انتخاب زبان

آخرین اخبار

غرب آذربایجان : وضعیت هشدار در تغییر بافت جمعیتی / مهاجرت اکراد ادامه دارد

1305383_10201336348065083_1838960009_n

اختصاصی اویان نیوز: بعد از انقلاب اسلامی  و الخصوص در سالهای اخیر  مهاجرت اکراد به  اورمیه و روستاهای ترک نشین آن سبب  بروز تغییراتی در بافت جمعیتی این شهرستان گردیده است.

به گزارش خبرنگار اویان نیوز، در طی این سالها با افزایش مهاجرت اکراد به شهرستان اورمیه، آنان در تلاشی مضاعف سعی دارند تا ارتباط اورمیه را به لحاظ اتنیکی با سلماس و سولدوز قطع نمایند.

 به لحاظ جغرافیایی اقوام تورک معمولا در نقاط دشتی و در موارد بسیار نادر پایه کوه زندگی می کنند. به لحاظ وسعت ، مساحت بیشتری از استان آذربایجان غربی را مناطق کوهستانی تشکیل می دهد. بیش از دوسوم شهرستان اورمیه کوهستانی می باشد. گرچه تمام مناطق کوهستانی اورمیه کردنشین نیست ولی از لحاظ جغرافیای محدوده زیادی در اختیار آنان است.

شهرستان اورمیه از دو قسمت شمالی و جنوبی به منطقه سلماس و سولدوز متصل شده که از قسمت شمالی تنها سه روستای امام کندی، ماکو کندی، سلطان آباد به صورت یک نوار رابط میان مناطق تورک نشین دشت نازلو چای، دشت کهریز و منطقه انزل با منطقه تورک نشین لکستان و قره قشلاق سلماس می باشد.

بعد از انقلاب اسلامی با کوچ کردهای جلالی ماکو به روستای امام کندی و ماکو کندی تورک های این روستا مجبور به مهاجرت شدند. امروز این دو روستا کردنشین می باشد و از این جهت که این مکان در مرز میان اکراد قرار گرفته است و قسمت های غربی این محدوده تا مرز ترکیه تماما روستاهای کرد نشین می باشند تنها روستای تورک باقی مانده در این قسمت روستای سلطان آباد می باشد.

در طی سالهای اخیر با تلاش فراوان اکراد مهاجر برای تغییر ترکیب جمعیتی روستای سلطان آباد، اکنون موفق به تغییر ۳۰ درصد از بافت جمعیتی این روستا شده اند.

از طرف دیگر کردها در تلاش اند تا از قسمت جنوبی که همین وضعیت را دارد ارتباط میان سولدوز را به لحاظ اتنیکی با اورمیه قطع کنند در صورت انجام این روند محدوده تورک نشین شهرستان اورمیه و سولدوز به طور کامل میان حلقه  از اکراد قرار خواهد گرفت.

همانطور که در تصاویر مشخص است گرچه کردها به طور کامل نتوانسته اند به لحاظ قومیتی روستاهای دول دیزه – اسلام آباد – رشکان را به دست گیرند ولی مهاجرت به این منطقه ادامه دارد. اگر چنانچه این مهاجرت ها منجر به تغییر بافت جمعیتی و قومیتی این روستاها به نفع اکراد گردد، دسترسی اکراد به مناطق تورک نشین سولدوز و اورمیه بسیار آسان تر شده و علاوه بر این تامین امنیت این منطقه در صورت هرگونه ناامنی غیر ممکن خواهد گردید.

 

 استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع ”اویان نیوز ” مجاز است.

1289933_10201336348305089_1161175695_n

قمستهای مربع شکل روستاهای ترک اورمیه و قسمتهای دایره ای روستاهای کرد نشین هستند

1305383_10201336348065083_1838960009_n

سابقه خبر در اویان نیوز:

غرب آذربایجان: اسکان اکراد مهاجر در شهرک بابل آباد قره ضیاءالدین

ماکو: زورگیری گروهکهای تروریستی کرد از شهروندان آذربایجانی

غرب آذربایجان : دستاورد مهاجران کرد در ماکو

پلدشت : شهرک میلاد هدیه دولت به اکراد مهاجر

غرب آذربایجان : فعالیت های مشکوک اقتصادی

 

درباره این مطلب نظر دهید