انتخاب زبان

آخرین اخبار

علی اکبر ولایتی : انشاالله ایران یکپارچه می ماند/ نوشتن و خواندن به زبان مادری هیچ چیز را عوض نمی کند

vilayetii

اختصاصی اویان نیوز : دیروز علی اکبر ولایتی کاندیدای احتمالی  یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران  مهمان بسیج دانشجویی دانشگاه سراسری تبریز بود . این جلسه در تالار وحدت دانشگاه سراسری تبریز با موضوع  راهبردها و راهکارهای سیاسی دولت آینده برگزار شد .

به گزارش خبرنگار اویان نیوز سه شنبه ۱۷اردیبهشت۹۲ علی اکبر ولایتی  در جمع قریب به ۴۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه سراسری تبریز با همراهی رئیس دانشگاه تبریز – آژیده – حضور یافت . این جلسه  مقارن ساعت ۱۱:۳۰ شروع و تا ۱۳:۱۵ ادامه داشت. عضو ائتلاف پیشرفت و یا سه گانه اصول گرایان در شروع سخنانش از تبریز و نقش آن در تاریخ سیاسی ایران سخن گفت .این نامزد احتمالی ، آذربایجان را سر ایران عنوان نموده و در سخنانی حفظ تمامیت ارضی ایران را مدیون آذربایجان و آذربایجانی دانست و افزود ” انشاالله ایران یکپارچه می ماند ” ، در ادامه  این جلسه جعل جمله ای از ستارخان که می خواهم ۷ کشور زیر پرچم ایران باشد باعث اعتراض پراکنده دانشجویان گردید .

دانشجویان حاضر در این جلسه اعتقاد دارند که ولایتی سعی در تحریک احساسات دانشجویان تورک داشته و آنچه که در سخنرانی وزیر خارجه ایران به چشم می خورد استرس بیش از حد وی در حین سخنرانی  بود این حالت روانی تا جائی ادامه یافت که نویسنده کتاب آذربایجان (۱) در قسمتهای از صحبت خود تاریخ رویدادها را به اشتباه عنوان کرده و محله سردار ملی ستارخان را به جای امیره قیز ، خیاوان عنوان نمود . سخنرانی عضو شورای عالی فرهنگی  به موضوع اصلی جلسه تمرکز نیافته و بیشتر به گزافه گوئی و تملق درنقش آذربایجان در تاریخ سیاسی و اجتماعی ایران محوریت  یافت .طبق برنامه تعیین شده جلسه سخنرانی ، دانشجویان حاضر برای طرح  سوالات شفاهی و کتبی خود نام نویسی نمودند . اما بر خلاف برنامه ، برخی از دانشجویان گزینش شده(۲) برای پرسش سوالات خود فراخوانده شده و به طرح سوالات  دیگر دانشجویان فرصتی داده نشد. روزبه سعادتی یکی از دانشجویان دانشگاه تبریز حاضر در سالن جلسه به این روند گزینشی سوالات اعتراض کرده و عنوان نمود اگر به سوالات دیگر دانشجویان پاسخ داده نشود جلسه را ترک خواهند کرد . دانشجویان حاضر نیز به انتخاب سوالات گزینش شده و اختصاص زمان اضافی برای طرح سوالات  دانشجویان بسیجی معترض شدند .

با موافقت ضمنی مسئولین جلسه سخنرانی ادامه یافت ، اما با عملی نشدن پرسش دیگر سوالات ، دانشجویان معترض به  صحن سالن آمده و اعتراض خود را اعلام نمودند . فردی که خود را فرزند اکبر ولایتی عنوان می نمود با مشاهده اعتراض دانشجویان سعی کرد زمانی را برای پاسخگوئی به سوالات معترضین اختصاص بدهد که این امر با مخالفت لباس شخصی ها و ماموران نهادهای امنیت روبرو گشت . لباس شخصی ها به بهانه اینکه روزبه سعادتی(۳) دانشجو نیست از اختصاص زمان برای طرح پرسش خودداری نمودند . دانشجویان معترض دانشگاه تبریز با مشاهده عملی نشدن خواسته یشان سالن جلسه را ترک کردند . با این اقدام دانشجویان بیش یک سوم سالن خالی شد .

مشاور رهبری در سخنانی به سیاست خارجی احمدی نژاد انتقاد کرده و عنوان داشت ما باید با کشورهای همسایه(۴) روابط خوبی داشته باشیم و ارتباط با کشورهای آمریکای لاتین دردی را از ما دوا نخواهد کرد . یکی از دانشجویان به انتقاد وی از احمدی نژاد اعتراض کرده و یادآور شد ۴ سال پیش نیزمیر حسین موسوی همین حرفها را می زد ؛  ولایتی در پاسخ این دانشجو گفت : در آن زمان دشمن از این حرفها استفاده کرده و به نظام ضربه می زد . پس موسوی مقصر است . عضو تشخیص مصلحت نظام نیم ساعت قبل از اذان سعی داشت به بهانه وقت نماز جلسه را ترک نماید .

نوشتن و خواندن به زبان مادری هیچ چیز را عوض نمی کند

به گزارش آراز نیوز بعد از ظهر دیروز علی اکبر ولایتی در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد تبریز حضور یافت.

مشاور رهبری درپاسخ به اینکه چه زمانی اصل ۱۵ قانون اساسی اجرایی می شود؟ گفت: موضوع اصل ۱۵ چیز جدیدی را در ذهن تداعی نمی کند. وی افزود: آذربایجان سر ایران است؛ نوشتن و خواندن به زبان مادری هیچ چیز را عوض نمی کند .

این پاسخ وزیر سابق امور خارجه با اعتراض  دانشجویان  دانشگاه آزاد تبریز روبرو شد ؛دانشجویان معترض به وی گفتند: “آقای ولایتی شما فرافکنی می کنید و صراحتاً پاسخ ما را نمی دهید” . پس از این اتفاق تعدادی از دانشجویان دانشگاه آزاد تبریز در اعتراض به پاسخ ولایتی سالن استاد شهریار را ترک کردند.گفتنی است این جلسه که از ساعت ۱۶ آغاز شده بود نیمه تمام ماند .

(۱)   علی اکبرولایتی فوق تخصص بیماری های عفونی در کتابی با نام « آذربایجان » زبان مردم آذربایجان را »«آذری» دانسته و تاریخ حقیقی آذربایجان را تحریف نموده است .

(۲)   سوالات دانشجویان گزینشی نیز پیرامون  چرائی «عدم ائتلاف» و« تورم»  مطرح شد که به این سوالات هم پاسخ روشن و قانع کننده ای از طرف وزیر امور خارجه داده نشد .

(۳)   روزبه سعادتی دانشجوی دانشگاه سراسری تبریز در وبلاگ خود سوالی را که اجازه طرح آنرا نیافته است منتشر نموده و در قسمتی از سوال خود عنوان داشته است : شما از آرامش منطقه‌ای سخن می گویید. در دوران حضور شما در دولت های قبلی ما شاهد نسل‌کشی های مسلمانان آن سوی “آراز” در منطقه “قاراباغ” بوده ایم. چه مظالمی که بر آنها نرفت و شما با آرمانهای انقلابیتان! و دوستانتان با ادعاهایشان در قبال حمایت مادی و معنوی از مسلمانان سراسر دنیا، از جمله فلسطین، سوریه، میانمار و شاخ آفریقا، بر این فاجعه چشم بستید. چگونه می توانید نیاز به روابط دوستانه با رژیمی متکدی به اراضی مسلمانان را توجیه کنید؟ آیا مسلمانان آنسوی ” آراز” مسلمانیشان کمتر است و یا سایرین تافته ای جدا بافته؟ در مورد تورکان اویغور چه توجیهی دارید؟ و مگر می تواند توجیهی وجود داشته باشد؟

(۴)   این سخنان ولایتی در حالی گفته می شود که  کارشناسان بی طرف اعتقاد دارند روابط ایران با کشور همسایه – آذربایجان – در دوران تصدی وزارت امور خارجه  وی  خصمانه  بوده است  .

 استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع ” اویان نیوز ” مجاز است.

سابقه خبر در اویان نیوز:

منوچهر متکی در مراغه : سرمایه داران به دلایلی در آذربایجان سرمایه گذاری نمی کنند

درباره این مطلب نظر دهید