خطر بودن جان عظیم‌زاده آورده است: «فعال صنفی ایرانی جعفر عظیم زاده، رئیس اتحادیه آزاد کارگران ایران، در تاریخ ۲۷ ژوئن درپی اعتصاب غذای دو ماهه از هوش رفت. وی از هجدهم ماه ژوئن با توجه به وخامت اوضاع سلامتی‌اش در بیمارستان بستری شده است، اما همواره در خطر بازگشت به زندان اوین تهران و تهدید جانش قرار دارد. او یک زندانی عقیدتی است.»

در این بیانیه با ذکر فعالیت‌های صنفی و روند دستگیری، محکومیت و همچنین سخن دادستانی تهران مبنی بر «عدم انجام هیچ کمکی حتی در صورت مرگ آقای عظیم‌زاده» از مقامات ایران خواسته شده بدون قید و شرط و فورا این فعال صنفی را آزاد کنند، «او صرفا به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز صنفی محکوم شده و یک زندانی عقیدتی است. تا آزادی او اطمینان دهند که مراقبت‌های پزشکی لازم را دریافت خواهد کرد.»

عفو بین‌الملل به مقامات ایران یادآوری کرد که بر اساس معاهدات بین المللی که خود آن‌ها نیز امضا کرده‌اند، شهروندان حق تشکیل و پیوستن به اتحادیه‌های کارگری را دارا هستند.

جعفر عظیم‌زاده، دبیر هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، در اسفندماه سال ۹۳ از سوی دادگاه انقلاب به شش سال حبس و دو سال محرومیت از «فعالیت در فضای مجازی و رسانه‌ها و مطبوعات» محکوم شد.

این فعال کارگری اهل ماکو که از هماهنگ کنندگان طومار چهل هزار نفری کارگران برای افزایش حداقل مزد بوده، به اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور، اخلال در نظم عمومی و فعالیت تبلیغی علیه نظام جمعا به شش سال حبس محکوم شده است.

صلواتی، قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، در این حکم مجازات های این فعال کارگری را تجمیع نکرده است.

از جمله مصادیق اتهامات عظیم‌زاده، تشکیل اتحادیه آزاد کارگران ایران، تشکیل اتحادیه سراسری کارگران اخراجی و بیکار، همکاری با کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای آزاد کارگری، شرکت در تجمع روز جهانی کارگر پارک لاله در سال ٨٨، هدایت کارگران در اعتراضات سال ٨۴، اقدام به تشکیل و برنامه ریزی و مدیریت تجمعات کارگری در زمان دولت جدید و تهدید به تجمع و اعتصاب در اسفند ماه سال ۹۲ بوده است.

عظیم‌زاده همچنین به علت جمع آوری طومار اعتراضی چهل هزار نفری کارگران و تجمعات در مقابل مجلس و وزارت کار و هدایت و اجرای این تجمعات، اعتراض به مزد مصوب، شکایت از سعید مرتضوی به عنوان نماینده هزار کارگر، اعتراض به ایجاد تغییرات ضدکارگری در قانون کار، نشست و ملاقات با دیگر تشکل های مستقل کارگری از قبیل سندیکای کارگران شرکت واحد تهران، سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، کمیته هماهنگی، کمیته پیگیری و مصاحبه با برخی رسانه‌های برون مرزی محکوم شده است.

جعفر عظیم زاده، در آستانه روز جهانی کارگر سال ۹۳‌ از سوی ماموران امنیتی در تهران بازداشت و پس از ۴۶ روز با قید وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد.

وی در تاریخ ۱۷ آبان‌ماه سال ۹۴ بر اساس ابلاغیه شعبه اول اجرای احکام کیفری دادسرای ناحیه ۳۳ اوین، برای تحمل شش سال زندان خود را به دادسرای مستقر در زندان اوین معرفی و به بند هشت این زندان منتقل شد.

درباره این مطلب نظر دهید