انتخاب زبان

آخرین اخبار

فرهنگ و هنر اردبیل صحنه نمایش ندارد/ تعطیلی و پلمب پروژه های اجرایی

3014114

اویان نیوز: در حالی که مسئولان فرهنگی استان اردبیل به توسعه فضاهای هنری و فرهنگی تاکید دارند، پروژه های کلان این حوزه به دلیل عدم همکاری بین بخشی تعطیل و حتی پلمب می شوند تا فرهنگ و هنر این استان جایی برای عرضه و نمایش نداشته باشند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از مهر، تالارها و سالن های فرهنگی و هنری از جمله مهمترین نیازهای استان اردبیل است که با وجود برخورداری از ۱٫۵ میلیون جمعیت، برگزاری برنامه های خود را هم اکنون در دو تا سه سالن کم ظرفیت و فرسوده محدود کرده است.

این در حالی است که مسئولان دستگاههای اجرایی مرتبط همواره در برنامه های خود توسعه سالنهای مختلف با القابی از جمله بزرگترین در منطقه شمال غرب کشور و یا اولین در منطقه شمال غرب کشور را وعده داده اند.

وعده هایی که با نگاهی به خروجی احداث این سالن ها نه تنها بزرگترین ها را تداعی نمی کند بلکه طولانی شدن فرآیند بهره برداری را به عنوان علامت سوالی در جایگاه فرهنگ در برنامه ریزی های دستگاهها قرار می دهد.

فعالیت ۲۳ گروه نمایشی در سه سالن

از جمله مهمترین دغدغه های توسعه سالن های فرهنگی، احداث سالن مخصوص تئاتر است که به عقیده کارشناسان با وجود قدمت ۱۰۰ ساله این هنر اصیل در استان، رشد و شکوفایی آن را در تنگنای سالن های غیر استاندارد محصور مانده است.

بطوریکه در حال حاضر تمامی گروههای نمایشی استان در سه سالن نیار، فدک و بیضا تمرینات خود را انجام می دهند و این در حالی است که به عقیده فعالان عرصه تئاتر استان هیچ یک از این سالن ها از استاندارد لازم برای تمرین تئاتر برخوردار نیست.

مدیر انجمن نمایشی استان اردبیل از فعالیت ۲۳ گروه نمایشی در سطح استان خبر داد و عنوان کرد: از این تعداد ۱۲ گروه نمایشی در اردبیل و مابقی در شهرهای دیگر استان فعالیت می کنند.

مجید واحدی زاده معتقد است استعداد تئاتر در اردبیل قابل توجه بوده و در عین حال نمی توان در سالنی که همایش و جشن برگزار می شود تمرین تئاتر مناسب داشت.

وعده سالن تئاتر شهر بی پاسخ مانده است

وی با بیان اینکه برای احداث سالن تئاتر در اطراف میدان توحید اردبیل در گذشته اقداماتی صورت گرفته بود، تصریح کرد: متاسفانه در سال های اخیر این محل به اطراف نمایشگاه بین المللی اردبیل که مسافت زیادی با مرکز شهر دارد انتقال یافت.

به گفته وی قرار بود سالنی با ظرفیت ۶۰۰ نفر در اردبیل احداث شود که با تغییر مکان احداث این ظرفیت به ۳۰۰ نفر کاهش یافت.

پیشکسوت هنر تئاتر اردبیل از مظلوم واقع شدن هنر تئاتر در اردبیل انتقاد کرد و افزود: از مسئولان انتظار می رود به قول های مساعدی که در رفع مشکلات تئاتر اردبیل می دهند، عمل کنند.

وی با اشاره به توافق صورت گرفته با خانه تئاتر کشور برای رفع مشکل سالن تئاتر عنوان کرد: طبق این توافق قرار شد برای حل مشکل تئاتر استان اردبیل، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یکی از خانه های قدیمی اردبیل را در اختیار هنرمندان عرصه تئاتر بگذارد و هزینه مرمت و نگهداری این خانه ها هم بر عهده خانه تئاتر باشد که متاسفانه این امر تحقق نیافته است.

به گفته واحدی زاده زمین اطراف سالن بیضای اردبیلی که بلا استفاده مانده است مکان مناسبی برای فعالیت های تئاتری است و از طرفی به لحاظ قرار گرفتن در مرکز شهر امکان دسترسی همه علاقه مندان به تئاتر را فراهم می کند.

این اظهارات در حالی است که در تیر ماه سال گذشته معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی سفر به استان اردبیل و بررسی وضعی فعالیت گروهای نمایشی قول مساعد همراهی مسئولان استانی برای احداث و تجهیز سالن اختصاصی تئاتر اردبیل را داد.

علاوه بر این در آستانه جشنواره استانی، گروههای نمایشی همچنان درگیر راضی کردن مسئولان برای اختصاص سالن مناسب تئاتر بوده و به جای معطوف کردن توان خود برای تمرینهای مناسب، دغدغه سالن تمرین را دارند.

سکوت رسانه ای بهره برداری از مجمتع هنرهای دینی

دیگر پروژه فضاهای فرهنگی استان مجمتع هنرهای دینی اردبیل است که به عنوان یکی از مهمترین طرح های حوزه هنر استان در سال ۱۳۸۲ با هدف افزایش فضاهای فرهنگی به ویژه متعلق به حوزه هنری استان آغاز شد.

در طرح اولیه، ساخت و تکمیل این ساختمان در دو فاز به مدت دو سال پیش بینی شد تا بتواند با ایجاد فضاهای آموزشی، سالنهای اجرای تئاتر و نمایش و فضاهای نمایشگاهی پاسخگوی بخشی از نیاز هنری استان باشد.

با این وجود احداث این طرح با اما و اگرهای بسیار به مدت ۱۰ سال به طول انجامید تا به رغم ساخت فاز اول به دلیل ایرادات قابل توجه به لحاظ معماری و فنی عملا بی استفاده باقی بماند.

این پروژه که به دلیل ضعفهای عمده در ساخت و معماری با انتقاد گسترده از سوی مسئولان حوزه هنری استان مواجه بود چندی پیش در سکوت رسانه ای کامل به بهره برداری رسید و این در حالی است که همواره بهره برداری از پروژه هایی که چندین سال به درازا می کشد همواره برای مسئولان وقت جذابیت ویژه دارد.

موضوع قابل توجه به عقیده مدیر کل حوزه هنری استان اردبیل صرف اعتبار ۱۱ میلیارد ریالی برای احداث این مجموعه است بطوریکه این مسئول معتقد است ساختمان فعلی نشان می دهد پول بیت المال به درستی هزینه نشده است.

ساسان ناطق با بیان اینکه ساختمان قدیمی حوزه هنری آبرومندتر از ساختمان جدید التاسیس است، اضافه کرد: ایرادات ساخت این گمانه را که مجتمع احداثی بیش از فایده زیان به دنبال دارد، تشدید می کند.

وی علاوه بر این به نکته جالبی اشاره می کند و معقتد است تاخیر در تکمیل ساختمان جدید حوزه هنری موجب شده است، طرح ۱۰ سال پیش با نیاز امروز همخوانی نداشته باشد.

ناطق تصریح کرد: به عنوان مثال ظرفیت در نظر گرفته شده برای سالن های جدید متناسب با نیاز فعلی برنامه های فرهنگی و هنری نیست، چراکه نقشه ساختمان طی ۱۰ سال گذشته مصوب و اجرا شده که باید قبول کرد طی ۱۰ سال تحولات بسیاری در عرصه هنری استان شکل گرفته و نیازها افزایش یافته است.

مدیر کل حوزه هنری استان معتقد است حتی با وجود تغییرات جزئی در طرح اولیه ساخت همچنان این ساختمان مشکلات قابل توجهی در ساخت داشته و عملا زیان آن بیش از منفعت آن است.

تالار شهر اردبیل معطل یک پروانه ساخت

دیگر پروژه عمرانی فرهنگی استان احداث تالار شهر است که با توجه به طرح پیسنهادی می تواند به عنوان جهش گسترده ای در فضاهای فرهنگی اردبیل قلمداد شود.

با این وجود مدیر کل ارشاد اسلامی استان اردبیل در گفتگو با خبرنگار مهر علت توقف ساخت این پروژه را عدم همکاری شهرداری عنوان کرد و کل ماجرای پلمپ ساخت را به دلیل نداشتن پروانه ساخت دانست.

منصور شرفی تصریح کرد: اجرای این طرح در سال ۸۸ از طریق وزارت ارشاد پیگیری شد و به دلیل موانعی به سال ۹۱ موکول شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر احداث این مجموعه توسط شهرداری منطقه دو پلمپ شده است، اضافه کرد: مشکل احداث پروانه ساخت است که باید از محل اعتبارات استانی تامین شود.

وی افزود: اخذ پروانه ساخت تنها با هزینه کرد یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال قابل حل بوده و ضروری است با توجه به نیاز استان به ساخت این مجموعه شهرداری با احداث آن مخالفت نکند.

به گفته شرفی نمونه احداث ساختمان قبل از اخذ پروانه در کتابخانه مرکزی اردبیل بود و ارشاد اسلامی استان حاضر به ارائه تعهد اخذ پروانه پس از تکمیل ساختمان است.

مدیر کل ارشاد اسلامی استان با تاکید به اینکه در کل کشور تنها در ۱۰ استان تالار شهر موجود است، اضافه کرد: تنها سالن فرهنگی اردبیل سالن فدک است که تمامی برنامه های تمامی دستگاههای اجرایی در آن اجرا می شود و احداث تالار شهر می تواند در توسعه فضاهای فرهنگی تاثیر چشمگیری داشته باشد.

وی با یادآوری پیگیری اجرای این طرح از طریق وزرات ارشاد و مشخص شدن پیمانکار ادامه داد: تاکنون پیمانکار از سرمایه شخصی هزینه ۲۳ میلیارد ریالی برای احداث این مجتمع پرداخت کرده و حتی ریالی نیز از وزارت ارشاد اسلامی دریافت نکرده است.

پروژه های فرهنگی اردبیل بی نظیر در کشور است!

شرفی خواستار همکاری دستگاههای مسئول برای اجرای این پروژه شد و افزود: سنگ اندازی پروانه ساخت در استان اردبیل در هیچ استان دیگری تجربه نشده است.

وی با بیان اینکه اخذ پروانه ساخت نیازمند تامین اعتبار است، افزود: اعتبار لازم برای احداث این مجموعه که ملی و استانی است توسط نمایندگان استان پیگیری می شود.

به گفته شرفی در صورت همکاری شهرداری می توان به محض تکمیل این مجموعه نسبت به اخذ پروانه آن نیز اقدام کرد.

وی با بیان این که اینکه کاربری در نظر گرفته شده برای این مجتمع سه طبقه تخصصی بوده و سالنهای مجزای طراحی شده صرفا ویژه اجرای نمایش و موسیقی خواهد بود، از طراحی چهار سالن بزرگ هر کدام با ظرفیت ۶۰۰ نفر در این مجتمع خبر داد و افزود: ۲ سالن با مجموع ظرفیت ۱۲۰۰ نفر در طبقه اول ویژه موسیقی و ۲ سالن در طبقه دوم نیز با همان ظرفیت مختص اجرای نمایش خواهد بود.

بخش خصوصی به داد فرهنگ اردبیل برسد

در حالی که پروژه های دستگاههای دولتی در سالهای اخیر جایگاه فرهنگ را در رتبه های پایین قرار داده است، برخی کارشناسان و مسئولان معتقدند در چنین فضایی سرمایه گذاران بخش خصوصی می توانند موجب رونق فضاهای فرهنگی شوند.

بطوریکه کلنگ زنی بزرگترین مجموعه فرهنگی، تجاری و تفریحی شهر روزنه امید بهبود فضاهای فرهنگی استان قلمداد می شود.

شهردار اردبیل در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرد: در مجموعه تفریحی “تیراژه” اردبیل با ۱۸ هزار متر مربع احداث سینما، شهربازی، مجموعه تجاری و پارکینگ هوشمند در نظر گرفته شده است.

صدیف بدری با تاکید به ضرورت توسعه فضاهای فرهنگی اردبیل اضافه کرد: اجرای این طرح با مشارکت بخش خصوصی بوده و تمامی سرمایه دو هزار میلیارد ریالی آن توسط سرمایه گذار پرداخت شده است.

در حال حاضر تمامی برنامه های ۵۰ دستگاه اجرایی مرکز استان در سه سالن فدک، ولایت و سوم خرداد برگزار می شود و این در حالی است که برخی شهرستانها حتی سالن مناسب برای اجرای برنامه ندارند.

……………………..

گزارش: ونوس بهنود

درباره این مطلب نظر دهید