انتخاب زبان

اخبار

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

فریبا وفی نویسنده تبریزی: در حسرت خلق اثری به زبان مادری ­ام هستم

4564356345

اویان نیوز: فریبا وفی نویسنده و رمان نویس تبریزی  با حضور در«شهر کتاب» تبریز در جشن امضای علاقه مندان آثارش گفت: در حسرت داستان نویسی تُرکی هستم و امیدوارم روزی این اتفاق خوب رقم زده شود.

به گزارش اویان نیوز به نقل از نصر، فریبا وفی در جمع شماری از دوستداران ادبیات داستانی آذربایجان شرقی گفت: برای شکوفا شدن استعداد داستان نویسی­ ام مجبور به سکونت در پایتخت شدم و برای دستیابی به موفقیت حرفه­ ای­ ام ناگزیر از انتخاب زبان فارسی برای نوشته هایم بودم اما در حسرت خلق اثری به زبان مادری ­ام هستم و امیدوارم روزی این اتفاق خوب در زندگی کاری­ام بیافتد.

وفی با بیان اینکه نوشته هایم در ابتدای شروع فعالیت ادبی، متاثر از آثار غلامحسین ساعدی و صمد بهرنگی بود، گفت: به تدریج داستان نویسی را با حضور منظم ماهانه یا دو ماه یکبار در محضر اساتید فن ادامه دادم و حدود ۵ سال دیگر، زمانی که احساس کردم بدون استاد توانایی نوشتن و نشر کتاب را دارم، نخستین مجموعه ام را توسط انتشارات چشمه به بازار ادبیات داستانی عرضه کردم. وفی در ادامه به اهمیت مطالعه متون ادبی کلاسیک توسط نویسندگان جوان تاکید کرد و از دشواری های خویش با توجه به دو زبانه بودنش و خوانش متون کهن و برجسته (به دلیل عدم دسترسی در زبان مادری) گفت.

مدیون تبریزم

وی با تاکید بر اینکه سال های سکونتش در تبریز شرایط آسانی نداشته و با آزردگی خاطر توام بوده است، اضافه کرد: با همه این اوصاف نمی توانم گذشته ام را از دست بدهم و حتی گذشته ام را دوست دارم و در بازگشت به تبریز با سپاسگزاری و رضایتمندی سفر کردم چون هر موفقیتی در آثارم وجود دارد مدیون تبریز و آدم های گمنام و سرشناس آن، محله ها، میدان ها، زنان و شهروندان تبریز است و منبع الهام من در زندگی حرفه ای ام همین جغرافیا و شهروندان آن بوده است.

برنده جایزه بهترین رمان سال ۸۱ اضافه کرد: وقتی شهر کتاب از من برای دیدار با اهالی تبریز و جشن امضاء دعوت کرد احساس نوعی بازگشت به خودم را داشتم و همه آن چه که باعث شد من نویسنده شوم و بنویسم را در ذهنم تداعی کرد و بنابراین از همه و به ویژه مسئولان این مجموعه ممنونم.

در ادامه این برنامه، فریبا وفی به سوالات برخی از حاضران پاسخ گفت و با مشارکت حضار، جشن باشکوه امضاء برگزار شد.

فریبا وفی که زاده ۱۳۴۱ تبریز است، تاکنون ۱۱ جلد مجموعه داستان و رمان به رشته تحریر درآورده و رمان‌های «پرنده من» و «رویای تبت» از آثار وی، برنده چند جایزه ادبی معتبر کشورمان شده است.

شماری از داستان‌های او به زبان‌های ایتالیایی، ترکی استانبولی، آلمانی، نروژی، فرانسوی، روسی، سوئدی، عربی، ژاپنی و انگلیسی ترجمه شده و به زودی ترجمه اسپانیولی یکی از آثارش روانه بازار نشر خواهد شد.

درباره این مطلب نظر دهید