انتخاب زبان

آذربایجان غربی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

قوشاچای : عدم حمایت مسئولان از کشت چغندر قند / آلودگی زیست محیطی کارخانه قند

qend

اختصاصی اویان نیوز: عدم حمایت از کشاورزان شهرستان میاندوآب موجب نارضایتی آنان شده و در نتیجه کشت چغندر قند در این شهرستان کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار اویان نیوز ، درحالی که کلنگ ساخت دومین کارخانه قند میاندوآب در شهریور ۱۳۸۵ با حضور محمد رضا باهنر نائب رئیس وقت مجلس شورای اسلامی به زمین زده شد، هنوز اقدام قابل توجهی در این راستا انجام نگرفته است. لازم به ذکر است این کارخانه قرار بود با همکاری بخش خصوصی طی مدت دو سال مورد بهره برداری قرار گیرد و روزانه ۶۰۰۰ تن چغندر قند جذب کند.

مجید سیف حقیقت فرماندار وقت میاندوآب در تیر ماه ۱۳۹۰ سطح زیر کشت طرف قرارداد کارخانه قند میاندوآب را۶۲۰۰ هکتار اعلام کرده بود، این در حالی است که سیروس اسدی مدیر کارخانه قند میاندوآب در مهر۱۳۹۰ مقدار واقعی سطح زیر کشت طرف قرارداد کارخانه را۴۴۵۰ هکتار بیان کرد.

کارخانه قند میاندوآب حاضر به خرید چغندر اهالی نیست / خرید چغندر از شهرهای دیگر

مهدی عیسی زاده نماینده‌ی مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب درمجلس شورای اسلامی، ۲۴ خرداد۱۳۹۱ ضمن انتقاد از عدم حمایت از کشاورزان میاندوآب مطرح کرد : بوی نامطبوع چغندر قندهای فاسد میاندوآب را در برگرفته است.

 مهدی عیسی زاده در گفت و گو با خبرنگار حوزه ی انتخابیه خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به این که کشاورزان میاندوآب برای فروش چغندر قند خود با مشکلاتی مواجه شده اند، افزود: کارخانه قند میاندوآب از خرید محصولات کشاورزان این شهرستان خودداری می کند.

وی با اشاره به این که عمده محصول منطقه چغندر قند است، گفت: در شرایط فعلی امکان فروش چغندر قند به این کارخانه وجود ندارد.

عیسی زاده توضیح داد: این کارخانه با پیمان کارهایی از خارج شهرستان میاندوآب قرارداد بسته و محصول آنها را در اولویت قرار می دهد لذا از خرید چغندر قند کشاورزان میاندوآب خودداری می کند.

 عیسی زاده با اشاره به این که در حال حاضر از مهاباد چغندر قند خریداری می شود،گفت: خودداری از خرید محصولات میاندوآب باعث شده کشاورزان ما برای فروش چغندر قند مجبور شوند به دیگر شهرها بروند.

در میان ۸ منطقه ای که کارخانه قند ازآنها چغندر خریداری می کند منطقه ی۱ که شهرستانهای مهاباد و بوکان نیز در این منطقه قرار می گیرند بیشترین مقدار پیمان(۱۱۳۵ هکتار) را به خود اختصاص داده اند، که نشان از عدم حمایت از کشاورزان بومی است.

آلودگی زیست محیطی کارخانه قند

به رغم اینکه از دی ۱۳۸۵ فاضلاب صنعتی کارخانه قند پیرانشهر استاندارد شده است، کارخانه قند میاندوآب با ۵ سال تاخیر در دی ۱۳۹۰موفق به منعقد کردن تفاهم نامه‌ی مشترک با محیط زیست استان آذربایجان غربی شد.

 کارخانه قند میاندوآب پیشتر به دلیل این که کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی پساب خروجی تصفیه خانه‌ی این کارخانه را آلاینده تشخیص داده بودند و اخطاریه ی زیست محیطی دریافت کرده است، اما علی رغم این اخطاریه و هشدارهای زیست محیطی متعدد اقدام خاصی برای جلوگیری از معضل های زیست محیطی صورت نگرفته است بلکه این معضلات رفته رفته تشدید می شود.

نارضایتی کارگران کارخانه قند و عدم رسیدگی مسئولان

یکی از مشکلات اساسی که کارگران کارخانه قند میاندوآب با آن دست و پنجه نرم می کنند، عدم طبقه بندی مشاغل در این کارخانه است.

کارگران که نسبت به این موضوع ناراضی بودند بارها سعی در رساندن این نارضایتی به گوش مسئولان ذیربط کردند اما در نتیجه ی عدم رسیدگی مسئولان به خواسته ی آنها، کارگران بالاخره در اعتراض به اجرا نشدن طرح طبقه بندی مشاغل در این کارخانه اعتصاب کردند. در این اعتصاب که با مشارکت بیش از ۴۰۰ نفر از کارگران همراه بود، کارخانه به کلی تعطیل  شد، در پی این اعتصاب حمید شکری و جهانبخش محبی نیا فرماندار و نماینده  مردم وقت میاندوآب به کارگران قول رسیدگی دادند که این قول تا به حال به طور کامل تحقق نیافته است.

رتبه ی  ۳۲ کارخانه قند میاندوآب میان ۴۱ کارخانه قند

در نمایش عملکرد کارخانجات قند در کشور، کارخانه قند پیرانشهر همواره در بین کارخانجات نمونه ی کشوری قرار گرفته است و حتی در سال ۱۳۸۶این کارخانه با جذب ۳۶۵ هزار تن چغندر قند مقام دوم بیشترین چغندر قند تحویلی کشور را کسب کرد، این درحالی است که کارخانه قند میاندوآب فقط توانست  رتبه ی  ۳۲ را از میان ۴۱ کارخانه به خود اختصاص دهد.

عدم رعایت نکات ایمنی در کارخانه قند میاندوآب

هر سال در نتیجه ی عدم رعایت نکات ایمنی حوادث دل خراشی در کارخانه قند میاندوآب رخ می دهد و تنی چند از کارگران زحمت کش گرفتار این حوادث می شوند.

 در یکی از این حوادث که در مهر ماه ۱۳۸۵ به دلیل ترکیدن دیگ آمونیاک رخ داد،۶۰ نفر از کارگران زخمی شدند.

 عدم توسعه و افزایش ظرفیت کارخانه قند با وجود گذشت چهاردهه

 جهانبخش محبی نیا نماینده وقت مردم میاندوآب،شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی در دی ماه ۱۳۸۹ با بیان این مطلب که گردش مالی سالانه کارخانه قند میاندوآب ۵۵۰ میلیارد ریال است، افزود: لازم است نسبت به رفع مشکلات و مسایل پیش روی کارخانه قند میاندوآب، توسعه و افزایش ظرفیت آن اقدام اساسی صورت گیرد.

 این در حالی است که افزایش ظرفیت کارخانه قند میاندوآب با وجود گذشت چهاردهه از تأسیس کارخانه قند جدید میاندوآب با ظرفیت ۱۸۰۰ تن در روز، تحقق نیافته است.

 استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع ” اویان نیوز ” مجاز است.

سابقه خبر در اویان نیوز:

قوشاچای : آلودگی و وضعیت بحرانی جیغاتی( زرینه‌رود) / ورود فاضلاب‌های شهری و صنعتی‌

درباره این مطلب نظر دهید