معرفي شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان - پایگاه خبری - تحلیلی اویان نیوز - پایگاه خبری – تحلیلی اویان نیوز معرفي شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان - پایگاه خبری - تحلیلی اویان نیوز

انتخاب زبان

آخرین اخبار

معرفي شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان

80107483-2509685

اویان نیوز:

تاریخچه شرکت:

آغاز تحول بر پهنه دشت مغان وچاره اندیشی‌ها در جهت بهره‌برداری بهینه و به دنبال آن فعالیت‌های عمرانی با سرمایه‌گزاری‌های عظیم و همکاری کارشناسان داخلی و خارجی( کشورهای عربی و اسراییل) و مقدمات استفاده صحیح از آب قعرالدشت رودخانه آراز و سایر پتانسیل‌های موجود منطقه  و فعالیت‌های مربوط به احداث سد میل مغان و شبکه عظیم آبیاری از سال ۱۳۴۷ شروع و در سال ۱۳۵۱ مورد بهره‌برداری قرار گرفت و درهمین سال بود که وزارت کشاورزی، مجتمع کشت و صنعتی را با نام طرح کشت و صنعت و دامپروری مغان در سطح ۶۳۰۰۰ هکتار از ۳۵۰ هزار هکتار اراضی خالصه دولتی ، تأسیس و فعالیت‌های خود را آغاز نموده است .

در اسفند ماه سال ۱۳۵۲ نام طرح به “شرکت سهامی کشت و صنعت و دامپروری مغان” تبدیل شد و در سال ۱۳۵۳ بین وزارت کشاورزی و مهندسین مشاور هاوائین اگرونومیکسـاینتر نشنال و شرکت اگرونومیک  قراردادی منعقد شد که به موجب آن مطالعات جامع شرکت به عهده آنان واگذار گردید.

در همین سال با به زیر کشت رفتن اولین قطعات تسطیح نشده بصورت زراعت دیم، فعالیت تولید در کشت و صنعت و دامپروری مغان آغاز گردید که بسرعت با تسطیح اراضی و بهره‌گیری از آب، به زراعت فاریاب تبدیل و بدینسان نظام بهره‌وری از زمین، عملاً از شکل مرتع قشلاقی متوسط و فقیر به شکل زراعت مکانیزه تغییر یافت.

در چند سال اخیر اقدامات اصلاحی مؤثر صورت پذیرفته در جهت اصلاح ساختار، افزایش بهره‌وری، بهبود کمی و کیفی تولید و توسعه فعالیت‌های تولید بذر‌های مختلف (‌گندم – جو – ذرت – کلزا – چغندر قند)، تلیسه (نژاد اصیل) نوسازی ناوگان مکانیزاسیون زراعی، نوسازی باغات میوه و واحدهای صنعتی و نیز واگذاری بسیاری از فعالیت‌ها به بخش خصوصی، افق جدیدی در آینده آن گشوده است. شرکت سهامی کشت و صنعت مغان در مسیر تکاملی خود، فراز و نشیب‌های بسیاری را متحمل شده است و راهی طولانی نیز پیش رو دارد .

اینک با توجه به خواسته‌ها و انتظارات و نیاز شدید زارعین و کارشناسان اجرائی سازمان‌های کشاورزی به آموزش‌های عملی کشاورزی و بویژه بالا رفتن سطح آگاهی کشاورزان کشور نسبت به سلامت و بهنژادی نهاده‌های مصرفی و نقش و ارزش به سزای کاربرد بذرهای اصلاح شده، نهال مرغوب و تلیسه اصیل در افزایش قاطع تولید، این شرکت در نظر دارد که در ادامه راه خود، در فعالیت‌های خود تحولی ایجاد نموده و در عرصه تولید و تکثیر بذرهای مرغوب گندم، جو، ذرت، چغندر قند، یونجه و سویا، تولید نهال و تولید تلیسه برای پاسخگوئی به انتظارات و تأمین نیاز واحدهای تولیدی ، به صورت جدی نقش آفرینی نماید .

روشن است که تحقق این فعالیت‌ها، امکانات، جایگاه ویژه و محیط ایزوله‌ای را می‌طلبد که بستر کم نظیر آن در کشت و صنعت مغان به طور کامل فراهم می‌باشد. با توجه به فرآیند تکاملی شرکت مغان و تجربیات حاصله با قاطعیت می‌توان گفت که این شرکت منشاء اصلی عمران و آبادانی دشت مغان بوده است بطوریکه روستای ۱۰۰۰ نفری پارساآباد در سایه این شرکت پرخیر با مهاجر پذیری و اسکان عشایر به دومین شهر بزرگ استان اردبیل تبدیل گردیده است و وجود کشاورزان پیشرو کشوری و توسعه کشاورزی مکانیزه در دشت مغان مؤید تأثیر ترویج و آموزش آن بوده است و چه بسیار کارشناسانی که با کسب تجارب علمی و عملی دراین دانشگاه بزرگ در عرصه‌های ملی منشاء خدمت و اثرگذاری گردیده‌اند و تولیدات بذری، دامی و باغی (نهال) این شرکت موجب افزایش ثروت ملی آذربایجان گردیده است. اما با توجه به سیاست های تبعیضی و مرکز گرایی  دولت ایران نسبت به آذربایجان، مردم ما را از نعمت های سرزمین خودمان محروم کرده است، و کشت و برداشت آن را   در اختیار مناطق فارس نشین  قرار داده و سود بیشتر را آنان می برند.

باغات میوه شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان:

باغات میوه شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان که بعنوان وسیعترین و کاملترین طرح باغبانی مدرن در سطح خاور میانه میباشد توسط کارشناسان شرکت هاوائین اگرونومیک  طراحی و با تامین نهالهای متنوع از موسسه ژورژدلبارد فرانسه طی سالهای ۵۴ تا ۵۶، با استفاده از سیستم آبیاری قطره‌ای و در قطعات منظم ۴ هکتاری در مساحت ۳۰۰۰ هکتار احداث گردیده است.

در طول سنوات بهره ‌برداری، قسمتی از درختان میوه ( گلابی و انار) به دلیل عدم سازگاری با شرایط اقلیمی مغان ، حذف و در حال حاضر در سطح ۲۵۰۰ هکتار باغات میوه حفظ و نگهداری میگردد. ضمنا بمنظور ایجاد تنوع محصولات باغی بجای برخی از ارقام میوه حذفی، ۱۳۰ هکتار از درختان بادام دیر گل، آلوی سانتاروزا، زردآلو و گوجه سبز درختی اقدام به کاشت شده است. از دیگر فعالیتهای باغبانی شرکت انجام عملیات جایگزینی قطعات کهنسال و کم بازده با استفاده از نهالهای مرغوب تولیدی باغات بوده که ۹۵% سطح کل طی سالهای ۷۶ ، ۷۸ ، ۷۹ ، … و ۸۳ مجددا احیا ء و جوان شده است و ۵ % باقی مانده طبق برنامه اجرایی در سالهای ۸۴ و ۸۵ جایگزین خواهد شد.

گفتنی است که نهالستان امور باغبانی شرکت توانایی تولید و عرضه نهالهای مرغوب و اصیل در حد یک میلیون اصله در سال را دارد که به دلیل استقبال باغداران کشور به یکی از مراکز بزرگ تولید و عرضه نهال به بازار داخلی تبدیل شده است از سال ۷۶ و در راستای سیاست توسعه باغات زیتون در قسمتی از اراضی کم بازده و تپه ماهور ۵۰۱ هکتار زیتون کاشت گردیده و در نظر است که این سطح در سالهای آتی به ۱۰۰۰ هکتار توسعه داده شود که زیتون تولیدی شرکت در سال ۸۴ از لحاظ کیفیت جزو زیتونهای ممتاز در سطح کشور شناخته شده است.

شرکت سهامی کشت و صنعت و دامپروری و دامپروری مغان:

شرکت سهامی کشت و صنعت و دامپروری و دامپروری مغان درسال ۱۳۵۳ درقسمتی از اراضی دشت مغان به منظور بهره‌برداری از امکانات اقلیمی دشت و ارتقاء کشاورزی و صنعت در منطقه تأسیس گردید. امروزه دشت مغان به یکی از قطب‌های پیشرفته در زمینه کشاورزی، دامپروری، باغداری و صنایع‌ وابسته در مقایسه با سایر نقاط کشور ایران تبدیل شده و این امر با وجود الگوی عملی و مناسب که شرکت سهامی کشت و صنعت و دامپروری مغان می باشد تحقق یافته و مراحل تعالی بیشتر را پیش روی دارد.‌

فعالیت‌های زراعی: مجتمع زراعت در مجموع با۲۰۰۸۰ هکتار از اراضی (۱۸۰۰۰ هکتارآبی و ۲۰۸۰ هکتار دیم) مشتمل بر ۹ بخش می باشد که حدود ۳۳۰۰ هکتار از روش آبیاری بارانی (سنترپیوت) استفاده می نماید و سالانه بیش از ۲۵۰ هزار تن محصولات زراعی مانند گندم، جو، ذرت، (دانه ای، بذری،سیلویی) چغندر قند و کلزا تولید می شود.

فعالیت‌های دامپروری: شرکت دارای ۵ ایستگاه گاو شیری از نژاد هلشتاین هر کدام به ظرفیت ۱۲۰۰ رأس می باشد و در هر ایستگاه ۲۰۰ راس گوساله ماده جمعاً ۱۰۰۰ راس پرورش داده می شود و ۲ ایستگاه پرورش تلیسه با ظرفیت ۲۰۰۰ و ۱۶۰۰ راس و یک ایستگاه نر اصیل پرواری و نر ممتاز با ظرفیت ۲۰۰۰ راس و روزانه با تولید حدود ۱۳۰ تن شیر فعالیت می کنند و کل گله دامپروری در حال حاضر به تعداد ۱۳۰۰۰ راس می باشد.

فعالیت‌های باغبانی: حدود ۲۶۰۰ هکتار ( قابل افزایش تا ۳۰۰۰ هکتار ) باغ مجتمع با استفاده از سیستم آبیاری قطره‌ای احداث شده که توان تولید ۷۵ درصد میوه تازه‌خوری و ۲۵ درصد میوه صنعتی را دارا می باشد. گونه‌های میوه این باغ عبارتند از هلو (۲۵رقم)، شلیل (۹رقم)، آلو (۸رقم)، فندق (۹رقم)، سیب (۱۲رقم)،‌ آلبالو (۴رقم)،‌ زرد‌آلو (۱۰رقم)، بادام (۷رقم)،‌ گوجه‌سبز (۳رقم) و زیتون (۲۳رقم). در این باغ سالانه ۲۰۰۰۰۰ اصله نهال میوه گواهینامه‌دار در ارقام مختلف تولی می شود. همچنین باغ مادر این مجموعه بزرگترین کلکسیون درختان میوه کشور می باشد.

فعالیت‌های صنعتی:

کارخانه قند: این کارخانه در زمینی به وسعت ۴۳ هکتار احداث شده است و با ظرفیت اسمی ۵۰۰۰ تن چغندر یکی از دو کارخانه بزرگ قند کشور ایران به‌شمار می رود. محصولات این کارخانه شکر سفید، ‌ملاس و تفاله می باشد.

کارخانه پروسس بذر: این کارخانه با ظرفیت پروسس ۵ تن در ساعت بذر ذرت و ۸ در ساعت بذر گندم وجو، سالانه حدود ۵۰۰۰ تن بذر ذرت و تا ۱۷۵۰۰ تن بذر‌های گندم، جو و کلزا را پروسس کرده و در بسته‌های صادراتی به بازار عرضه می کند.

کارخانه خـوراک دام: ظرفیـت‌ این کارخـانه تولید ۳۰ تـن در ساعت خوراک آردی و ۱۵۰ تن خوراک خشبی در روز است و تولید سالانه ۴۰ هزار تن بوده که با برنامه‌ریزی های انجام یافته بزودی خط تولید انـواع‌ کنسانتره های دامی، مرغی و آبزیان راه‌اندازی و در بسته بندی های مناسب به بازار عرضه خواهد شد.

کارخانه لبنیات: این کارخانه یکی از مهمترین واحد‌های صنعتی در ارتباط با تولیدات دامپروری با ظرفیت روزانه ۱۸۰ تن شیر است. در حال حاضر شیر تولیدی ایستگاه‌های گاوداری شرکت به علاوه شیر تولیدی بخش خصوصی در این کارخانه به شیر خشک بسیار مرغوب، کره پاستوریزه، خامه، شیر پاکتی، دوغ لیوانی و دوغ پاکتی تبدیل می شود.

کارخانه پروسس میوه: خط تولید این کارخانه شامل تولید کنسانتره با ظرفیت ۳ تن در ساعت، خط تولید انواع نکتار با ظرفیت اسمی ۵/۲ تن و خط تولید آب‌ میوه با ظرفیت ۹۳۰۰ پاکت ۲۰۰ گرمی در ساعت و نوع محصولات این کارخانه آب سیب، آب آلبالو، نکتار هلو، نکتار آلو، نکتار پرتقال، سیب آلبالو و سیب موز می باشد.

کارگاه جعبه سازی:‌ این کارگاه با دو دستگاه تزریق پلاستیک ۳۰۰ و ۲۵۰ تنی در قالب‌های ۳ ، ۶ و ۹ کیلویی با میانگین تولید روزانه ۳۰۰۰ عدد جعبه فعالیت می کند.

تولیدات شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان:

گندم خوراکی، گندم بذری ،جو بذری، جو خوراکی، یونجه ،کلزا ،ذرت بذری، ذرت دانه ای، ذرت سیلویی ،چغندر قندریشه ای، چغندر قند بذری، نهال ،کنسرو زیتون، میوه ،جعبه پلاستیکی ،شیرخام، شیرخشک، خامه ،شیرپاستوریزه، دوغ پاکتی- لیوانی، گوشت ،شکر، ملاس، تفاله خشک ،تفاله تر

منابع:

۱)         اداره جهاد کشاورزی  پارساباد موغان

۲)         اداره ایستگاه تولید بذر و نهال موغان

۳)         شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان

۴)         جامعه شناسی روستایی، دکتر منصور وثوقی

 ****************

  کیومرث اسلامی

درباره این مطلب نظر دهید