انتخاب زبان

آداب و رسوم

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

مراسم سنتی "چومچه خاتون" در گیوی برگزار شد

IMG18515510

اویان نیوز: مراسم سنتی آیین طلب باران با عنوان “چومچه خاتون” در شهر گیوی از توابع شهرستان کوثر برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در این آئین که عصر شنبه برگزار شد، کودکان و نوجوانان با مراجعه به خانه همسایه ها مواد اولیه آش نذری چومچه خاتون را جمع آوری کرده و سپس عده ای از زنان اقدام به پخت آش و توزیع آن در بین اهالی می کنند و پس از صرف آش دعای جمعی برای طلب باران خوانده می شود.

این آیین از رسوم دیرینه استان اردبیل است که همه ساله در تمامی مناطقی که با کمبود بارش به ویژه در فصل بهار مواجه بوده به اجرا در می آید.

در حاشیه اختتامیه این مراسم فرماندار کوثر در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر ضرورت احیای آیین های سنتی گفت: هدف از برپایی جشنواره هایی از این قبیل احیای آیین های اصیل گذشته و بازخوانی فرهنگ و رسوم حاکم در این منطقه است.

علی رضا حسینی تصریح کرد: آیین چومچه خاتون از جمله مراسم سنتی است که در مواقعی از سال که بارش کاهش یافته با هدف دعای جمعی برای بارش باران اجرا می شود.

وی با تاکید به نقش این مراسمات در غنای فرهنگی یک منطقه اضافه کرد: به دلیل معانی عمیق نهفته در چنین مراسماتی ضروری است در فصول مختلف سال آیین سنتی برای عموم مردم در قالب جشنواره به اجرا درآید.

حسینی افزود: در صورتی که عموم مردم با فرهنگ دیرینه خود آشنا شده و ارتباط مستمر با نمادهای دیرینه آن داشته باشند می توان به توسعه فرهنگی یک منطقه امیدوار بود.

درباره این مطلب نظر دهید