انتخاب زبان

دریاچه اورمیه

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

عملیات احیای دریاچه اورمیه متوقف شد

urmu golu

اویان نیوز: دبیر کارگروه و مجری طرح ملی نجات دریاچه اورمیه گفت: به دلیل نبود اعتبار و عدم تخصیص بودجه طرح ها و عملیات احیای دریاچه اورمیه متوقف شده است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از مهر، عیسی کلانتری بعد از ظهر شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ در همایش آگاه سازی عمومی از چالش های آب در حوضه دریاچه اورمیه، در سلماس با انتقاد از تخصیص ندادن اعتبارات مورد نیاز طرح های احیای دریاچه اورمیه افزود: از ابتدای سال تاکنون هیچ اعتباری برای طرحهای احیای دریاچه اورمیه پرداخت نشده است.

وی با بیان اینکه احیای دریاچه اورمیه از اصلی ترین شعار و اهداف دولت یازدهم بود عنوان کرد: متاسفانه با گذشت هشت ماه از سالجاری سازمان برنامه و بودجه به وظایف خود عمل نکرده و در سال ۹۵ تاکنون هیچ اعتباری برای کارهای اجرایی احیای دریاچه اورمیه تخصیص نداده است.

کلانتری با تاکید بر اینکه رئیس جمهور باید با عاملان این موضوع برخورد و تعیین تکلیف کند افزود: عمل نکردن به تعهدات دولت یازدهم موضوع تحقق شعار رییس جمهور مبنی بر احیای دریاچه ا اورمیه به هر قیمتی را به خطر انداخته است.

دبیر کارگروه و مجری طرح ملی نجات دریاچه اورمیه ادامه داد: احیای دریاچه اورمیه همچون طرح احداث راه آهن نیست که یک روز فعال و یک روز تعطیل شود و نمی توانیم منتظر دکتر نوبخت و وزیر اقتصاد باشیم و ببینیم پول می دهند یا نه؟

کلانتری افزود: خوشبختانه نسخه احیای دریاچه اورمیه به خوبی و به همت بیش از ۷۰۰ نفر از دانشگاهیان داخلی و خارجی نوشته شده است و با اجرای آن در دو سال گذشته به اهداف طرح که همانا تثبیت وضعیت دریاچه شور اورمیه بود دست یافته ایم.

وی اضافه کرد: درست در زمانی که گروههای علمی، دستگاههای اجرایی محلی، سازمانهای مردم نهاد و نیروهای مردمی پای کار آمده اند، مسئولان ستادی دولت می گویند توان درآمدی دولت پرداخت حقوق کارکنان دولت را کفاف نمی دهد و تخصیص اعتبارات احیای دریاچه اورمیه متوقف شده است.

کلانتری با بیان اینکه اگر ۱۰ سال پیش دریاچه اورمیه را احیا می کردیم، ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه داشت و امروز ۲۵ هزار میلیارد تومان هزینه برای احیای آن لازم است گفت: عملیات احیای این دریاچه به دلیل اختلاف نظر در میان مدیران اقتصادی دولت و اختصاص ندادن بودجه و تخصیص نیافتن اعتبارات لازم از سوی سازمان برنامه و بودجه عملاً تعطیل شده است.

دبیر کارگروه و مجری طرح ملی نجات دریاچه اورمیه با اشاره به اینکه دیگر نمی‌توانیم مثل چوپان دروغگو باشیم و واقعیت را نگوییم افزود: امروز برنامه احیای دریاچه اورمیه دقیقاً به دلیل نبود اعتبارات تعطیل است و اگر این روند را سازمان برنامه بودجه ادامه دهد نباید انتظار نداشته باشیم مردم پیشقراول احیای آن باشند.

کلانتری با تاکید بر اینکه نظام جمهوری اسلامی باید به مسایل محیط زیستی نیز به اندازه مسایل سیاسی اهمیت دهد زیرا تهدید بی آبی خطری جدی است افزود: در دو سال اخیر روند خشکی دریاچه اورمیه متوقف شده است و بعد از آن برنامه مدون و مداومی برای احیا آن ترتیب داده شده است.

وی با بیان اینکه خطر بی آبی  تهدیدی بیشتر از داعش و اسرائیل و … است اظهارداشت: احیا دریاچه اورمیه امری است که امروز همه مردم و ادارات و سازمان‌ها بر لزوم احیای آن به لحاظ فکری توجیه شده اند امری که دوسال پیش غیر ممکن به نظر می آمد.

سابقه خبر در اویان نیوز:

در ابتدای دولت قرار شد دریاچه اورمیه در مدت ١ سال احیاء شود / سال ۸۲ به رئیس جمهور وقت نامه نوشتم اما گفتند خطری دریاچه را تهدید نمی کند!!

 

درباره این مطلب نظر دهید