انتخاب زبان

اردبیل

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

"قینرچه" هدیه ساوالان به گردشگران / لزوم معرفی داغ ترین آبگرم جهان

qeynerce

اویان نیوز: در دامنه کوه ساوالان (سبلان) و در جنوب غربی مشگین شهر به فاصله ۲۲ کیلومتر در سمت راست بستر رود قینرچه چای، آبگرم معدنی “قینرچه” واقع شده که به عنوان داغ ترین آبگرم معدنی کشور و حتی جهان شناسایی شده است.

به گزارش اویان نیوزبه نقل از مهر، آبگرم قینرچه با دمای ۸۲ درجه سانتیگراد، در ارتفاع هزار و ۹۹۰ متر از سطح دریا یکی از اعجازهای طبیعت شهرستان مشگین شهر است.

این آبگرم با آبدهی ۹ لیتر در ثانیه در ردیف آبهای کلروره، هیپوتونیک گازدار و خیلی گرم بوده و علاوه بر اینکه در بین آبگرمهای استان اردبیل ویژگی های منحصر به فردی از آن خود کرده، در بین آبگرمهای شناخته شده کشور نیز در رتبه گرم ترین آبگرم قرار گرفته است.

قینرچه با وجود بی بو  و بی رنگ بودن از دیرباز جزو آبهای معدنی با خواص درمانی شناخته شده است و برای درمان انواع امراض مورد استفاده قرار می گیرد.

درمان بیماری های تنفسی با بخارات آبگرم

با وجود اینکه داغی آبگرم قینرچه موجب شده است برای استحمام و شنا از آب سرد دامنه ساوالان (سبلان) به سمت آن هدایت شود، خواص درمانی این آبگرم به قوت خود باقی است.

بطوریکه به دلیل خاصیت اسیدی این آب و وجود املاح طبیعی مختلف برای درمان لنفاتیسم، راشیتیسم، بیماری های زنان و رماتیسم های مزمن استفاده می شود.

علاوه بر این وجود گازهای مختلف در سطح بالای چشمه خاصیت درمانی برای بیماری های تنفسی به آن بخشیده است.

یک زمین شناس در گفتگو با مهر تصریح کرد: با توجه به اینکه کوه سبلان آتشفشان غیر فعال است، دامنه آن مملو از آبهای معدنی است که املاح و خواص درمانی قابل توجهی دارد.

علیرضا رستگار تصریح کرد: موقعیت جغرافیایی مشگین شهر موجب شده است، آبهای گرم این منطقه به ویژه قینرچه با دمای ۸۲ درجه سانتی گراد قابلیت ویژه ای در گروه آبهای گرم درمانی پیدا کند.

qeynerce1

آبگرم قینرچه با دمای ۸۲ درجه سانتیگراد

ضرورت استفاده درمانی از آبهای معدنی

مطابق با اظهارات کارشناسان، شهرستان مشگین شهر نه تنها برخوردار از آبگرم قینرچه بوده بلکه ۹ دهنه آبگرم معدنی در آن فعال است.

از جمله مهمترین آن می توان به آب معدنی قوتورسویی، شابیل، موئیل سویی، ایلان‌دو، گورگور، ملک‌سویی، قینرجه و آغ‌سو اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل در خصوص آبهای گرم شهرستان مشگین شهر به مهر گفت: آبگرم قینرجه به عنوان یکی از گرم ترین آبگرمهای جهان محسوب می شود.

داوود نجفیان معتقد است علاوه بر این، آبگرم شابیل و قوتور سویی نیز از اعجازهای طبیعت مشگین شهر است بطوریکه قوتورسویی اسیدی ترین آبگرم جهان است که PH آن ۲٫۵ بوده و از این نظر در دنیا تنها آبگرم با این میزان اسید است.

وی با انتقاد از عدم استفاده درمانی از آبگرم های منطقه افزود: آبگرم های سطح استان ویژگیهای خاص خود را دارند اما از این آبگرمها صرفا برای آب تنی و تفریح استفاده شده و ویژگیهای درمانی این آبگرم ها مورد غفلت واقع شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان با بیان اینکه از قلیایی ترین تا اسیدی ترین آبگرمها در استان اردبیل وجود دارد، متذکر شد: این چشمه های آبگرم از شهرستان نیر و سرعین تا شهرستانهای کوثر و خلخال قرار گرفته که فرصت مناسبی برای توسعه گردشگری استان محسوب می شود.

نجفیان با بیان اینکه تمامی چشمه های آبگرم استان به جز آبگرم های کوثر و خلخال در دامنه ساوالان (سبلان) است، افزود: باید با آماده سازی زیرساختهای مناسب برای استفاده از چشمه های آبگرم استان رونق گردشگری استان را فراهم کرد.

qeynerce2

مجموعه تفریحی “آیقار” فرصت گردشگری

با وجود اینکه نجفیان معتقد است یکی از زمینه های توسعه صنعت توریسم بهسازی مجتمعهای آبدرمانی است، مجموعه تفریحی، تجاری و خدماتی آیقار در فاصله ۵۰۰ متر از چشمه آبگرم قینرچه نیازمند تسریع در بهره برداری است.

این مجموعه در دو بخش زنانه و مردانه و هرکدام مجهز به استخر عمومی، استخر کودک، استخر آب سرد، جکوزی، سونای خشک، سونای بخار، رستوران عمومی، کافه سنتی، نمازخانه و سوئیت در دست ساخت است.

با وجود اینکه استاندار اردبیل در آبان ماه سال گذشته در پی بازدید از روند اجرایی این پروژه خواستار توسعه و تکمیل مجتمع آیقار شد، بهره برداری از آن پس از چهار سال تاکنون به اتمام نرسیده است.

یک شهروند مشگین شهری به خبرنگار مهر گفت: به دلیل بی توجهی به ساماندهی آبهای معدنی مشگین شهر بسیاری از گردشگران از پتانسیلهای آبگرم این منطقه اطلاعی ندارند.

معرفت حمید زاده افزود: در صورتی که آبهای گرم مشگین شهر رونق پیدا کند، می تواند درآمد زایی قابل توجهی را برای توسعه و عمران شهری به دنبال داشته باشد.

به عقیده شهروندان مشگین شهر، این شهرستان با برخورداری از امکانات طبیعی و خدادادی در خصوص غنای آبهای معدنی می تواند با شهرستانهای شناخته شده از جمله سرعین برابری کند.

……………………

گزارش: ونوس بهنود

درباره این مطلب نظر دهید