انتخاب زبان

آرشیو کتاب و مقالات

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

مطلبی از نشریه ملانصرالدین به قلم مرحوم میرزا جلیل محمد قلی زاده

مطلبی از نشریه ملانصرالدین به قلم میرزا جلیل محمد قلی زاده در شماره هفتم نشریه ملانصرالدین در یکصد سال پیش:

در روی کره زمین ، در تون های حمام دو شهر برای سوخت از تپاله استفاده می کنند ، یکی نخجوان ، دیگری تبریز ، در همه جا تمام گرمابه ها یا با نفت گرم میشوند یا با هیزم ، حتی در مراغه ، خوی و دیگر شهرها نیز حمام ها با هیزم گرم میشوند و در کره ارض شهری نیست که دود آن همسایه را اذیت کند.

در دنیا ملتی نمانده است که تپاله را با توزین نخریده و به کشتزارها ندهد ، فقط در تبریز تپاله رایگان است ، اگر در ولایت تبریز کشت نباشد خداوند متعال برای ما از هیچ نان می دهد و چون تپاله مجانی است صاحبان گرمابه ها هیزم نمی خرند ، چرا که اگر آنها به هیزم پول بدهند آن قدر پولدار نمی شوند که الان شده اند.

برای ملت فرق نمی کند ، اگر اجل من فرا نرسیده ، دود حمام که از حالا مرا نمی کشد.به همین علت به فکر کسی نمی رسد که زندگی در دنیا این نیست که صبح به دکان رفته و عصر آبگوشت را خورده و بخوابی ، تو که در میان دود متعفن تپاله زندگی خواهی کرد ، دیگر چرا سایر ملت ها را نمی پسندی که آنها با دود حمام شان همسایه هایشان را خفه نمی کنند.

دود همه جا را فرا گرفته ، در مجالس و منازل دود دخانیات و دود مشروبات ، در کوچه ها دود حمام ، در معنویات دود موهومات در روح و قلب ، دود انحراف در افکار ، خلاصه ملت در میان دود خفه می شود ، و در انتظار نجات است…

از کی؟؟؟ انتظار از آن که دارای وجدان است ، انتظار از هر میهن پرست و هر انسان آزاده و دوست واقعی.

ملت در حال خفقان است ، دودها از همه جا و از همه طرف ملت را احاطه کرده ، اگر هر چه زودتر به داد ملت نرسیم ممکن است هر آن از بین برود .

پس عجله باید کرد…

“هردم خیال”

ملانصرالدین نام نشریه‌ای بود که از سال ۱۹۰۶ تا ۱۹۱۱ در تفلیس به سردبیری جلیل محمدقلی‌زاده به زبان ترکی آذربایجانی منتشر می‌شد.

این نشریه که به انتقاد از حکومت‌های ایران و عثمانی و نیز خرافات و عادات مردم قفقاز و کشورهای اسلامی می‌پرداخت نقش مهمی در بیداری مردم و جنبش مشروطه ایران داشت.

میرزا علی‌اکبر صابر با نام مستعار هوپ‌هوپ در آن اشعار انتقادی خود را منتشر می‌‌کرد.

کاریکاتورهای آن که به دست عظیم عظیم‌زاده و شلیگ و روتر آلمانی کشیده می‌شد از شاهکارهای کاریکاتور سیاسی و اجتماعی است.

تأثیر زیادی بر نشریه صوراسرافیل داشت.

درباره این مطلب نظر دهید