انتخاب زبان

اردبیل

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

مغان: پس از اعتراض اهالی روستای «زینگیر» اراضی ضبط شده ییلاقی به روستائیان بازپس داده شد

moghan1

اختصاصی اویان نیوز: با اعتراض اهالی روستای «زینگیر» بیش از ۳۰ هکتار از اراضی ییلاقی این روستا از هنگ مرزی شهرستان گرمی بازپس گرفته شد.

به گزارش اویان نیوز، اوایل مهر ماه سال جاری ساکنان روستای «زینگیر» در اعتراض به ضبط بیش از ۳۰ هکتار از اراضی ییلاقی «ساری بولاق» از سوی هنگ مرزی شهرستان گرمی مغان واقع در استان اردبیل، تجمع اعتراضی برگزار کردند.

پس از این اعتراضات و طرح شکایت به مراجع استانی، بازرسی فرماندهی هنگ مرزی استان اردبیل در پی شکایات در ییلاق «ساری بولاق» حضور یافته و پس از بازرسی های لازم دستور بر چیده شدن سیم خاردار و استرداد اراضی ضبط شده را صادر نمود.

با تصمیم سرهنگ اسمعیلی فرمانده هنگ مرزی شهرستان گرمی مغان بیش از ۳۰ هکتار از اراضی ییلاقی «ساری بولاق» به پاسگاه هنگ مرزی ضمیمه شده و به چراگاه اسب، قاطر و گوسفندان متعلق به هنگ مرزی تبدیل شده بود.

بر اساس این گزارش، فرمانده هنگ مرزی شهرستان گرمی مغان پس از بر چینی سیم خاردار و استرداد اراضی، ساکنان روستاهای اطراف ییلاق «ساری بولاق» را جهت غصب چراگاههای این ییلاق تحریک می نماید.

در سالهای گذشته اهالی روستای «زینگیر» با روستاهای اطراف ییلاق «ساری بولاق» بر سر چرای غیرمجاز ایشان درگیر بودند.

اهالی روستا «زینگیر» سند معتبر دال بر مالکیت این روستاییان بر ییلاق «ساری بولاق» را دارا می باشند.

با این حال، سرهنگ اسمعیلی فرمانده هنگ مرزی شهرستان گرمی مغان با حضور در مساجد روستاهای همجوار ییلاق «ساری بولاق» همچون «یوخاری اینی» به ایراد سخنرانی پرداخته و جهت حفاظت و پشتیبانی از دامداران این روستاها  در مواقع چرا در چراگاههای این ییلاق ابراز آمادگی کرده است.

عشایر ییلاق «ساری بولاق» در گفتگو با اویان نیوز، اقدام غیر قانونی و تحریک آمیز سرهنگ اسمعیلی فرمانده هنگ مرزی شهرستان گرمی مغان را محکوم کرده و ابراز نمودند مصمم و پی گیر جواب گویی شخص فرمانده اسمعیلی از طریق ارگانهای قضایی هستند.

ییلاق «ساری بولاق» در قله کوهی به نام «موغان گؤرکن» واقع شده است که با توجه به قرار گرفتن در نقطه صفر مرزی با جمهوری آذربایجان دارای موقعیت استراتژی و سوق الجیشی می باشد.

اراضی ضمیمه شده به پاسگاه «دوققوز پیچاق» نام دارد مشرف ترین قله این کوه به منطقه می باشد.

این ییلاق در منطقه صفر مرزی ایران و آذربایجان واقع شده است.

به گفته ی فعالان منطقه، در سالهای اخیر در منطقه مغان، ارگان های نظامی نظیر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی انتظامی، هنگ مرزی با ابراز قدرت در صدد ضبط و تصرف اراضی شخصی اهالی مغان می باشند.

به گفته ی آنها، اخیرا پس از ضبط زمین های روستاهای قره داغ کندی و آیاز کندی در پارس آباد مغان از سوی سپاه پاسداران و درگیری های صورت گرفته چند تن از روستائیان جان خود را از دست داده اند. سپاه پاسداران در منطقه تحت تصرف خود، «کشت و صنعت فردوس» را راه اندازی نموده است.

در نیمه اول سال ۱۳۸۸ نیز در پی ضبط و تصرف زمین های روستاهای”آیاز کندی”و”قارداغ کندی” درگیری های بین نیروهای سپاه پاسداران با اهالی این دو روستا صورت گرفته بود، در آن زمان فیلم درگیری سپاه پاسداران با اهالی روستاهای یاد شده در فضای مجازی پخش شد.

سابقه خبر در اویان نیوز:

مغان: اعتراض روستائیان «زینگیر» به ضبط اراضی ییلاقی از سوی هنگ مرزی گرمی

درباره این مطلب نظر دهید