انتخاب زبان

آخرین اخبار

علی خیرجو به 5 سال زندان در تبعید و 2 سال ممنوعیت از اقامت در استانهای آذربایجان محکوم شد

eli xeyrcu

اویان نیوز: علی خیرجو فعال ملی – مدنی آذربایجانی ساکن اردبیل از سوی دادگاه انقلاب اردبیل به ۵ سال زندان در تبعید و ۲ سال ممنوعیت از اقامت در استانهای آذربایجان محکوم گردید.

به گزارش اویان نیوز، علی خیرجو از فعالین ملی – مدنی آذربایجانی ساکن اردبیل از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل به اتهام عضویت در گروه غیرقانونی “چنلی بئل” جهت برهم زدن نظم و امنیت ملی و عمومی کشور به ۵ سال حبس تعزیری در زندان مرکزی کرمانشاه  و۲ سال ممنوعیت از اقامت در استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل محکوم گردید.

حسن زاده رییس شعبه یک دادگاه انقلاب اردبیل به استناد گزارش اداره کل اطلاعات اردبیل و تحقیقات دادسرا و نیز نحوه و محل بازداشت وی در میدان شریعتی اردبیل، با تغییر عنوان اتهامی در کیفرخواست صادره علیه این فعال آذربایجانی رای به محکومیت وی داده است.

حسن زاده رییس شعبه یک دادگاه انقلاب اردبیل با نظر به “عدم اصلاح متهم با وجود سوابق متعدد” به استناد ماده ۲۳ قانون مجازات اسلامی این فعال آذربایجانی را به تحمل حبس در زندان مرکزی کرمانشاه  و به عنوان “مجازات تکمیلی”، دو سال از اقامت در استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل – بعد از اتمام دوران محکومیت – محروم نموده است.

علی خیرجو روز ۲مهر۹۲ در شعبه‌ی ۱ دادگاه انقلاب اردبیل محاکمه و پس از چند ساعت این حکم به وی ابلاغ گردید.

این فعال مدنی آذربایجانی در خرداد سال جاری در جلسات پازپرسی به ریاست قاضی خندستانی به استناد گزارش اداره اطلاعات اردبیل مبنی بر الصاق پلاکارد واعلامیه به زبان تورکی درمراسم ترحیم مادر این فعال آذربایجانی در مهرماه سال ۱۳۹۱ و فعالیت های وی در ارتباط  با زبان مادری، اتهام تبلیغ علیه نظام به وی تفهیم شده بود.

علی خیرجو فعال ملی – مدنی آذربایجانی روز۲۱ شهریور۹۰ در خیابان شریعتی اردبیل توسط نیروهای امنیتی در جریان اعتراضات ملت آذربایجان در رابطه با خشک شدن دریاچه اورمیه بازداشت شده بود.

وی در اعتراض به بازداشت غیر قانونی و بد رفتاری مامورین امنیتی در دوران بازداشت در اداره اطلاعات اردبیل دست به اعتصاب غذا زده بود.

پیشتر این فعال آذربایجانی به علت حضور در مراسم یادبود شهدای قیام خرداد ۸۵ آذربایجان در اورمیه به همراه ۱۷ تن دیگر از فعالین آذربایجانی بازداشت شده بود.

همچنین این فعال آذربایجانی به دلیل فعالیت های هویت طلبانه خویش از ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر محروم گردیده است.

 استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع ” اویان نیوز ” مجاز است.

سابقه خبر در اویان نیوز:

علی خیرجو فعال آذربایجانی به دادگاه اردبیل احضار گردید 

علی خیرجو فعال آذربایجانی به دادسرای اردبیل احضار گردید

اخذ آخرین دفاعیات علی خیرجو در دادگاه انقلاب اردبیل

اردبیل : الزام به امضای تعهد برای ۶۰ تن از فعالین ملی – مدنی

eli xeyrcu

درباره این مطلب نظر دهید