انتخاب زبان

اردبیل

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

مغان : کارخانه آلومینیوم ارمنستان عامل اصلی سرطان

mugan

اختصاصی اویان نیوز: تخلیه زباله های سرطان زای کارخانه آلومینیوم ارمنستان در منطقه نوردوز به رودخانه آراز(ارس) موجب شده شیوع سرطان در این منطقه رشد چشمگیری داشته باشد.

به گزارش خبرنگار اویان نیوز، در سالهای اخیر تخلیه زباله کارخانه آلومینیوم ارمنستان به رودخانه آراز(ارس) که حاوی فلزات سنگین از جمله سرب و روی می باشد موجب افزایش میزان مبتلایان به سرطان معده و مری در میان اهالی منطقه گردد.

همچنین به دلیل بهره برداری از آب این رودخانه در زمین های کشاورزی دشت مغان موجب شده رفته رفته خاک های کشاورزی این مناطق آلوده شده و موجب بروز اختلال و ایجاد امراض در جانداران و محصولات کشاورزی دشت مغان گردید.

آبان ماه سال جاری حجت‌الاسلام حبیب برومند نماینده مردم پارساباد و بیله‌ سوار در مجلس شورای اسلامی در مراسم معارفه استاندار جدید اردبیل با اشاره به آلودگی آب آشامیدنی شهر پارساباد اظهار داشت: آب شرب پارس‌آباد آلوده به مواد ناشی از فاضلاب صنعتی ارمنستان است.

وی در این مراسم ابراز داشت: آب اردبیل با مشکل جدی مواجه است و با وجود فعال بودن چندین کارخانه آب معدنی مشکلات فراوانی در این زمینه وجود دارد.

پیش از نیز وکیل سپه اجیرلو نماینده مردم پارساباد در مجلس هشتم شورای اسلامی طی سخنرانی در ” موسسه خیریه حمایت از بیماران مبتلا به سرطان – آرزو” زباله های تخلیه شده کارخانه آلومینیوم ارمنستان  به رود ارس را عامل اصلی سرطان در منطقه عنوان نموده بود.

آب شرب اکثر شهرهای منطقه مغان از جمله  پارس آباد، گرمی، جعفرآباد و بیله سوار و اصلان دوز از رود آراز (ارس) تامین می شود.

گفته می شود مسئولان حوزه سلامت و محیط زیست در مغان به آشنایان و خانواده های خود توصیه نموده اند از آب شرب شهری استفاده ننمایند.

علاوه بر این از بین رفتن آبزیان و پرندگان در رود ارس و تالابهای مغان از دیگر عواقب این معضل محیط زیستی می باشد.

نگاه امنیتی به مسائل زیست محیطی در آذربایجان

حبیب برومند در سخنان خود در مراسم معارفه استاندار جدید اردبیل در سخنان خود پوشش روی آلودگی آب شرب پارسآباد به مواد فاضلاب صنعتی ارمنستان را سخنی « دروغ و گزاف » ارزیابی نمود.

فعالان محیط زیستی منطقه معتقدند دستگاه های امنیتی مانع اطلاع رسانی مسئولان ذیربط در خصوص این موضوع می شوند و سخنان حبیب برومند در خصوص «پوشش» گذاشتن بر موضوع آلودگی آب شرب در همین راستا عنوان شده است.

به اعتقاد فعالان آذربایجانی مسئولان استانی و دولتی همواره به مسائل زیست محیطی در آذربایجان با نگاهی امنیتی می نگرند.

           استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع «اویان نیوز» مجاز است

سابقه خبر در اویان نیوز:

آب شرب پارس‌آباد آلوده به فاضلاب صنعتی ارمنستان است

درباره این مطلب نظر دهید