انتخاب زبان

اخبار

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

مراسم بزرگداشت مير جليل حسيني در پارساباد مغان برگزار شد

SAM_9892

اختصاصی اویان نیوز:مراسم بزرگداشت سراینده منظومه حماسی “قانلی گونش”(بابک پوئماسی) یکشنبه ۲۷ اسفند۹۱ در پارساباد مغان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار اویان نیوز در این مراسم که با شرکت جمعی از شعرا،هنرمندان و فعالین فرهنگی موغان و با گویندگی نادر ولی پور تشکیل یافت تعدادی مقاله و شعر در خصوص مجموعه “قانلی گونش” و میر جلیل حسینی ارائه شد.قادر جعفری در مقاله ای در خصوص منظومه، خصوصیات و تاریخچه آن در آذربایجان ، ائلشن بویوک وند درباره محیط ادبی مغان و منظومه قانلی گونش سخن گفتند. سیامک میرزایی نیز درباره اینکه چرا شاعر بابک را برگزیده به دلایل و شرائط سیاسی اجتماعی دوره بابک و دوره کنونی پرداخته و از نبود روح آزادیخواهی و غرور ملی و حس مقاومت در دوره کنونی اشاره نمود. وی منظومه مذکور را در راستای احیای روح ملی و افزایش حس مقاومت قلمداد کرد.
در ادامه برنامه اشعاری توسط شاعرین منطقه از جمله میر جمال حسینی،نادر عزیزی،جعفر آقامحمدی،رضا نوری ،رامین جهانگیرزاده و …. خوانده شد و سجاد جولانی نیز آهنگهایی ملی-حماسی ایفا نمود.
بر اساس این گزارش در انتهای این مراسم میر جلیل حسینی ضمن تشکر از حضار خواستار ایجاد فضاهای فرهنگی و مدنی توسط فعالین مدنی شده و به اهمیت چنین فضاهایی در افزایش احساس هویت جمعی آذربایجان و شناسایی تاریخ و ادبیات و نیز ایجاد دینامیسم در حرکت ملی اشاره نمود. این مراسم با تقدیم کتابهایی از جمله آذربایجان خالقی نین سوی کؤکونو دوشونرکن(میر علی سید اوف)دده قورقود،یانان گونش(ساهر)،قانلی گونش(میر جلیل حسینی) و حیکایه امکانلاری (همت شهبازی) به تعدادی از شرکت کنندگان خاتمه یافت.

استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع ” اویان نیوز ” مجاز است.

SAM_9892

_MG_7286

SAM_9830

 

درباره این مطلب نظر دهید