انتخاب زبان

آذربایجان غربی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

فرش افشار تکاب سال آینده به ثبت جهانی می‌رسد

afshar farsh

اویان نیوز: رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: سال آینده فرش آهنین افشار تکاب به عنوان برند برتر فرش استان به ثبت جهانی می‌رسد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، حمید کارگر ظهر سه شنبه در مراسم افتتاحیه کارگاه آموزشی روسای فرش دستباف سراسر کشور در دهکده باری اورمیه با بیان اینکه آذربایجان غربی از قطب‌های مطرح فرش دستباف کشور محسوب می‌شود افزود: هم اکنون فرش آهنین افشار تکاب و ریز ماهی خوی به عنوان برند معروف استان به ثبت ملی رسیده و سال آینده ثبت جهانی فرش آهنین افشار تکاب در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه درآمد فرش برای قالیبافان ناچیز است گفت: یکی از چالش‌های جدی پیش رو در بخش تولیدات فرش، پایین بودن سطح درآمد خانواده‌ها و سرمایه در گردش برای تأمین مواد اولیه به شمار می رود که نیازمند نگاه ویژه مسئولان است.

پیشتر خلیل نوری در گفتگو با صدا و سیمای آذربایجان غربی اظهار داشته بود: در استان آذربا یجان غربی مرغوب ترین و زیباترین فرش ها و تابلوفرش های دستباف که شهرت جهانی دارند تولید می شوند.

وی افزوده بود: این فرش ها عمدتاً در شهرستان های اورمیه، خوی، تکاب، شاهین دژ، بوکان، میاندوآب و مهاباد با گره تُرکی که کیفیت و دوام بالاتری دارد تولید می شوند.

درباره این مطلب نظر دهید