انتخاب زبان

سینما و تئاتر

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

"لیلی مجنون" به زبان ترکی در تبریز روی صحنه رفت

اویان نیوز:افسانه “لیلی مجنون” توسط گروه آتیه با روایت جدیدی از علی اصغر میلانی تا روز ۲۰ اسفند ماه در تالار اقبال آذر مجتمع فرهنگی هنری تبریز اجرا می شود.
به گزارش خبرنگار مهر، نویسنده و کارگردان “لیلی مجنون” در خصوص این تئاتر اظهار داشت: شهریور ۹۱ نوشتن نمایشنامه لیلی مجنون را شروع و ۲ هفته روی متن کار کردم، متن فارسی توسط خانم اولکر اوجقار به ترکی ترجمه شد، ابتدا از نتیجه این ترجمه و قدرت بیان صحیح دیالوگها می ترسیدم اما خوشبختانه بعد از ترجمه متنی قوی و با کیفیتی بالا داشتیم.
میلانی ادامه داد: تیم اولیه از همان زمان تشکیل و تمرینها آغاز شد تا اینکه اواخر مهر، به خاطر محرم و صفر تمرین ها تعطیل شد، بعد از ماه صفر دوباره تمرینات را آغاز کردیم که متاسفانه با برخی از بازیگران ارتباط خوبی برقرار نشد و تعویض هایی داشتیم، سعی کرده ام در این اثر از بازیگران برجسته کمک بگیرم، الان تیمی خوب یک دست و قابل افتخار داریم.
وی در رابطه با دلیل انتخاب این متن گفت: وسواس شدیدی در انتخاب کار دارم، شرایط برایم خیلی مهم است، اما امروز الزاماتی وجود دارد که باید کار کرد. بعد از ۱۲ سال امروز در این فضا استارت زده ام. تئاتر هنری مقدس است که حاضر نیستم به هر قیمتی کار کنم، بعد از چند سال کار بزرگی را آغاز خواهیم کرد. بعد از “لیلی مجنون” کاری ناب را در برنامه داریم : “شمس تبریزی” کاری مشترک بین هنرمندان تبریز و ترکیه که سعی می کنیم برای مهر ماه ۹۲ آماده کنیم.
کارگردان نمایش “لیلی مجنون” راز ماندگاری افسانه ها و اسطوره ها، را در انتقال مفاهیم ناب بشری عنوان کرده و یادآور شد: موضوع عشق از بدو پیدایش بشریت وجود داشته هنوز هم هست، این اثر با دیدگاه جدیدی به زبان امروزی در همان بستر بیان می شود، لیلی مجنون را آنطور که شنیده ایم روایت نمی کنیم، رسیدن به روایت جدیدی از یک افسانه و داستان برای تماشاگر جذابیت دارد؛ در عین حال هم ذات پنداری مردم هم تاثیرگذار است هرچه به مردم نزدیک باشیم موفق تر خواهیم بود.
لیلی و مجنون1

وی هنرمند را آئینه ای تمیز برای جامعه دانست و گفت: هنرمند وظیفه دارد با فاصله ای منطقی به نیازها و خواست مردم نگاه کند تا بتواند آنچه که مخاطب می خواهد را عرضه کند اما این فاصله گرفتن به قدری نباشد که از جامعه دور شود، باید نسبت به نیاز جامعه یک قدم پیشرو باشیم. هنرمند صادقانه نیازها و آرمانها را بیان می کند؛ در راستای این امر جامعه ای موفق است که به جامعه هنری و هنرمند خود اعتماد کند.
لیلی و مجنون 3
علی اصغر میلانی گفت: تماشاگر بعنوان یک ضلع مهم از تئاتر مفقود است، اول باید تماشاگر را با تئاتر آشتی دهیم. در شهر ما کارهایی بود که ریشه خوبی داشته اما از لحاظ فنی آثار ضعیفی بودند که صرفا برای گیشه کار می شدند. با اجرای این اثر سعی می کنم اثبات کنم می توانیم اثری اجرا کنیم که هم از لحاظ فنی خوب باشد و هم تماشاگر را راضی کند.
وی ادامه داد: قبلا هم تجربه کردیم که به مردم تلقین می شود که تئاتر را دوست ندارند، اما تئاتر در این شهر ریشه دارد هروقت خواستیم که به مردم اعتماد کنیم ارتباط متقابل اتفاق افتاده، باور کرده ایم که تئاتر باید خود را پائین بیاورد تا با مردم همسطح شود اما این دیدگاه را قبول ندارم. اطلاعات مردم امروز نسبت به مسائل دنیا به روز است و ارتباطات خوبی نیز با هنر دارند.
میلانی وضعیت تئاتر تبریز را برازنده این شهر ندانسته و گفت: زمانی تبریز پایتخت تئاتر بود و نسلی در این شهر به هنر تئاتر می پرداخت که تماشاگران این هنر را از تهران جذب می کرد تا در تبریز تئاتر ببینند. با آمدن نسل جدید متاسفانه شرایطی پیش آمد که تعداد بالا رفت و کیفیت پائین آمد.
این هنرمند تئاتر تبریز اظهار داشت: خوشبختانه از نظر آموزش و بستر آموزشی فضا پیشرفت خوبی داشته اما با اقیانوسی مواجهیم که سطح بسیار و عمق یک سانت را داراست و باید سعی کنیم عمق این اقیانوس را افزایش دهیم، رفتارهایی دیدم که نشان می داد برخی عزیزان حتی به قراردادهایی که از سطح و روال تبریز بالاست پایبند نیستند. اما در مقابل افرادی در این کار هستند که به اندازه سن من تئاتر کار کرده اند و به کوچکترین مسائل بسیار پایبندند که دلیل موفقیتشان نیز همین بوده است.
وی افزود: ما زمانی با دست خالی تئاتر کار کرده ایم، امکانات امروز در مقایسه با آنروزها فوق العاده بالاست و در ضمن استعدادهای خوبی نیز داریم اما متاسفانه روحیه ها فرق کرده است،تاثیر امکانات و پول مهم اما اساسی تر از آن منش هنرمندان است، تئاتر هنری است که از خیلی چیزها بی نیاز است و تنها به هنر بازیگر و کارگردان بسته است.
میلانی با انتقاد از اینکه با هدف گذاریهای مقطعی در سطح چند جشنواره، هنرمند را داخل دایره ای کوچک می چرخانند، تاکید کرد: معمولا در این شرایط از مسئولان انتقاد می شود که به نظر من ۸۰ درصد مسائل به آنها مربوط نیست، مسئولان با سیاستگذاری هایشان تنها می توانند ۲۰ درصد موثر باشند، برای ارتقا کیفیت هنر تئاتر هنرمندان باید تلاش کنند. انتقاد از مسئولان خسته کننده شده، در حال حاضر انتظار بجا از مسئولان این است که هیچ کاری نکنند، گاه کارهایی که انجام می دهند در حد مشکل سازی بوده و اگر این عرصه را به حال خود بگذارند موفق تر پیش خواهد رفت.
نویسنده نمایشنامه “لیلی مجنون” در رابطه با ترس و خودداری هنرمندان شهرستان از اجرای آثار فاخر و ماندگار گفت: هنرمندان شهرستانی با این تصور که فلان آثار برجسته را اساتید پیشکسوت تئاتر پیش از این اجرا کرده اند و ما نمی توانیم چنین اجرای خوبی داشته باشیم و در صورت اجرا کارنامه کاری خود و اثر را خراب خواهیم کرد از پرداختن به آثار قوی ابا دارند اما ما حتما باید به این اعتماد بنفس برسیم، چون پیشینه هنر تئاتر در این شهر ثابت کرده که ما این توانایی را داریم.

لیلی و مجنون 2(1)

وی ادامه داد: دو دسته افراد از ارتفاع راحت می پرند، کسانی که یا درک درستی از ارتفاع ندارند یا خود را باور دارند، قاعده شهرستان و مرکز نیست، قاعده اعتماد است، باید پتانسیل و توان کاری کافی داشته باشیم و بعد دنبال آن برویم. قطعا وقتی ریشه در جایی اصیل باشد در صورتی که ضلع مفقوده تئاتر این شهر را برگردانیم و این تلاش و همت توالی داشته و فرآیندی ادامه دار باشد این تلاش به نتیجه خواهد رسید.
کارگردان نمایش “لیلی مجنون” همچنین عوامل این نمایش را بدین ترتیب عنوان کرد: نویسنده، کارگردان :علی اصغر میلانی
مترجم :اولکر اوجقار(منیره اکبر پوران)
بازیها: رضا گل آور- رقیه ولی پور- سعید جلوه گری- لیلا بابایی- ابراهیم عباسعلی زاده- شهرام خزرایی- ابوالفضل جدیری- فیروز عاقلی- نادره برماس- فرناز منتظر ظهور و…
آهــنـگــساز: امیـر بــرا
بازیگردان: ابراهیم عباسعلیزاده
طراح حرکات: محمد تقی اسپوتین
دستیارکارگردان: حسین سپهروند
طراح لباس، گرافیست: نگار کاغذ چی
طراح گریم: افرا شهباززاده
طراح صحنه، نور و جلوه های تصویری: علی اصغر میلانی
حرکات نمایشی: یونس محمودی- عادل زارع- بهمن دهقان- هادی زارع- هادی اسمعیلی پور- پیمان مومنی- چنگیز خانی- حمزه نقی پور- رضا دهقان- سمانه محمدی- دریا جعفری- پگاه پورحیدر- سئودا عباسپور – ساناز نهانی – میترا فضلی – بیتا فلاح و…
بازیگران خردسال: آیلین نجفیان پور- پوریا خزرایی
تهیه کنندگان: محمد رنجی، علی اصغرمیلانی

علی اصغر میلانی که فعالیت تئاتری خود را از سال ۶۶ در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز کرده و کارگردانی آثاری چون در انتظار گودو، بازی استریندبرگ، خوب مثل بد بده، شعبده باز، جایی در میان خوکها و … و نویسندگی نمایشنامه های خوب مثل بد بده، ساحل عبور، سپیده صادق، حبیب میهمان خداست و … را در کارنامه کاری خود دارد، در سال ۷۰ در ۱۷ سالگی با خداحافظی از عالم بازیگری با رهبری (نمایش کسری) وارد دنیای کارگردانی تئاتر شده، تاکنون ۱۲ اثر نمایشی را کارگردانی کرده است.
میلانی که از سال ۷۹ تاکنون نیز کارگردانی نکرده بود، بعد از ۱۲ سال تئاتر “لیلی مجنون” را برای اجرا انتخاب کرده و اجرای نمایش “شمس تبریزی” کاری مشترک میان هنرمندان تبریز و ترکیه را در برنامه فعالیتهای تئاتری خود دارد.

مهر- مصاحبه: ناهید زمانی -عکس: احمد نبی زاده

درباره این مطلب نظر دهید