انتخاب زبان

آخرین اخبار

محمود آخوندی، حقوقدان سرشناس اهری درگذشت

Mahmod.Akhondi.3.1.93-1.jpg.815x390_q85_crop_upscale

اویان نیوز: محمود آخوندی، که از او به عنوان “پدر آیین دادرسی کیفری جدید ایران” نامبرده می شود، در سن ۸۲ سالگی درگذشت.

به گزارش اویان نیوز به نقل از خبرگزاری ایلنا، پروفسور محمود آخوندی متولد ۱۳۱۲ در اهر و از اساتید حقوق و نویسنده کتاب آیین دادرسی کیفری شب گذشته در بیمارستان مهر تهران تهران درگذشت.

محمود آخوندی دانش آموخته لیسانس حقوق از دانشگاه تهران بود که در اواسط دهه سی برای ادامه تحصیل به سوئیس رفت و دوره دکتری خود را با پایان نامه “حقوق جزای اسلامی و تأثیر آن در حقوق جزای ایران” به سال ۱۳۴۰ شمسی در این کشور به پایان برد.

در دهه چهل ابتدای کار قضاوت در اهر به عنوان اولین دادرس دادگاه و بعد به عنوان رئیس دادگاه بخش آغاز کرد. پس از آن بازپرس دادسرای تبریز شد و ماموریت پیدا کرد در دانشگاه ملی حقوق جزا تدریس کند. محمود آخوندی مدتی هم به عنوان دادیار دادسرای تهران منصوب شد و پس از آن به اداره حقوقی دادگستری انتقال پیدا کرد و مامور خدمت در دانشگاه ملی و معاون آموزشی دانشکده حقوق آن دانشگاه گردید.

محمود آخوندی “درسال ۱۳۵۲ به آمریکا رفت و پس از برگشت از آمریکا در دفتر تحقیقات و مطالعات دادگستری مشغول کار شد و پس از آن مسئولیت پارلمانی دادگستری را عهده دار شد و طرح‌های دادگستری را وی تهیه می‌کرد” و همچنین به ترتیب ریاست دادگاه جنحه، ریاست دادگاه استان تهران و ریاست دادگاه جنایی را بر عهده داشت.

وی در سمت های علمی و دانشگاهی نیز کارنامه بلندی دارد؛ استاد حقوق دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه قم و معاون آموزشی دانشکده حقوق دانشگاه بهشتی نیز از جمله سمت هایش بود.

کتاب چند جلدی “آئین دادرسی کیفری” از جمله آثار محمود آخوندی است که به عنوان اثری مرجع در حقوق ایران از آن یاد می شود.

درباره این مطلب نظر دهید