انتخاب زبان

اخبار

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

قزوین: کسب رتبه نخست کشوری برای کاخ موزه چهلستون

27383_635047348644178750_l

اویان نیوز: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین گفت: بعد از داوری، کاخ موزه چهلستون توانست مقام نخست را در شاخص نگهداری از اموال فرهنگی و تاریخی در سطح کشور بین موزه‌های کوچک کسب کند.

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی قزوین اسدالله بیرانوند ضمن ابراز خرسندی از کسب این رتبه در استان اظهار داشت: موزه‌ها هویت و اصالت فرهنگ و تمدن ملت‌ها هستند که به پشتوانه آن می‌توانند به حفظ و نگهداری از میراث کهن خود بپردازند.

وی افزود: خوشبختانه استان قزوین از جمله استان‌هایی است که دارای موزه‌های متنوع و تخصصی است و امیدواریم با تلاشی که برای ایجاد این مراکز فرهنگی انجام شده تعداد آنها را افزایش دهیم.

بیرانوند با اشاره به کسب رتبه نخست کشوری افزود: هر سال در راستای اهداف و عملکرد موزه‌های کشور شاخص‌هایی از جانب کمیته ملی موزه‌ها (ایکوم)، به موزه‌های کل کشور در قالب موزه‌های خصوصی، کوچک، متوسط و بزرگ ارسال می‌ شود که مطابق با موارد ارسال شده موزه‌ها فعالیت سالانه خود را برای بررسی نهایی ارائه خواهند داد.

وی بیان داشت: تعداد شاخص‌های سال ۹۱ شامل ۱۱ شاخص آموزش، بازدید از موزه، گرد‌آوری، معرفی، نگهداری و حفاظت، پژوهش، اعمال استانداردهای فنی و تلاش برای بقا بود که فعالیت‌های انجام شده در دو موزه چهلستون و شهر قزوین به این کمیته اعلام شد و بعد از داوری کاخ موزه چهلستون توانست مقام نخست را در شاخص نگهداری از اموال فرهنگی و تاریخی در سطح کشور بین موزه‌های کوچک کسب کند.

این مسئول یادآور شد: استان قزوین در حال حاضر دارای ۹ موزه بوده که دو موزه (چهلستون و شهر قزوین) تحت پوشش میراث فرهنگی هستند و در سال جاری نیز سه موزه جدید با عنوان سنگ نگاره‌ها، سفال و فرهنگ به مناسبت هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه‌ها  بهره‌برداری خواهد شد.

درباره این مطلب نظر دهید