انتخاب زبان

آذربایجان شرقی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

قول‌ها و وعده‌هایی که عملی نشد/ تبریزی‌ها همچنان منتظر مترو

metro

اویان نیوز: پروژه احداث مترو در کلانشهر تبریز از سال ۱۳۸۱ آغاز شده و طی سالها با وجود قول‌های متعدد برای بهره برداری، هنوز خبری از متروی تبریز نیست و مردم این شهر همچنان منتظر تحقق وعده ها هستند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از مهر، افزایش ترافیک شهری و مشکلات حمل و نقل عمومی از یک سو و حجم وسیع مسافرت های درون شهری و مهم تر از آن آلودگی هوای تبریز از سوی دیگر لزوم احداث خطوط مترو را در این کلانشهر بیش از پیش نمایان می سازد پروژه ای که چندین سال است در دست احداث بوده و با تاخیرها و قول های مکرر روبرو می شود.

برای اولین بار در دی ماه ۱۳۶۹ موضوع قطارشهری تبریز در مجلس شورای اسلامی مطرح شد و با بررسی های انجام یافته٬ احداث چهار خط ریلی درون شهری و یک خط حومه ای به تصویب رسید، بالاخره با تصویب شورای‌عالی ترافیک شهرهای کشور٬ احداث خط نخست قطار شهری تبریز در سال ۱۳۸۱ آغاز شد.

متروی تبریز طبق تصویب شورای عالی ترافیک در آن سال ها به طول ۱۰۰ کیلومتر محدود شد.

خط یک قطار شهری تبریز که مدت هاست تبریزی ها منتظر شنیدن سوت قطار آن هستند به طول ۱۷ کیلومتر دارای دو پایانه ائل گلی در ابتدای مسیر و لاله درانتهای مسیر است که این خط در سه فاز طراحی شده و شامل ۱۸ ایستگاه و دو پایانه ابتدایی و انتهایی است، هر یک از فازهای سه‌گانه خط اول قطار شهری تبریز، در قالب شش ایستگاه مطالعه و اجرا شده و فاصله ایستگاه‌ها از یکدیگر طبق استاندارهای جهانی، ۹۰۰ متر است.

قول‌ها و وعده‌هایی که هیچ یک عملی نشد

طبق زمانبندی ها و قولهایی که از طرف مسئولان دولت دهم و شهردار وقت تبریز داده شده بود٬ سال ۹۱ سالی بود که تبریزی ها با پایان یافتن این سال منتظر بهره برداری از خط نخست مترو بودند ولی این سال به نصف نرسیده بود که تاریخ ها تمدید شد و این زمان به سه ماه دیرتر یعنی خردادماه سال۹۲ موکول شد.

مردم منتظر رسیدن واگن ها و اتمام عملیات اجرایی احداث ایستگاه ها بودند ولی به یکباره شهردار وقت تبریز در یک مصاحبه خبری از عملی نبودن افتتاح خط یک در شش ماهه نخست سال ۹۲ خبرداد و علت آن را حرکت نکردن واگن ها از چین دانست تا مردم همچنان در انتظار بمانند.

در این روزها دلایل عدم شروع به کار قطار شهری تبریز کمبود بودجه، توقیف واگن ها در گمرک، همکاری نکردن بانک مرکزی و بدقولی شرکت چینی سازنده واگن ها اعلام می شد و زمان به سرعت می گذشت و مردم نیز همچنان منتظر بودند.

انتخابات شورای شهر در خرداد ۹۲ همزمان با سراسر کشور در تبریز برگزار شد و با روی کار آمدن اعضای جدید شورا تصمیم بر این شد تا صادق نجفی به عنوان شهردار این شهر انتخاب شود، شهردار جدید در آن روزها از عزم جدی خود برای افتتاح مترو تا پایان سال خبر داد ولی توپ تحویل سال ۹۳ شلیک شد و خبری از متروی تبریز نشد.

زمان به سرعت گذشت ولی باز خبری از قطار شهری تبریز نشد تا اینکه در اواخر فروردین ماه سال ۹۳ پس از وعده های فراوان مسئولان و گذشت ۱۲ سال از خبر احداث مترو در تبریز سرانجام با ورود اولین سری واگن های مترو به این شهر، ثانیه شماری برای به راه افتادن قطار شهری پس از سال ها انتظار مردم تبریز آغاز شود.

ولی اکنون بعد از گذشت یک سال از ورود پنج واگن شامل سه واگن موتوردار و دو واگن تریل با طول کلی حدود ۱۰۰ متر هنوز خبری از ورود واگن های دیگر به تبریز و افتتاح خط یک مترو در این کلانشهر نیست.

البته با اینکه سال گذشته اعتبارات محدودی از طرف استانداری آذربایجان شرقی و شهرداری تبریز به این پروژه اختصاص یافت ولی متروی تبریز پیشرفت خاصی نداشت و همچون بچه طلاق بر سر راه مانده، منتظر روزهای آینده است تا بالاخره شاهد بهره برداری از این پروژه با قدمت ۱۳ سال باشیم.

به محض ورود رام های دیگر به تبریز سوت قطار شهری شنیده می شود

شهردار تبریز در گفتگو با مهر با اشاره به اینکه منتظر رام های دیگر مترو تبریز هستیم، گفت: به محض ورود رام های دیگر به تبریز سوت قطار شنیده می شود.

صادق نجفی با اشاره به اینکه باید از همه امکانات و ظرفیت‌های استانی و ملی برای تکمیل مترو تبریز استفاده ‌کنیم، افزود: با توجه به افزایش ترافیک و آلودگی هوا نیاز است تا هرچه سریعتر مترو تبریز به بهره برداری برسد.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر قطار شهری تبریز در مرحله بهره برداری است، ابراز داشت: ولی بهره برداری از مترو تبریز نیازمند واگن است و هر زمان که واگن های مورد نیاز تامین شود، شاهد افتتاح قطار شهری خواهیم بود.

نجفی اظهار داشت: خط یک مترو تبریز تا ایستگاه دانشگاه تبریز هم‌ اکنون آماده است و حتی به صورت آزمایشی هم راه‌ اندازی شده اما به دلیل کمبود واگن، امکان بهره‌ برداری عمومی از آن تاکنون میسر نشده است.

شهردار تبریز گفت: پیش ‌بینی می ‌شود با ورود واگن‌ های جدید بتوان این خط را به طور کامل و تا سه راه امین برای سفرهای درون شهری مردم راه ‌اندازی کرد.

طی ۱۰ سال گذشته شهرداری تبریز برای مترو کوتاهی کرده است

رئیس شورای اسلامی آذربایجان شرقی و عضو شورای شهر تبریز با تاکید بر اینکه در طول ۱۰ سال گذشته شهرداری تبریز برای مترو کوتاهی کرده است، به مهر گفت: عزم جدی داریم تا دو رام مترو را وارد تبریز کنیم که در این صورت طولی نخواهد کشید که متروی تبریز به بهره برداری برسد.

احتشام حاجی پور با انتقاد از سرعت نامناسب ریل گذاری در فازهای مختلف متروی تبریز اظهار داشت: به مردم قول می دهم خط یک مترو تبریز از ایستگاه ائل گلی تا ایستگاه بازار تا اوایل سال آینده به بهره برداری برسد.

باهمه این اوصاف و حرف و حدیث های زیادی که در خصوص مترو تبریز وجود دارد امیدواریم هرچه زودتر شاهد حرکت واگن های قطار شهری تبریز باشیم چراکه اکنون آلودگی و ترافیک تبریز به حالت هشدار رسیده است.

  …………………….

گزارش از محمدرضا علی اشرفی

سابقه خبر در اویان نیوز:

اجرای خط سوم متروی تبریز به یک شرکت ترکیه ای واگذار شد

توقف متروی تبریز در ایستگاه بی مهری بانک مرکزی

واگن‌های خط یک متروی تبریز وارد کشور شدند

حرکت مترو تبریز در مسیر وعده ها / آرزویی که به دل استاندار سابق ماند

افتتاح مترو تبریز با وعده های خلاف عملی نیست

متروی تبریز و وعده‌های توخالی مدیران

وعده افتتاح مترو تبریز در خرداد

دولت به تعهدات خود در قبال مترو تبریز عمل نکرده است

تاخیر در بهره‌برداری از مترو تبریز

درباره این مطلب نظر دهید