محمود بیلگین: پارلمان اروپا دریاچه اورمیه را در دستور کار خود قرار داد - پایگاه خبری - تحلیلی اویان نیوز - پایگاه خبری – تحلیلی اویان نیوز محمود بیلگین: پارلمان اروپا دریاچه اورمیه را در دستور کار خود قرار داد - پایگاه خبری - تحلیلی اویان نیوز

انتخاب زبان

دریاچه اورمیه

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

محمود بیلگین: پارلمان اروپا دریاچه اورمیه را در دستور کار خود قرار داد

bilgin

اویان نیوز: دوشنبه ۲۵آبان۹۴ سمیناری با موضوع دریاچه اورمیه در پارلمان اروپا برگزار شد.

به گزارش اویان نیوز، این سمینار با میزبانی کلاوس بوچنر عضو پارلمان اروپا و همکاری «یو ان پی او» و «اتحاد آذربایجان جنوبی» با شرکت جمعی از اعضای پارلمان اروپا، نمایندگان کمیسیون اروپا، متخصصین محیط زیست، مدیران بخش محیط زیست پارلمان اروپا و نمایندگان رسانه ها در شهر بروکسل مقر پارلمان اروپا برگزار شده است.

محمود بیلگین یکی از اعضای «اتحاد آذربایجان جنوبی» در گفتگو با اویان نیوز به موضوعات مطرح شده در این سمینار و نتایج آن پرداخته است.

گفتگوی اویان نیوز با محمود بیلگین

 

به گفته محمود بیلگین هدف از این سمینار اطلاع دهی به نمایندگان پارلمان اروپا درارتباط با وضعیت دریاچه اورمیه و کمک به موضع گیری رسمی این نهاد در قبال این موضوع بوده است.

به گفته محمود بیلگین، پس از این سمینار پارلمان اروپا در پاسخ به نامه پروفسور کلاوس بوچنر عنوان کرده این نهاد وضعیت دریاچه ارومیه را به لحاظ اکولوژی و انسانی پیگیری می کند و دریاچه اورمیه یکی از موضوعات مورد بحث این نهاد در دیدار با مسئولان ایران خواهد بود.

درهمین حال سایت آذوح در گزارشی از این سمینار نوشته است: پروفسور کلاوس بوچنر «عضو کمیته ی ویژه ی روابط با ایران و همچنین عضو کمیسیون های حقوق بشر، سیاست خارجی، امنیت در پارلمان اروپا»، ایوا پتکوویچ «مدیر برنامه های سازمان یو ان پی او»، استفان بلوک منس «رئیس مرکز مطالعات سیاست خارجی پارلمان اروپا»، استر پوزوورا «مدیر مسائل محیط زیستی خاورمیانه در کمیسیون اروپا»، دکتر استفان میچکه «متخصص محیط زیست از دانشگاه ایسلند» و آیدا کریملی «سخنگوی اتحاد آذربایجان جنوبی» و امیر مردانی «سخنگوی تشکل آذوح» سخنرانان این سمینار بوده و دیدگاه های خود را بیان نمودند.

کلاوس بوچنر استاد فیزیک هسته ای در سخنان خود با اشاره به اینکه موضوع دریاچه اورمیه ابعاد سیاسی و محیط زیستی دارد، گفته وجود تشعشعات رادیواکتیو یکی از مسایلی که در فاجعه ی دریاچه ی اورمیه توجه وی را بسیار جلب کرده، اما این تنها بخشی از یک پازل بزرگ در منطقه است و پخش شدن سم ها و دیگر مواد مضر اثرات جبران ناپذیری بر روی ساکنان آن سرزمین خواهد گذاشت.

ایوا پتکوویچ مدیر برنامه های سازمان یو ان پی او (UNPO) نیز در ادامه با اشاره ی دقیق به وضعیت ملت های غیرفارس در ایران و سیاست سرکوب حکومت، توافق اتمی را تنها روزنه ی امید کوچکی از همکاری حکومت ایران دانسته و آن را منوط به اعمال فشار از سوی دولت های اروپایی و مجبور کردن ایران به همکاری در مسائل مختلف دانسته است. وی ضمن ابراز امیدواری نسبت به بیشتر شدن توجه دیگر اعضای پارلمان اروپا به موضوع دریاچه اورمیه بر لزوم عمل فوری پارلمان اروپا برای نجات دریاچه تاکید کرده است.

استفان بلوک منس رئیس مرکز مطالعات سیاست خارجی پارلمان اروپا، با تحلیل و بررسی پرونده ی هسته ای ایران و چگونگی پاسخ ایران در این خصوص، شباهت های آن را با چگونگی رفتار ایران با مسئله ی دریاچه اورمیه مورد دقت قرار داد.

استر پوزوورا مدیر مسائل محیط زیستی خاورمیانه در کمیسیون اروپا با ارائه ی توضیح در مورد چگونگی برخورد پارلمان اروپا با مسائل محیط زیستی، نحوه ی ارجاع موضوع دریاچه ی اورمیه به صحن پارلمان اروپا و اخذ تصمیم رسمی در این مورد را مورد بررسی قرار داد. وی تاکید کرد با توجه به قرار گرفتن دریاچه ی اورمیه در منطقه ای غیر از اروپا بایستی فشارها از سوی فعالین آذربایجانی بیش از پیش گردیده و نهایتا اعضای پارلمان را مجبور به واکنش نمایند.

استفان میچکه متخصص محیط زیست از دانشگاه ایسلند با ارائه توضیحات عنوان نمود خشک شدن دریاچه ی اورمیه دلیلی غیرطبیعی داشته و نرسیدن آب به دریاچه از طریق احداث سدها دلیل اصلی آن است. وی با بررسی میزان بارش، میزان جذب آب، دمای هوا، میزان آب های جاری و زیرزمینی در طی ۴۰ سال گذشته اذعان کرد مطالعات زمین شناختی نشان می دهد این دریاچه در ۱۰هزار سال گذشته به هیچ وجه این چنین دچار کم آبی نشده است.

آیدا کریملی سخنگوی اتحاد آذربایجان جنوبی با اشاره به عدم توجه حکومت ایران به وضعیت دریاچه ی اورمیه این بی توجهی را کاملا «عامدانه» دانسته و عنوان کرد ایران آرزوی خشک شدن دریاچه اورمیه را دارد. وی ضمن اشاره به اینکه زمان به سرعت علیه دریاچه اورمیه در حال سپری شدن است بر لزوم انجام اقدام فوری برای نجات دریاچه تاکید نموده و اضافه کرد دریاچه ی اورمیه در صورت خشک شدن موجب مهاجرت ۱۵ میلیون از ساکنان اطراف آن خواهد شد.

امیر مردانی سخنگوی تشکل آذوح به عنوان آخرین سخنران با اشاره به سیاست های اتمی ایران در حوزه ی دریاچه اورمیه از استفاده ی حکومت ایران از اورانیوم دریاچه در پیشبرد اهداف نظامی در برخی پایگاه های مخفی و وجود اسناد در این خصوص سخن گفت. وی با اشاره به توهین صداوسیما علیه ملت تُرک از بازداشت‌های گسترده و حتی بازداشت خانواده ها و فرزندان خردسال فعالین سیاسی خبر داد. مردانی ضمن اشاره به جنبش ملت های غیرفارس در ایران برای دست یافتن به حق تعیین سرنوشت، تنها راه نجات دریاچه اورمیه را فشار بر ایران برای تغییر سیاست های خود و قبول حقوق بدیهی ملت های غیرفارس دانست.

seminar (2) seminar (3) seminar (4) seminar (5) seminar (6) seminar (7) seminar (8) seminar

درباره این مطلب نظر دهید