انتخاب زبان

آذربایجان غربی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

مرمت پل در معرض نابودی «قلعه جوق» به سال آینده موکول شد

1

اویان نیوز: معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: ما منتظر اعتبار هستیم و اگر در دو سه ماه آینده که دبی رودخانه بسیار پایین است محقق نشود، کار مرمت سال آینده باید اجرا شود

به گزارش اویان نیوز، محمد فتحی در گفتگو با اروم نیوز تصریح کرد: طرح مرمت و برآورد اولیه آماده است و به استانداری ارسال کرده ایم و از طرف سازمان میراث فرهنگی کشور نیز قول داده اند که هزینه ها را بپردازند و ما منتظر اعتبار هستیم؛ اگر در دو-سه ماه آینده که دبی رودخانه بسیار پایین است محقق نشود، کار مرمت سال آینده باید اجرا شود.

بی توجهی مسئولان میراث فرهنگی کشور و مسئولان استانداری نسبت به تخریب پل قلعه جوق در حالی ادامه دارد که احتمال نابودی هر روزه آن، دور از انتظار نیست و سیر بی تدبیری ها درباره این پل کماکان علیرغم تأکید میراث فرهنگی استان، رسانه ها و اهالی منطقه برای بازسازی آن به صورت سریالی ادامه دارد.

بر اثر سیلابی که در بهار سال گذشته به وقوع پیوست، قسمتهایی محدود از این پل تخریب شد و بر اثر بی توجهی مسوولان میراث فرهنگی اکنون در معرض نابودی کامل قرار گرفته است.

محمدحسن طالبیان، معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور روز ۱۳دی۹۳ پس از بازدید از این مکان تاریخی، وعده بازسازی و ترمیم آن را داد اما تاکنون اقدامی در این باره انجام نپذیرفته، و پل تاریخی قلعه جوق باراندوز به نابودی کامل نزدیک شده است.

پل قلعه جوق مربوط به دوره قاجاریه، در جاده اورمیه ـ اشنویه و بروی رودخانه باراندوزچای واقع شده است.

این اثر در تاریخ ۲۵اسفند۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۴۷۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است.

این پل شش چشمه بزرگ با قوس جناغی و پنج چشمه طاق کوچک با طاق رومی داشته و پنج پایه دارد که دیوار پایه‌ها با تخته سنگ‌های بزرگ مکعبی شکل با ملاط آهک ساخته شده‌است.

1

2

3

4

5

سابقه خبر در اویان نیوز:

پل قلعه جوق اورمیه در معرض نابودی کامل قرار گرفت

درباره این مطلب نظر دهید