انتخاب زبان

آخرین اخبار

مشاركت مليت‌هاى ایران در نهمين نشست اقلیت‌ها در سازمان ملل متحد

0f4b1d71-5178-4d46-85d9-67b78a5de73d_16x9_600x338

اویان نیوز: شماری از سازمان‌های حقوق بشرى ترک‌های آذربایجانى، عرب‌های اهوازى و دیگر ملیت‌هاى غیرفارس همچنین اقلیت‌های نژادی و مذهبى ایرانی در دوره نهم نشست سازمان ملل درباره موضوعات مرتبط با اقلیت‌ها در ژنو شرکت کردند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از العربیه فارسی، این نشست در روزهای ۲۴ و ۲۵ نوامبر ۲۰۱۶در مقر شوراى حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو برگزار شد.

جلسه اول این نشست با سخنرانی کمیسر عالی حقوق بشر، زید بن رعد الحسین آغاز شد. او در سخنانش توجه ویژه به حمایت از اقلیت‌های در معرض خطر در زمان بحران‌ها را خواستار شد.

در این نشست که به مدیریت ماریو یوتزیس، برگزار شد، علاوه بر کارشناسان سازمان ملل، بیش از ۵۰۰ نفر از دانشگاهیان و سازمان‌های غیردولتی از سرتاسر جهان شرکت کردند.

خانم ریتا ایزاک، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اقلیت‌ها نیز در این نشست گزارش کاملی از اوضاع اقلیت‌ها در جهان ارائه کرد.

شرکت‌ کنندگان در این نشست دو روزه، “تاثیر بحران‌های انسانی بر روی اقلیت‌ها” درکشورهای مختلف را بررسی کرده و پیشنهادهای محدودی برای حمایت و تقویت حقوق افراداقلیت‌های نژادی و دینی در هنگام بحران‌های انسانی ارائه کردند.

سازمان‌هایی از ترک‌های آذربایجانى، ترکمن‌ها، عرب‌های اهوازی، کردها، بلوچ‌ها و اهل سنت، بهائیان و مسیحیان درباره ستمی که دولت مرکزى ایران علیه اقلیت‌ها روا می‌دارند، سخنرانی کردند.

این نشست همچنین شاهد بحث‌های شدیدی درباره مطالبه چین و هم‌پیماناش درباره ممنوعیت سخنرانی سازمان‌های که آنها به “جدایی‌طلبی” متهم می‌کنند، و همچنین لزوم استفاده از واژگان مورد قبول سازمان ملل متحد و احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها، بود. درخواست چین با واکنش شدید هیات‌های ایالات متحده، بریتانیا و دیگر کشورهای اروپایی مواجه شد و آنها خواستار آزادی بیان برای سازمان‌های غیردولتی برای شرح مفصل ودقیق مشکلاتشان بر اساس قوانین شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد شدند.

فیلم سخنرانی شماری از شرکت کنندگان این نشست در این لینک قابل مشاهده است.

 

درباره این مطلب نظر دهید