انتخاب زبان

آخرین اخبار

مشگین شهر : ساخت پمپ بدون سوخت

vedud

اویان نیوز : ودود نادری مخترع جوان مشگین شهر در یک اقدام ابتکارانه پمپی جهت جابجایی آب از محلی به محل دیگر بدون نیاز به سوخت طراحی کرده است .

به گزارش اویان نیوز به نقل از مشکین رسا، ودود نادری مخترع مشگین شهری اقدام به ساخت پمپی کرده که بدون هیچ گونه مواد سوختی عملیات پمپاژرا انجام می دهد.

وی در این خصوص اظهار داشت: این پمپ بدون هیچ گونه مواد سوختی و انرژی و در جریان آب می تواند آب را با دبی و ارتفاع مشخص پمپاژ نماید.

وی با اشاره به کاربرد های این پمپ گفت: استفاده از آن در مناطقی که برای پمپاژ آب هیچ گونه تجهیزات و مواد سوختی وجود ندارد می توان از این طرح استفاده کرد و آب را به بالای تپه یا مکان های دیگر انتقال داد. و از مزایای دیگر این طرح می توان به سازگاری آن با محیط زیست و قیمت پایین آن و همچنین بدون نیاز به سو خت اشاره کرد به طوری که هزینه تهیه این نوع پمپ به مبلغی کمتر از یک پمپ معمولی است و بدون هیچ گونه هزینه نگهداری و سوخت می توان از آن استفاده کرد.

وی افزود: این پمپ با ساختمان خیلی ساده که متشکل از لوله رانش و مکش،حباب هوا، و چندین مورد شیر می باشد طراحی شده و قطعات استفاده شده در آن کاملاً داخلی بوده و هیچ گونه وابستگی به کشورهای خارجی نداشته و به سادگی قابل تهیه می باشد.

نادری با اشاره به طرح اولیه این دستگاه گفت: یک نمونه از این طرح جهت شرکت در جشنواره کوهساران در اردبیل ساخته و در جشنواره مورد نمایش و داوری قرار گرفت و فوق العاده کاربردی بوده با استقبال کم نظیر در جشنواره مواجه شد.

ایشان اظهار داشت: این پمپ آب با دبی زیاد و فشار کم را دریافت و با دبی کمتر و فشار بیشتر به مقصد انتقال می دهد. و با دبی ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ لیتر روزانه می تواند پمپاژ نماید.

 این پمپ نمونه مشابه نداشته و در آن از فرایند ضربه قوچی استفاده شده است که با جریان آب کار می کند.

یکی از مزیت های مهم این پمپ می توان به تولید جریان برق با استفاده از مولدهای توربین با چرخه وفرایند مشخص اشاره کرد. به طوری که در فرایند تولید برق می بایست آب را به یک استخر در ارتفاع بالا پمپاژ کرده و با مسیر از پیش طراحی شده با استفاده از توربین های مولد برق می تواند برق مورد نیاز را بدست آورد.

نادری با اشاره به تولید این نوع محصول گفت: برای تولید این نوع محصول می توان با حداقل سرمایه گذاری و با بهترین کارایی به تولید انبوه رساند. و در ساختمان ها و مزارع کشاورزی از آن استفاده کرد و اخیراً شهرستان مشگین شهر به عنوان پایلوت کشاورزی منطقه انتخاب شده و این طرح می تواند بهترین کارایی را در پیش برد اهداف داشته باشد.

ایشان با گلایه مندی از مسئولان شهرستان گفت: برای نیروهای کاری شهرستان اهمیت داده نمی شود به طوری که اکثر آبیاری هایی تحت فشار در سطح شهرستان را با وجود مختصصان شهرستانی به شرکت های خارج از شهرستان تحویل داده می شود و نیروهای متخصص شهرستان علاوه بر بیکاری به مرور زمان تخصص خود را به علت عدم استفاده از تخصص خود به فراموشی سپرده می شود .

وی در پایان گفت: انتظاری که از مسئولان وجود دارد همکاری در تولید انبوه این نوع محصول می باشد.

درباره این مطلب نظر دهید