انتخاب زبان

آخرین اخبار

مسابقه پیامکی « خلیج فارس » در آخرین روزهای حیات «دریاچه اورمیه»

sms fars

اویان نیوز: در حالی دریاچه اورمیه روزهای پایانی عمر خود را سپری می کند که اداره فرهنگ و ارشاد استان آذربایجان شرقی مسابقه ای با عنوان “خلیج فارس در پیامک شما” راه اندازی نموده است که این امر با واکنش های در جامعه مدنی آذربایجان روبه رو شده است.

به گزارش اویان نیوز، خرداد ماه سال گذشته همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در ایران، وعده های حسن روحانی به مردم آذربایجان موجب شد این کاندیدا آراء قابل توجهی را از استان های آذربایجان کسب کند.

یکی از مهمترین وعده های انتخاباتی روحانی که با استقبال گسترده در سطح جامعه مواجه گردید نجات دریاچه اورمیه بود.

پیش از انتخابات ریاست جمهوری حسن روحانی در ورزشگاه شهید آهندوست اورمیه با بیان این‌که باید آب دریاچه خزر به اورمیه منتقل شود، خاطرنشان کرد: من به شما قول می‌دهم که در دولت تدبیر و امید، احیای دریاچه اورمیه، جزء اولین برنامه‌هایمان باشد.

ولی با گذشت ماه ها از آغاز دولت یازدهم تنها خبری که از برنامه های دولت مخابره می شود تشکیل «کارگروه» است؛ به گفته آگاهان تاکنون اقدامی عملی در رابطه با احیای دریاچه اورمیه از سوی دولت یازدهم صورت نپذیرفته است.

عملکرد انتقادآمیز دولت حسن روحانی در رابطه با احیای دریاچه اورمیه تنها به بخش اجرایی دولت محدود نبوده و بخش فرهنگی دولت تدبیر و امید نیز در این مدت با عملکرد خود واکنش های اعتراضی فراوانی را در جامعه مدنی آذربایجان برانگیخته است.

در آخرین مورد اداره فرهنگ و ارشاد استان آذربایجان شرقی مسابقه ای با عنوان “خلیج فارس در پیامک شما” راه اندازی نموده است؛ این امر واکنش های اعتراضی را  در جامعه مدنی آذربایجان در پی داشته است.

sms fars

اعضای جامعه مدنی آذربایجان بر این اعتقادند، شرایط وخیم دریاچه اورمیه لزوم توجه هرچه بیشتر تمامی بخش های دولتی را می طلبد.

از منظر ایشان، خشک شدن دریاچه اورمیه به طور مستقیم زندگی میلیون ها نفر از اهالی آذربایجان را به مخاطره انداخته است که این امر لزوم نگاه همه جانبه به این معضل زیست محیطی را می طلبد.

جامعه مدنی آذربایجان با واکنش به برگزاری چنین مسابقاتی در آذربایجان، معتقدند راه اندازی چنین مسابقاتی و تبلیغ گسترده آن در شهرهای آذربایجان با بودجه دولتی با هدف «حفظ هویت فارسی» این خلیج است که در شرایط بحرانی کنونی دریاچه اورمیه این مسئله نشان از نوعی دهن کجی به خواست های هویت طلبانه و زیست محیطی مردم آذربایجان می باشد.

در سالهای گذشته نیز اداره فرهنگ و ارشاد استان آذربایجان شرقی در دوران دولت محمود احمدی نژاد با بی توجهی به فرهنگ بومی آذربایجان و عدم اجازه نشر کتاب های نویسندگان آذربایجانی و ایجاد فضای امنیتی در بین اصحاب فرهنگی موجب بروز انتقادات فراوانی در رابطه با عملکرد این نهاد دولتی شده بود.

به باور اعضای جامعه مدنی آذربایجان، با وجود تغییر دولت، سیاست های گذشته دولت های پیشین در قبال آذربایجان همچنان ادامه دارد.

درباره این مطلب نظر دهید