انتخاب زبان

اخبار

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

قصه «ملک محمد» و «کباب بناب» به ثبت ملی رسیدند

mmmee

اویان نیوز: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی از ثبت دو اثر معنوی در فهرست آثار ملی خبر داد و گفت: «کباب بناب» و «قصه ملک محمد» به ثبت ملی رسیدند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، فرزین حق‌پرست در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: کباب بناب به عنوان بخشی از فرهنگ مردم بناب و شیوه خاص پخت آن و قصه ملک محمد به عنوان اثر معنوی دیگر در فهرست آثار ملی به عنوان اثر ملی معنوی به ثبت رسید.

حق‌پرست ادامه داد: با توجه به قدمت تاریخی که غذای سنتی کباب در شهرستان بناب دارد و شیوه خاص پخت آن که مختص مردم این شهرستان است برای ثبت در فهرست آثار ملی پیشنهاد شده بود که خوشبختانه با ثبت این اثر موافقت شد.

وی خاطرنشان کرد: در متن پرونده کباب بناب به موضوعات مواد تشکیل دهنده، نحوه فرآوری و نحوه پخت اشاره شده است.

حق‌پرست گفت: برای همین موضوع و با توجه به اهمیت آن در مرداد ماه سال‌جاری جشنواره کباب در شهرستان بناب و با همکاری فرمانداری این شهرستان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به پرونده ثبتی قصه «ملک محمد» نیز گفت: «ملک محمد» یکی از داستان‌های حماسی و اجتماعی منطقه آذربایجان است و قدمتی تاریخی دارد.

حق‌پرست ادامه داد : این داستان از زبان ریش سفیدان و زنان مسن برای کودکان بازگو می‌شود و در هر نقطه از منطقه آذربایجان این داستان به عنوان یکی از داستان‌های حماسی شناخته می‌شود.

وی درون مایه داستان ملک محمد را به داستان «کوراوغلو» شبیه دانسته و از این داستان به عنوان بخشی از فرهنگ حماسی غیور مردان آذربایجانی یاد کرد.

حق‌پرست گفت: برای اینکه داستان ملک محمد جزیی از فرهنگ ادبیات شفاهی آذربایجان محسوب می‌شود برای ثبت در فهرست آثار ملی ارائه شد و این اثر به عنوان اثر معنوی به ثبت ملی رسیده است.

در استان آذربایجان شرقی یک هزار و ۷۵۶ اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است که ۳۱ اثر از این تعداد به آثار معنوی اختصاص دارد و با ثبت این دو اثر در فهرست آثار ملی، آثار ملی ثبت شده از آذربایجان شرقی به یک هزار و ۷۵۸ اثر افزایش یافت.

درباره این مطلب نظر دهید