انتخاب زبان

آخرین اخبار

قوشاچای : برگزاری مراسم روز زندانی سیاسی / دیدار با خانواده ی بهبود قلیزاده

1370313_10201471727929495_1480697615_n

اختصاصی اویان نیوز: روز جمعه ۲۹شهریور۹۲ همزمان با روز زندانی سیاسی آذربایجان مراسمی در شهرقوشاچای (میاندوآب) با حضور فعالینی از شهرهای قوشاچای، ملیک کندی، ماراغا و بیناب برگزار گردید.

به گزارش خبرنگار اویان نیوز، این مراسم با خوش آمدگویی داریوش عندلبیان مجری برنامه و تشکر ایشان از حضور فعالین دیگر شهرها آغاز شد.

مهران رستگار اولین سخنران این جلسه ضمن تبریک روز زندانی سیاسی به تبیین تفاوتهای زندانی سیاسی با مجرمین سیاسی پرداخت. ایشان با اشاره به این نکته که تعریف مشخص و قابل قبولی بین زندانی سیاسی و مجرم سیاسی در قانون اساسی ایران وجود ندارد افزود:” اگر جرم را عملی خارج از قانون بدانیم در این صورت نیروهای امنیتی با بازداشتهای غیرقانونی خود بزرگترین مجرمان می باشند. “ رستگار در ادامه با اشاره به وضعیت اعتصاب غذای اخیر اعضای شورای مرکزی تشکیلات یئنی گاموح، پیام سعید متین پور که چندی پیش از زندان اوین خطاب به این عزیزان با عنوان ” بیزی قورویان بیزیک” نوشته شده بود را قرائت کرد.

“دفاع از زندانیان سیاسی فارغ از وابستگی های تشکیلاتی و جناحی آنها وظیفه ی ملی و اخلاقی تک تک فعالین حرکت ملی است. “

صابر جهانی یکی دیگر از حاضرین در این جلسه با ذکر این سخنان افزود: دفاع از زندانیان سیاسی همانند دفاع از زبان مادری ، دفاع از دریاچه ی اورمیه و دفاع از تمامی ارزش های حرکت ملی است.وی در ادامه با ذکر این نکته که فلسفه ی روز زندانیان سیاسی آذربایجان دفاع از این سرمایه های حرکت ملی به رغم وجود اختلاف سلیقه هاست، نامگذاری چنین روزی را بسیار مثبت دانست.جهانی در ادامه به تبیین ابعاد شخصیتی بهبود قلیزاده پرادخته و از تلاشهای ایشان در زمینه ی نهادینه کردن جامعه ی مدنی در این شهرستان یاد کرد. وی با اشاره به وضعیت سلامتی بهبود قلیزاده در زندان رجایی شهر و نگرانی فعالین حرکت ملی از این موضوع، خواستار رسیدگی مسئولین امر گردید.

 سجاد افروزیان از طرف فعالین شهرستان ملیک کندی از بانیان این جلسه تشکر نموده و خواستار برگزاری هرچه باشکوه تر چنین مراسماتی شد.وی با ذکر این نکته که ۵ عضو شورای مرکزی تشکیلات یئنی گاموح نوع جدیدی از مبارزه را وارد ادبیات سیاسی آذربایجان کرده اند، خواستار آزادی بی قید و شرط این فعالین گردید.وی در ادامه با اشاره به آزادی اخیر زندانیان سیاسی مرکزگرای ایران، خواستار آزادی تمامی زندانیان عقیدتی و سیاسی آذربایجان شد. افروزیان با ذکر وجود موانع بسیار در توسعه ی حرکت ملی، عزم فعالین آذربایجان را در احقاق حقوق ملی و مدنی ملت آذربایجان بسیار راسخ ارزیابی کرد.

 پس از آن جلال کودریلو به قرائت یک داستان کوتاه از یک زندانی سیاسی خطاب به قاضی و مسئولان بلند پایه پرداخت.وی در این نوشته دموکراسی ، صلح ، عدالت، آموزش زبان مادری، احیای دریاچه ی اورمیه و بسیاری از موارد دیگر را از خواسته های مشروع حرکت ملی دانسته و پاسخگویی مسئولین امر در عدم اجرای قانون اساسی را خواستار شد.وی ممانعت از حضور محمود فضلی در مراسم درگذشت پدرش را مصداق یکی از شنیع ترین شکنجه های روحی دانست و مسئولان را به گوش کردن صدای وجدان فراخواند.

 پس از این سخنان داریوش عندلیبان، مجری برنامه با اشاره به آزاد شدن برخی از زندانیان سیاسی جنبش سبز، سهم حرکت ملی آذربایجان را نیز از این آزادی‌ها خواستار شد. ایشان با اشاره به این نکته که در چند روز اخیر بازداشت های دیگری نیز صورت گرفته است، با قرائت اسامی زندانیان عقیدتی- سیاسی آذربایجان خواستار آزادی تمامی این عزیزان گردید.

بهمن خالقی یکی دیگر از حاضرین در جلسه ضمن تشکر از بانیان این مراسم، نامگذاری چنین روزی را در تقویم سیاسی ملت آذربایجان بسیار مثبت و ارزشمند دانست.وی در ادامه با اشاره به اینکه در سال ۸۷ سخنگوی قوه ی قضاییه بنا به متن قانون اساسی کشور منکر وجود هر نوع زندانی سیاسی در ایران گردیده است، افزود: “عدم تعریف زندانی سیاسی در متن قانون اساسی کشور موجب بروز بسیاری از مشکلات برای فعالین ملی مدنی آذربایجان گریدیده است.”خالقی در ادامه با اشاره به وضعیت مهدی کوخیان در زندان مراغه، این زندان را فاقد هر گونه امکانات بهداشتی برای زندانیان دانست. وی با اشاره به حقوق زندانیان سیاسی خواستار پیگیری مراجع ذی صلاح در این زمینه شد.

حسین احمدیان از دیگر سخنرانان این مراسم پس از قرائت یک شعر با اعلام این نکته که ملت آذربایجان زندانیان سیاسی دربند خود را هیچ گاه فراموش نخواهد کرد، یاد کردن از خانواده های ایشان را الزامی دانست.وی با نام بردن از عطیه طاهری و سونا فرج زاده و همسر بهبود قلیزاده از آنان به عنوان قهرمانان اصلی یاد کرد.

مهدی دیهمی ضمن تبریک روز زندانی سیاسی آذربایجان از صفر قهرمانیان به عنوان باسابقه ترین زندانی سیاسی دنیا یاد کرد.وی در ادمه قطعه شعری را برای حاضرین قرائت کرد.

بهزاد خدابنده یکی دیگر از سخنرانان این مراسم ضمن خوش آمدگویی به مهمانان، برگزاری چنین مراسماتی را نشانگر افزایش همبستگی های موجود در حرکت ملی دانست.وی با اشاره به این نکته که ایدئولوژی، رهبریت، همبستگی و سازماندهی از ارکان اساسی تمامی جنبش های سیاسی می باشد، برگزاری چنین مراسماتی را از ضروریات جنبش بیان کرد.

مجری برنامه در ادامه با اشاره به حضور آقای حکمعلی عطایی زندانی اوایل انقلاب شهرستان میاندوآب در بین حاضرین جلسه یادی از زندانیان سیاسی سابق میاندوآب نمود.

 در پایان این مراسم جلال کودریلو با اشاره به وضعیت اخیر بهبود قلیزاده و دیگر اعضای شورای مرکزی تشکیلات یئنی گاموح در زندان رجایی شهر اعلام کرد که با وجود رد فرجام خواهی پرونده ی این فعالین، ملاقات هایی با آیات عظام، نمایندگان مجلس و مسئولین قوه ی قضائیه صورت گرفته است.وی با اشاره به اعتصاب غذای اخیر شورای مرکزی تشکیلات یئنی گاموح به شرح وقایع صورت گرفته در ملاقات حضوری با بهبود قلیزاده پرداختند.وی با ذکر این نکته که این ۵ فعال ملی مدنی آذربایجان اعتصاب غذای خود را به صورت شرطی شکسته اند اعلام کرد که در صورت نرسیدن به خواسته های خود، این عزیزان بار دیگر اعتصاب خواهند نمود. کودریلو در ادامه با ذکر وضعیت زندان رجایی شهر این زندان را تبعیدگاه زندانیان سیاسی در ایران دانست.

لازم به ذکر است در این مراسم سیف الله کریم داداشی ( شاعر و نویسنده ی ادبیات کودک)، حبیب منافی آذر، مختار ابراهیمی و طاهر… قطعه شعرهایی در محوریت موضوع زندانیان سیاسی قرائت نمودند. و مراسم با اجرای سرود ملی آذربایجان گرفتن عکس به پایان رسید.

1370313_10201471727929495_1480697615_n  1371572_10201471729169526_1811407643_n

درباره این مطلب نظر دهید