انتخاب زبان

آخرین اخبار

ماکو: انتظار 20 ساله برای تعریض خیابان امام

maki1

اویان  نیوز: طرح تعریض خیابان امام خمینی ماکو در استان آذربایجان غربی از ۲۰ سال پیش تاکنون آغاز شده ولی همچنان این طرح در پیج و خم مشکلات گرفتار و برای اتمام آن زمان مشخصی اعلام نمی شود.

به گزارش  اویان نیوز به نقل ازمهر، شهرستان ماکو  به دلیل همجواری با ترکیه و وجود مرز بازرگان بعنوان فعالترین مرز زمینی ایران و ترکیه نیازمند ایجاد زیرساختهای لازم برای تسهیل تجارت و توسعه ترانزیت از طریق گمرک رسمی بوده که در این راستا مسئولان طرح تعریض خیابان امام خمینی(ره) ماکو را برای کاهش میزان ترافیک، تصادفات و تردد روان در این محور مرزی و ترانزیتی ارائه کردند.

اما پس از گذشت حدود ۲۰ سال از مطرح شدن این طرح در جلسات فرمانداری و شهرداری ماکو و با وجود تشکیل جلسات ویژه رسیدگی به وضعیت اجرایی این طرح در مرکز استان، تاکنون تنها ۵ قطعه از این طرح اجرایی شده و ۵۰۰ متر باقی مانده در مسیر اصلی هنوز باقی مانده و مسئولان نیز با توجه به مشکلات فرا روی این طرح، زمان مشخصی برای اتمام آن تعیین نمی کنند.

ایجاد ترافیک و وقوع تصادفات سنگین در این خیابان به دلیل تردد کامیون و کانتینرها که از مرز بازرگان کالا ترخیص و برای رفتن به سایر کشورها و استانها از این محور استفاده می کنند، ضرورت اتمام هر چه سریعتر این طرح را نشان می دهد که به دلیل معارض ملکی، کمبود اعتبار و عدم همکاری برخی دستگاههای خدمات رسان برای جابجایی تاسیسات، تاکنون اجرای آن به کندی پیش رفته است.

maki2

حدود ۲۰ سال از مطرح شدن طرح تعریض خیابان امام می گذرد

روند اجرای طرح تعریض خیایان امام خمینی(ره) ماکو قابل قبول نیست

نماینده مردم ماکو در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، با انتقاد از عدم اتمام طرح تعریض خیابان امام(ره) با وجود نیاز مبرم شهرستان، ادامه داد: این طرح با وجود اینکه جزو مصوبات سفرهای هیئت دولت به آذربایجان غربی بوده ولی تاکنون به اتمام نرسیده و مسئولان باید نسبت به اتمام طرح در کمترین زمان ممکن برنامه ریزی و اقدام کنند.

محمد علیپور با اشاره به اینکه متاسفانه سالانه شاهد تصادفات دلخراش خودروهای سبک و سنگین در این خیابان هستیم، ادامه داد: کاهش ترافیک ماکو و تسهیل در امور ترانزیتی با توجه به اینکه آذربایجان غربی تنها مرز مشترک زمینی ایران و ترکیه و دروازه ورود ایران به اتحادیه اروپا محسوب می شود با اتمام این طرح امکان پذیر خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه مسئولان طی سالهای اخیر چندین بار وعده اتمام این طرح و حل مشکلات تردد را در منطقه داده اند ولی این وعده ها تاکنون عملی نشده است، اعلام کرد: بر اساس یکی از مصوبات جلسه هیئت وزیران در سال ۸۶ مقرر بود که ۶۰ میلیارد ریال برای اجرای این طرح اختصاص یابد که با این وجود هنوز این طرح برای اتمام با مشکل کمبود منابع مالی مواجه است.

maki3

انتظار ۲۰ ساله برای تعریض خیابان امام

تعریض خیابان امام خمینی(ره) نیاز اصلی ماکو است

فرماندار ماکو نیز در گفتگو با مهر، با اعلام اینکه برای تسریع در روند عملیات این طرح تاکنون جلسات ویژه بررسی متعددی برگزار شده، ادامه داد: با توجه به  اختصاص ۲۰ میلیارد ریال طی سال گذشته از سوی دولت مازاد بر اعتبار مصوب برای اتمام مراحل اجرایی، ولی تعریض خیابان امام ماکو هنوز به اتمام نرسیده و ۵۰۰ متر از طول طرح باقی مانده است.

حمید رضا احمدیان با اشاره به اینکه این خیابان در مسیر جاده ترانزیتی بازرگان واقع شده و از خیابانهای اصلی این شهر محسوب می شود، اظهار داشت: مشکل ترافیکی شهر ماکو یکی از بزرگترین معضلات شهروندان و مدیریت شهری بوده و روند خدمات رسانی را دچار اختلال کرده با بهره برداری از این طرح مشکلات موجود رفع می شود.

وی با اشاره به اینکه رکود و کم کاری در اجرای عملیات احداث خیابان امام ماکو پذیرفتنی نیست، ادامه داد: کندی اجرای طرح تعریض خیابان امام ماکو به یک معضل عمده در این شهر تبدیل شده که افزایش جمعیت شهری و تعداد خودروهای سورای و ترانزیتی باعث ایجاد ترافیک سنگین در بیشتر ساعات روز در این خیابان شده است.

فرماندار ماکو‌ تخریب خانه‌های سازمانی مسکن و شهرسازی و اداره مخابرات را از جمله اقدامات اساسی برای ادامه اجرای این طرح دانست و اظهار داشت: راکد ماندن طرح تعریض به خاطر طولی بودن شهر قابل قبول نبوده و باید با تمام امکانات موجود شهرستان این طرح اجرا شود، بطوری که ساختمان بانک سپه و اداره تعاون روستایی در این خیابان تخریب شد.

طرح تعریض خیابان امام خمینی(ره) همانند اکثر طرحهای زیرساختی آذربایجان غربی تجربه ۲۰ سال انتظار برای افتتاح و بهره مندی مردم و رانندگان را دارد، که امید می رود با راه اندازی منطقه آزاد تجاری ماکو و تعهد این منطقه به همکاری در اجرای طرحهای توسعه ای و زیرساختی، تعریض این خیابان در اولویت قرار گرفته و طی آینده نزدیک شاهد اتمام کامل طرح باشیم.

سابقه خبر در اویان نیوز:

میاندوآب : شهروندان ناراضی / نبود ایستگاه‌های تاکسی ترمینال / عملیاتی نشدن مطالعات ترافیک شهر

مراغه : انتظار ۱۰ ساله اهالی شهرک گلشهر برای خدمات شهری

اردبیل: پروژه راه‌آهن اردبیل – میانه ۸ ساله شد / وعده های کذب مسئولین

درباره این مطلب نظر دهید