انتخاب زبان

جنبش دانشجویی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

فعال دانشجوی دهه 70: تاریخ حرکت ملی آذربایجان باید ثبت و ضبط شود

talas afshar

اویان نیوز: تالاس افشار که در اوایل سال های دهه ۷۰ شمسی در دانشگاه تبریز مشغول به تحصیل بود در گفتگو با اویان نیوز از وقایع آن سال های «جنبش دانشجوی آذربایجان» می گوید.

افشار فعال سابق دانشجویی آذربایجان متولد شاهین دژ در دانشگاههای تبریز و باکو در رشته روانشناسی تحصیل کرده و از دانشگاه حاجت تپه آنکارا در رشته رشد کودک از پایان نامه دکترای خود دفاع کرده و هم اکنون ساکن تورنتو کانادا می باشد.

تالاس افشار با تبریک روز دانشجوی آذربایجان بر لزوم نامگذاری و گرامیداشت روزهای مخصوص به آذربایجان تاکید دارد.

وی در خصوص حوادث روز ۱۹ اردیبهشت ماه سال ۱۳۷۴ می گوید: این تظاهرات پس از توزیع پرسشنامه ای در تهران از سوی صدا و سیما شروع شد. این پرسشنامه پر بود از موضوعات تحقیر آمیز نسبت به ملت و هویت تُرک آذربایجان.

مشروح گفتگوی اویان نیوز با تالاس افشار:

این فعال آذربایجانی می افزاید: دانشجویان دانشگاه تبریز در اقدامی مناسب و پس از آمادگی های لازم عصر روز  ۱۹ اردیبهشت مقابل درب اصلی دانشگاه تجمع کرده و پس از قرائت بیانیه ای با شعارهایی اقدام تحقیر آمیز صدا و سیما را محکوم کردند.

افشار در ادامه گفت: دانشجویان قصد داشتند به طرف فکله دانشگاه تبریز راهپیمایی کنند که با دخالت ماموران امنیتی مواجه شدند. دانشجویان معترض به همراه ماموران امنیتی در یکی از سالن های دانشگاه حضور یافتند.

وی با اشاره به حضور استاندار وقت آذربایجان شرقی و رئیس دانشگاه تبریز در جمع معترضان بیان داشت: آنها با قبول اینکه خطایی صورت گرفته سعی در آرام کردن دانشجویان داشتند و گفتند این مسئله ارتباطی با صدا و سیما نداشته است.

به گفته این فعال سابق دانشجویی آذربایجان مسئله اساسی در این اتفاقات حرکت دانشجویان، ارتباط و اتحاد ارگانیک دانشجویان با یکدیگر بود.

افشار در توضیح « اتحاد ارگانیک دانشجویان » گفت: در آن زمان دانشجویان دانشگاه تبریز به دانشگاه های تهران، اورمیه و اردبیل رفته و با دانشجویان این دانشگاه ها در ارتباط با برگزاری هماهنگ اعتراضات به بحث و گفتگو پرداخته بودند. همانطور که شاهد بودیم یک روز پس از وقایع دانشگاه تبریز اعتراضاتی در دانشگاه اورمیه نیز صورت گرفت.

وی با اشاره به وقایع و فعالیت های سال های پیش از اتفاقات ۱۳۷۴ می گوید: در سالهای قبل از تظاهرات ۱۹اردیبهشت۷۴  دو بار اعتراضاتی در حمایت از قره باغ و اعتراض به سیاست های دولت ایران در قبال آذربایجان و قره باغ اتفاق افتاد.

این فعال آذربایجانی اضافه کرد: در یکی از این اعتراضات از درب دانشگاه تا میدان ساعت تبریز با اشتراک صدها دانشجو تظاهراتی صورت گرفت. طبیعتا این حرکت یک حرکت خود جوش نبوده و از سوی دانشجویان آذربایجانی سازمان یافته بود.

وی که در اوایل سال های دهه ۷۰ شمسی دانشجوی دانشگاه تبریز بود می گوید: از سالهای ۶۹ و ۷۰ شمسی فعالیت زیادی در سطح دانشگاه ها صورت گرفت که از آن نمونه می توان به ایجاد تشکیلات زیرزمینی اشاره کرد.

افشار که خود عضو یکی از تشکیلات زیرزمینی دانشجوی بود می افزاید: صد ها نفر عضو تشکیلات ما بودند که اکثر اعضای آن را دانشجویان شامل می شدند. اعضا تشکیلات در جلساتی باهم در مورد وضعیت حرکت ملی با هم گفتگو می کردند و در عین حال تلاش می کردند با انتشار نشریه به مردم اطلاع رسانی کنند.

وی درباره فعالیت های این تشکیلات توضیح داد: دانشجوها در محلات مختلف تبریز در منازل جمع می شدند و درباره موضوعات مرتبط با حرکت ملی بحث و گفتگو می کردند و تلاش می کردند افراد بیشتری را جذب این تشکیلات کنند.

به گفته این فعال آذربایجانی، به جز تشکیلات های موجود در شهر تبریز، تشکیلات های در سایر شهرها مانند تهران نیز به وجود آمده بود.

تالاس افشار حادثه سالهای ۱۳۷۴ را ادامه یک روندی می داند که از سال های قبل از آن شروع شده بود.

وی فعالیت های انجام شده در آن سال ها را زمینه ساز قدم های آینده توصیف کرده می افزاید: این فعالیت ها به عنوان بخشی از تاریخ حرکت ملی آذربایجان باید ثبت و ضبط شود.

افشار «جنبش دانشجویی آذربایجان» را جزئی از حرکت سیاسی – اجتماعی «حرکت ملی آذربایجان» دانسته، اضافه می کند: «جنبش دانشجویی آذربایجان» در درون حرکت ملی مفهوم پیدا کرده و به عنوان شاهرگ آن عمل می کند.

وی اعتقاد دارد اصلی ترین مشکل جنبش دانشجویی آذربایجان عدم ایجاد یک تشکیلات فراگیر بوده و در این ارتباط می گوید: با گذشت این سال ها جنبش دانشجویی آذربایجان نتوانسته تشکل منسجمی ایجاد کند.

این فعال آذربایجانی با تاکید بر لزوم وجود چنین ارگانی گفت: اگر چنین تشکیلاتی به وجود آید دانشجویان به راحتی می توانند برای آینده تصمیم بگیرند و در فرصت مناسب و در صورت نیاز در اتفاقات مداخله کنند.

درباره این مطلب نظر دهید