انتخاب زبان

آخرین اخبار

مسمومیت «عمدی» مسافران عربستانی در مشهد / مرگ چهار نفر به دلیل مسمومیت شدید

tohid

اویان نیوز: مدیر هتل توحید مشهد پیرو مسمومیت و مرگ برخی از مسافران عربستانی آن در شب گذشته بازداشت و این هتل پلمپ شد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از اتاق خبر من و تو، به گفته «محمد قانعی»، رییس اتحادیه هتل‌داران مشهد مدیر این هتل احضار شده و تحت نظر قوه قضاییه قرار گرفته است.

همچنین به گفته او مسوولان ایرانی اکنون با کنسولگری عربستان و نمایندگان آنان در حال مذاکره و به طور مستقیم با خانواده‌های مسموم‌شدگان و جان باختگان در ارتباط هستند.

قانعی توضیح داده که سم مورد استفاده در این هتل هنوز مشخص نیست، اما مشخص شده که سم مورد استفاده «سم غیر متعارفی» بوده است.

این در حالیست که بیشتر مسافران این هتل از زائران غیرایرانی بودند و به دلیل اینکه اکثر قربانیان اهل عربستان سعودی بودند این شایعه را در فضای مجازی و بین افکار عمومی ایجاد کرده که این کار واکنشی به حادثه فرودگاه جده و تعرض به نوجوانان ایرانی باشد.

آن طور که ایسنا نوشته، «حسن قاضی زاده هاشمی» وزیر بهداشت ایران امروز در حاشیه امضای تفاهم‌نامه‌ای در واکنش به حادثه هتل توحید مشهد ادعا کرده که «این موضوع به دلیل استفاده از سمی بوده که در اتاق‌ها جهت سم‌پاشی استفاده شده است و در نمونه خون این بیماران علائم مسمومیت مشخص شده است.»

وزیر بهداشت ایران همچنین درباره عمدی یا غیر عمدی بودن این ماجرا توضیح داده که در این زمینه دستگاه‌های نظارتی باید پاسخ دهند، او همچنین اعلام کرده که به «لحاظ پزشکی» اگر بخواهیم بگوییم این ماجرا عمدی بوده یا سهوی، می‌توانیم بگوییم «عمدی» بوده است.

به گفته وزیر بهداشت ایران با توجه به شرایط‌ ایران در منطقه و همچنین موضوع عربستان، چنین مباحثی باید به سرعت پیگیری و اطلاع‌رسانی شود و متخلفان نیز باید به شدیدترین وجه مجازات شوند.

قاضی زاده هاشمی در عین حال توضیح داده وزارتخانه متبوعش «به سرعت» وارد عمل شده و تشخیص و درمان‌های لازم را پیگیری کرده است.

 قاضی زاده هاشمی همچنین می گوید که ۳۳ نفر در حادثه هتل توحید مسموم شده اند که در ساعت‌های پایانی شب گذشته چهار نفر از آنها به دلیل مسمومیت شدید جان خود را از دست داده اند.

تا لحظه تنظیم این گزارش هنوز به تعداد کشته شدگان افزوده نشده است، همچنین به نظر می رسد برای کاهش حساسیت‌ها در گزارش‌های خبرگزاری‌های داخل ایران از مسافران عربستانی به عنوان « زائران غیرایرانی» یاد شده است.

محمد قانعی رئیس اتحادیه هتلداران مشهد در گفت‌وگو با «تسنیم» درباره وضعیت این گردشگران گفته که «زائران غیر ایرانی» که چند شب گذشته وارد مشهد شده و دچار مسمومیت شدند، در هتل توحید این شهر استقرار داشتند، به همین دلیل در حال حاضر تا بررسی‌های بیشتر در زمینه این پرونده هتل توحید پلمپ شده است.

درباره این مطلب نظر دهید