انتخاب زبان

ورزش

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

مقامات بازداشت شده فیفا چه کسانی هستند

football-s-most-powerful-figures-awai

اویان نیوز: هفت مقام عالی رتبه فوتبال شامل دو نایب رئیس فعلی فیفا به اتهام فساد مالی صبح چهارشنبه در زوریخ سوئیس بازداشت شدند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از یورونیوز، یک دادگاه فدرال در نیویورک این افراد را به اتهام اخاذی، کلاهبرداری و پولشویی تحت تعقیب قرار داده است. بازداشت این افراد به درخواست مقامات قضایی ایالات متحده انجام شده و قرار است این افراد به این کشور مسترد شوند.

جفری وب، نایب رئیس و عضو کمیته اجرایی فیفا در میان بازداشت شدگان است. او رئیس کنفدراسیون فوتبال امریکای شمالی و مرکزی و منطقه کارائیب موسوم به کنکوکاف و اهل جزیره کیمن در دریای کارائیب است.

اوگنیو فیگیردو اهل اوروگوئه، نایب رئیس فیفا و عضو هیات اجرایی آن است. او همچنین سابقه ریاست کنفدراسیون فوتبال امریکای جنوبی را هم دارد.

خوزه ماریا مارن، عضو کمیته باشگاهی فیفا اهل برزیل است و صبح چهارشنبه در زوریخ بازداشت شد. او عضو کمیته برگزار کننده جام جهانی سال ۲۰۱۴ در برزیل بود.

ادواردو لی، رئیس فدراسیون فوتبال کاستاریکا که قرار بود روز جمعه به عضویت کمیته اجرایی فیفا دربیاید هم در میان بازداشت شدگان است.

رافائل اسکیوِل، رئیس فدراسیون فوتبال ونزوئلا هم در میان بازداشت شدگان است.

خولیا روکا، رئیس فدراسیون فوتبال نیکاراگوئه دیگر فرد بازداشت شده در ارتباط با پرونده فساد مالی فیفا است.

جک وارنر، رئیس سابق کنفدراسیون فوتبال کونکاکاف و نایب رئیس سابق فیفا هم دیگر متهم این پرونده است. او پیش از این به دلیل تحقیقات فیفا مجبور به استعفا از سمت خود شده بود.

تمام مقامات دستگیر شده در زوریخ گرهم آمده بودند تا با شرکت در کنگره فیفا در روز جمعه، رئیس این سازمان را انتخاب کنند.

به گفته مقامات سوئیس و ایالات متحده، سپ بلاتر، رئیس فیفا در این پرونده متهم نیست و بازداشت هم نشده است.

دادستانی سوئیس که مسئول تحقیقات جداگانه ای در مورد فساد مالی در فیفا است هم اعلام کرده که به فرایند اعطای میزبانی جام های جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ به روسیه و قطر مشکوک است و قواعد رایج در اعطای میزبانی به این کشورها رعایت نشده است.

به گفته دادستانی سوئیس بخشی از این بی قانونی ها در سوئیس رخ داده است.

دادستانی سوئیس علاوه بر این مشکوک به انجام عملیات پولشویی توسط مقامات فیفا از طریق حسابهایی در بانکهای سوئیسی است.

در همین حال شصت و پنجمین کنگره فدراسیون بین المللی فوتبال، فیفا، عصر پنج شنبه در شهر زوریخ سوئیس آغاز به کار کرد.

مهمترین دستور کار این کنگره، انتخاب رئیس بعدی فیفا است. انتخاباتی که در آن سپ بلاتر، رئیس کنونی این نهاد، برای پنجمین بار نامزد ریاست است.

امروز نمایندگان ۲۰۹ فدراسیون عضو با آرای خود تکلیف کرسی ریاست فیفا را روشن خواهند کرد.

تنها رقیب سپ بلاتر در انتخابات روز جمعه شاهزاده علی بن حسین اردنی است. علی بن حسین در آمریکا و بریتانیا تحصیل کرده و علاوه بر نایب رئیسی فیفا، ریاست فدراسیون فوتبال اردن و فدراسیون غرب آسیا را نیز برعهده دارد.

در پی رسوایی های اخیر فیفا، بسیاری به انتقاد از عملکرد بلاتر ۷۹ ساله پرداختند و حتی میشل پلاتینی، رئیس اتحادیه فوتبال اروپا، از رای اعضای این اتحادیه به رقیب بلاتر خبر داد.

از مایکل فان پراک، رئیس فدراسیون فوتبال هلند، پرسیدند که آیا معتقد است بلاتر باید از شرکت در انتخابات انصراف دهد؟ وی در پاسخ گفت: «البته که فکر می کنم باید انصراف دهد. سال گذشته در سائوپائولو هم همین نظر را داشتم و حتی نهم ژانویه به دفتر او رفتم تا متقاعدش کنم چنین کند، که نکرد.»

درباره این مطلب نظر دهید