انتخاب زبان

آخرین اخبار

ماکو: ۳۵ سال محرومیت بزرگترین منطقه آزاد تجاری/۵۰ مدرسه کانکسی در سطح شهرستان

maki azad

اویان نیوز: منطقه آزاد تجاری ماکو با وجود قرار گرفتن در مسیر ترانزیتی و جاده مواصلاتی به اروپا با گذشت ۳۵ سال همچنان در محرومیت به سرمی برد و امروز توسعه این منطقه نیازمند مشارکت بخش خصوصی است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو به دلیل قرار گرفتن در مسیر ترانزیتی و جاده مواصلاتی آسیا به اروپا همچنین گستردگی و همواری و هم مرزی با دو کشور اروپایی می تواند یکی از قطب های اقتصادی مهم کشور در آینده نزدیک باشد، این منطقه از پایان محدوده شهرستان قره ضیاالدین از توابع خوی آغاز و تا صفر مرزی و انتهای شهر بازرگان ادامه یافته و شهرهای شوط و چالدران و پلدشت و ماکو را در برمی گیرد.

منطقه آزاد ماکو با وسعت بیش از ۴ هزار کیلومتر مربع بزرگ ترین منطقه آزاد جهان است، هیچ یک از مناطق آزاد دنیا با ۳ کشور هم مرز نبوده و ۲ گمرک مهم و حساس ندارند، همچنین این منطقه به شمال عراق هم نزدیک بوده که در آینده می تواند تاثیر مهمی در مبادلات آن داشته باشد.

حسین فروزان رئیس هیات مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد ماکو در گفتگو با مهر در خصوص مسایل، مشکلات و ظرفیت های موجود این منطقه با بیان اینکه از تاکنون هیچ گونه توجه جدی به ماکو نشده بود افزود: این منطقه همواره دچار محرومیت بود و نمی توان انتظار داشت در طول چند سال اخیر که تبدیل به منطقه آزاد شده است به صورت فوری با توسعه اقتصادی و فرهنگی مواجه شویم.

وی با بیان اینکه در طی چهارده ماه آغاز فعالیت مدیرعامل و هیات مدیره جدید ۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای توسعه منطقه هزینه شده اظهار داشت: تمامی شهرهای استان آذربایجان غربی همواره دچار محرومیت بوده اند و همین امر باعث برخی رقابت های شهر ها برای جذب اعتبارات می شود و این در حالی است که در صورت توسعه منطقه آزاد ماکو تمامی شهرهای این استان بهره مند خواهند شد.

فروزان ادامه داد: با چند میلیارد تومان اعتبار نمی توان منطقه آزاد ماکو را متحول کرد چرا که عدم وجود هرگونه زیرساخت اقتصادی و فرهنگی، مشکلات جاده های مواصلاتی، عدم وجود فرودگاه و خطوط ارتباطی ریلی همواره باعث بروز مشکل در جذب گردشگر داخلی و خارجی می شود.

باید بخش خصوصی وارد عمل شود

وی از مسئولان خواست با توجه جدی به منطقه آزاد گامی بلند در راستای توسعه اقتصادی استان آذربایجان غربی بردارند و در ادامه با اشاره به ورود بخش خصوصی برای سرمایه گذاری نیز گفت: منطقه آزاد ماکو فرصتی بسیار ایده آل برای سرمایه گذاران بخش خصوصی است و همه مسئولان استانی و شهرستانی باید به صورت هماهنگ در راستای جذب سرمایه گذاری این بخش قدم بردارند.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد ماکو از افتتاح فرودگاه ماکو در بهار سال آینده خبر داد و افزود: در صورتی که ریاست محترم جمهور در اردیبهشت ماه سال آینده سفر استانی به آذربایجان غربی داشته باشند نیز همزمان در آن سفر توسط ایشان پروژه فرودگاه ماکو افتتاح و به بهره برداری می رسد.

فروزان همچنین با اشاره به بوروکراسی های زمان بر اداری نیز گفت: وجود این مشکلات باعث شده که طرح عملیاتی پایانه مسافربری شهری ماکو به تازگی آماده شود همچنین همین امر باعث بروز مشکل در تمامی پروژه ها در دست احداث یا در حال مطالعه می باشد که امیدواریم مسئولان با توجه جدی در این خصوص از نظر زمانی گامی محکم در راستای توسعه استان بردارند.

وی بازگشایی ادامه خیابان امام و تعریض آن و همچنین تعریض جاده مواصلاتی واصله به ماکو را از مهمترین پروژه های سال آینده عنوان و تصریح کرد: بودجه سال آینده ۱۰۰ میلیارد تومان پیشنهاد شده در حالی که اعتبار لازم برای تمامی پروژه های منطقه ۲۲۰ میلیارد تومان است.

۵۰ مدرسه کانکسی در سطح شهرستان ماکو

فروزان در ادامه با اشاره به وضعیت آموزش و پرورش منطقه نیز اظهار داشت: متاسفانه در برخی روستاهای منطقه مدارس خیلی قدیمی بوده و در حال ریزش هستند و به همین دلیل در ۵۰ روستا کلاس های درس در کانکس برگزار می شود.

وی با بیان اینکه رسیدگی به وضعیت مدارس منطقه کاری اورژانسی است گفت: اعتباری بالغ بر ۴ میلیارد تومان از سوی سازمان منطقه آزاد و اعتباری در حدود ۴ میلیارد تومان دیگر از سوی وزارت آموزش و پرورش برای این امر در نظر گرفته شده است که تا پایان سه ماهه اول سال آینده هزینه می شود تا از مشکلات موجود کاسته شود.

فروزان خواستار همت خیرین منطقه نیز در این زمینه شد و افزود: تجهیز و بهسازی مدارس منطقه از اولویت های سازمان در سال آینده است.

برقراری ارتباط ریلی مطمئن و امن با خارج از کشور در گرو توجه مسئولان

مدیر عامل منطقه آزاد ماکو ارتباط ریلی مطمئن و با امنیت بالا از مرز بازرگان را عامل اصلی توجه جدی به این امر عنوان کرد و گفت: تمامی مرزهای استان آذربایجان غربی می توانند این مهم را عملیاتی کنند اما مرز بازرگان جزو امن ترین نقاط مرزی ایران بشمار می رود.

فروزان با اشاره به مشکل محرومیت و کم آبی منطقه بورالان نیز اظهار داشت: با کمک ۱.۵ میلیارد تومانی استانداری و ۲ میلیارد تومانی یک خیر و هزینه ۶۰۰ میلیون تومانی منطقه آزاد مشکل آب شرب ۱۱ روستا تا فروردین ماه سال آینده حل می شود و ۱۶ روستای دیگر نیز تا پایان سال آینده دیگر مشکل کم آبی نخواهند داشت.

  ——-

گزارش از محمد پاشازاده

درباره این مطلب نظر دهید