انتخاب زبان

اقتصادی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

قیمت خودرو در ایران تا ۲۰ درصد افزایش یافت

car_iran

اویان نیوز: شورا و مرکز ملی رقابت ایران قیمت‌های جدیدی را برای خودروهای تولید داخل اعلام کرده که در بعضی موارد افزایشی ۲۰ درصدی نسبت به قیمت‌های قبلی نشان می‌دهد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از بی بی سی فارسی، حدود سه هفته پیش این شورا قیمت جدید خودرو در سال ۱۳۹۳ را اعلام کرده بود که نسبت به سال گذشته به طور متوسط حدود شش درصد افزایش داشت.

اعلام این قیمت‌ها با اعتراض تولیدکنندگان خودرو روبه‌رو شد که آن را مطابق با افزایش نرخ تورم و هزینه‌های تولید نمی‌دانستند.

شورای رقابت ابتدا با رد این اعتراض‌ها اعلام کرد که قیمت‌ها را افزایش نمی‌دهد، اما روز شنبه، ۱۴ تیرماه رضا شیوا، رئیس شورا و مرکز ملی رقابت از مذاکره با خودروسازان و توافق بر سر شرایطی تازه خبر داد.

بر اساس گفته‌های آقای شیوا به نظر می‌رسد که افزایش قیمت تازه – علاوه بر آنچه که در خردادماه اعلام شده بود – عمدتا مربوط به امکانات و تجهیزاتی مانند کیسه هوا و استاندارد آلایندگی خودروها می‌شود که پیش از این در قیمت فروش لحاظ می‌شد.

التهاب بازار

به این ترتیب و بر اساس جدولی که توسط شورا و مرکز ملی رقابت ارائه شده، قیمت خودروی پراید ۱۳۱اس‌ال که در خرداد ماه کمتر از ۱۵ میلیون تومان اعلام شده بود، از تاریخ ۱۷ تیر حدود بیست میلیون تومان خواهد بود.

بیشترین افزایش قیمت مربوط به مدلی از خودروی پژو پارس کارخانه ایران‌خودرو است که حدود هفت میلیون تومان گران‌تر شده است.

قیمت “داشبورد جدید دارای کیسه هوا” برای این خودرو، دو میلیون تومان و به صورت جداگانه ارائه شده، هر چند که در جدول ارائه‌شده، از آن به عنوان یکی از الزامات قانونی یاد شده است.

رضا شیوا، رئیس شورا و مرکز ملی رقابت ایران گفته است توافق با خودروسازان بر سر قیمت‌‎های تازه، با قبول پنج شرط شورا از طرف آنها محقق شده است.

میزان تولید خودرو در سطح قابل قبول و مورد تایید شورای رقابت، برداشتن بازار حاشیه‌ای و اجرای طرح فروش به صورتی که دریافت‌کننده خودرو، مصرف‌کننده نهایی آن باشد از جمله این شروط است.

شیوا میزان عرضه کافی خودرو از سوی تولیدکنندگان را شرط لازم برای از بین رفتن بازار حاشیه‌ای خوانده و با اشاره با “افزایش ۱۰۰ درصدی تولید خودرو” نسبت به سال گذشته ابراز اطمینان کرده که بازار حاشیه‌ای از بین برود.

او به خریداران خودرو توصیه کرده است که عجله نکنند چرا که “بازار ممکن است چند روزی دچار التهاب شود.”

درباره این مطلب نظر دهید