انتخاب زبان

آخرین اخبار

فعالان حقوق بشر: روبات‌های قاتل را ممنوع کنید

killer_robot_512x288_reuters

اویان نیوز: شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار تعلیق استفاده از سلاح جدید ‘روبات‌های قاتل’ شده است. فعالان حقوق بشر می‌گویند این سلاح ثبات و امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کند و قبل از آنکه استفاده از آن آغاز شود، باید آن را ممنوع کرد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از بی بی سی فارسی، این شورا روز پنج شنبه ۹ خرداد ۹۲، در نشستی در ژنو گزارش خود را درباره سلاح جدید ‘روبات‌های مهلک خودکار’ یا به اصطلاح روبات‌های قاتل ارائه خواهد کرد.

این روبات‌ها برای کشتن و تخریب برنامه‌ریزی می‌شوند و برخلاف هواپیماهای بی سرنشین (پهپاد)، کسی کنترل آنها را در میدان نبرد در دست ندارد.

وقتی برنامه‌ای که به روبات داده شده فعال و روبات روی آن قفل شود، می‌تواند بدون مداخله انسان، بکشد و تخریب کند.

از این رو فعالان حقوق بشر می گویند این سلاح ثبات و امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کند و قبل از آنکه استفاده از آن آغاز شود، باید آن را ممنوع کرد.

ایموجین فوکس، خبرنگار بی‌بی‌سی در ژنو می‌گوید در حالی که فعالان حقوق بشر خواستار منع کامل این سلاح شده‌‌اند اما گزارش سازمان ملل فعلا خواستار تعلیق استفاده از آن است تا به سوال هایی که درباره آن وجود دارد، پاسخ داده شود.

مدافعان این سلاح می گویند استفاده از روبات‌ها تلفات انسانی را در میدان نبرد کاهش می‌دهد اما گروه‌های حقوق بشر معتقدند که استفاده از آن، مسائل اخلاقی مهمی را مطرح می‌کند از جمله اینکه اگر این روبات‌ها غیر‌نظامیان را به قتل برسانند، چه کسی مسئول خواهد بود.

آنها می‌پرسند تصمیم نهایی را برای صدور فرمان کشتن چه کسی می گیرد و روبات چگونه می تواند فرد نظامی را از غیرنظامی تشخیص دهد؟ اگر روباتی باعث کشته شدن تعداد زیادی غیر‌نظامی شود آیا می توان آن را در دادگاه جنایت جنگی محاکمه کرد؟

کریستف هینز، کارشناس سازمان ملل می‌گوید به طور سنتی “سرباز بوده و اسلحه‌. اما الان اسلحه، سرباز شده و خودش تصمیم می‌گیرد.”

آقای هینز معتقد است روبات فاقد اخلاقیات است بنابراین نباید مرگ و زندگی انسان‌ها در اختیارش باشد.

او هواپیماهای بدون سرنشین را مثال می‌زند که ابتدا برای شناسایی و نظارت به کار گرفته شدند و استفاده ایذایی از آنها ممنوع بود اما به محض اینکه کارایی آنها در نابود کردن اهداف روشن شد، تمام اعتراض‌ها نادیده گرفته شد.

تاکنون آمریکا، بریتانیا و اسرائیل روبات قاتل تولید کرده‌اند اما هنوز از آن استفاده نکرده‌اند.

کشورهای بسیاری در پی تولید روبات‌های قاتل هستند و مثلا کره جنوبی در منطقه غیر نظامی حائل بین دو کره از روبات‌های نگهبان SGR-1 استفاده می کند که با سنجش حرارت و حرکت، ورود افراد به منطقه را ردیابی می‌‌کند. در حال حاضر این روبات را یک انسان هدایت می‌کند اما گفته می‌شود این روبات وضعیت خودکار هم دارد که اگر فعال شود، می‌تواند به طور مستقل عمل کند.

البته روبات‌هایی که کاملا مستقل عمل کنند هنوز ساخته نشده‌اند و بیشتر در حوزه داستان‌های علمی-تخیلی مطرح هستند اما صاحب نظران می‌گویند دولت‌ها بسرعت به تولید روبات کاملا خودکار نزدیک می‌شوند.

بانی داکرتی، استاد حقوق دانشگاه هاروارد و یکی از نویسندگان گزارش دیده‌بان حقوق بشر درباره روبات‌های قاتل می‌گوید روبات‌های صددرصد خودکار، “ده تا بیست سال دیگر ساخته می‌شوند.”

هواپیماهای بدون سرنشین هم روزبه روز به خودکار شدن کامل نزدیک‌تر می‌شوند و نمونه آن X-47B ساخت نیروی دریایی آمریکا است.

درباره این مطلب نظر دهید