انتخاب زبان

آذربایجان غربی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

قوشاچای: قرائت اشعار ملی / فرماندار سالن را ترک کرد

1

اختصاصی اویان نیوز: دیروز شب شعری به مناسبت روز ادبیات کودک و نوجوان در سالن اجتماعات اداره‌ی فرهنگ و ارشاد شهرستان میاندوآب برگزار شد.

به گزارش خبرنگار اویان نیوز، دوشنبه ۱۷ تیر ۹۲ مراسمی به مناسبت ۱۸ تیر روز ملی ادبیات کودک و نوجوان در سالن اجتماعات اداره‌ی فرهنگ و ارشاد شهرستان میاندوآب برگزار شد.این مراسم با حضور پرشور شهروندان میاندوآبی همراه بود و شاعرانی از شهرهای مختلف آذربایجان از جمله تبریز، اورمیه، زنجان، بازرگان، بناب، قره ضیا‌الدین و میاندوآب در آن شرکت داشتند.

ساعت ۱۰ شب این مراسم با مجریگری آقای عوض احمدی عضو کانون شعر و ادب حکیم نظامی آغاز گردید. درابتدای این برنامه رضا شیخه رئیس اداره‌ی فرهنگ و ارشاد شهرستان میاندوآب ضمن خوش‌آمد گویی به مهمانان از مشکلات فرهنگی موجود در شهر گلایه کرده و خواستار رسیدگی مسئولین امر به این کمبودها شد. پس از وی، منصور شکری، دبیر انجمن ادبی حکیم نظامی شهرستان میاندوآب، با ارائه‌ی شعری سخنان خود را چنین آغاز کرد: ” شعر و هنر یکی از موارد مهم و تأثیرگذار در پروسه‌ی ملت‌سازی و یکی از ارکان‌های مهم در شناساندن فرهنگ یک ملت می‌باشد، به‌طوریکه امروزه دیگر، موضوعات فرهنگی بسیار مؤثرتر از نیروهای نظامی عمل می‌نمایند.

وی با بیان این نکته که دوستی بین ملت‌ها و انسان ها از آرمان‌های اساسی انسان‌ قرن بیست و یک می‌باشد، از هنرمندان و شاعران به عنوان سفیران این رسالت تاریخی نام‌برد.

فرماندار شهرستان میاندوآب در ابتدای سخترانی خود گفت: “فراگیر بودن شعر شاعر از ملزومات عصر جدید است.”

حمید جلالی در ادامه‌ی سخنان خود بیان داشت: شاعران عصر حاضر باید خود را از زندانی کردن در چهار عنصر زمان، نژاد، زبان و جغرافیا محافظت نمایند.

 تامای شکری دختر خردسال اهل میاندوآب شعری با عنوان “وطن‌سیز” خواند. تامای که لباس ملی آذربایجان را نیز پوشیده بود، با شعر خود سالن را به وجد آورده و حاضرین در مراسم به شدت وی را تشویق نمودند.

 مراسم با ارائه‌ی شعر چندین شاعر حاضر ادامه یافت، تا اینکه داوود انتصار شاعر اهل تبریز با حضور در پشت تریبون با خواندن یکی از اشعار ملی خود حاضران در این مراسم را به وجد آورد، به طوریکه  حاضرین در مراسم به صورت ایستاده به تشویق ایشان پرداختند. در پی تشویق‌های مستمر حضار، مسئولین اداره‌ی ارشاد و نیروهای امنیتی حاضر در این مراسم سعی درکنترل فضای مراسم را نمودند.

 فرماندار میاندوآب پس از اتمام شعر داوود انتصار به همراه برخی دیگر از مسئولین شهر مراسم شعر‌خوانی را ترک نمود. در پی فشار نیروهای امنیتی، منصور شکری دبیر انجمن فرهنگی ادبی حکیم نظامی و داوود انتصار  به دفتر رئیس اداره‌ی فرهنگ و ارشاد فرا خوانده شدند.

مجری برنامه، عوض احمدی پس از این اتفاقات با تذکر به شاعران مهمان،خواستار برگزاری مراسم مطابق میل اداره‌ی فرهنگ و ارشاد شد. وی چنین بیان کرد  “شما یک شب مهمان ما هستید و پس از آن ما جوابگوی مسئولین در قبال اشعار شما خواهیم بود.”  سیف‌الله کریم داداشی(خزر) ، شاعربنابی و مؤلف چندین کتاب کودک به زبان تورکی آذربایجانی ، یکی دیگر از شاعرین دعوت شده به مراسم  پس از این اتفاقات با خواندن اشعار ملی بار دیگر سالن را به وجد آورده به طوریکه تمامی حاضرین به صورت یکپارچه به تشویق وی پرداختند.

در اواسط برنامه ویدا کبیری یکی دیگر از شاعرین حاضر در مراسم  به ارائه‌ی شعری از خود به زبان فارسی پرداخت. در حین خواندن شعر فارسی از سوی ایشان تعداد زیادی از حاضرین در برنامه به نشانه‌ی اعتراض سالن را ترک کردند.

شایان ذکر است در این مراسم قلی سلیمی از هنرمندان اهل حق شهرستان میاندوآب و گروه موسیقی گونش (از گروه‌های عاشیقی میاندوآب) به اجرای موسیقی آذربایجانی پرداختند.

 گفتنی است در این مراسم  منصور عباسی(توغان) اهل میاندوآب و نویسنده‌ی کتاب خولیا ، ثریا بخشی(آیلار) شاعر اهل زنجان ، داود انتصار شاعر اهل تبریز،خانم عبدلی (سازاق) اهل قره‌ضیاالدین، رسول مهدیزاده اهل میاندوآب، چنگیز جعفری شاعر اهل قره‌ضیاالدین، کریم داداشی شاعر اهل بناب و نویسنده کتاب‌ کودک ” آذربایجان چیچک‌لری”،لیلا ابراهیمی از اعضای انجمن، سجاد نیکزاد شاعر اهل بناب، بهروز اسماعیل‌زاده شاعراهل بازرگان و مؤلف کتاب‌های “کولگه” و  ” منی سئرچه‌لرین باغرینا باس” به شعرخوانی پرداختند.

 از نکات قابل توجه این مراسم ممانعت مسئولین از اهدای جوایز  به شاعران دعوت شده و موکول کردن آن به زمانی دیگر بود و این در حالی است که جوایز به صورت آماده روی سن قرار داشت.

استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع ”اویان نیوز ” مجاز است.

1 2 3

یک نظر یرای این مطلب داده شده است

  1. .bu merasimnen ve oxunan şiirlerden video da olsayde daha yaxcı olurde. muntezırıx

درباره این مطلب نظر دهید