انتخاب زبان

آذربایجان غربی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

منطقه قارا قویون ماکو از بی آبی می سوزد!

اویان نیوز:محال قاراقویون در جنوب و جنوب شرق ماکو در حاشیه غربی جاده بین المللی تبریز-بازرگان واقع شده که طبق آخرین تقسیمات کشوری متشکل از دو دهستان قارا قویون شمالی جزء شهرستان تازه تشکیل یافته شوط و دهستان قارا قویون جنوبی جزء بخش Aتازه تائسیس یافته مرگنلر می باشد،بیش از ۳۰ روستا که اهالی آنها تورک علوی(اهل حق-قیزیل باش) می باشند در این منطقه جا گرفته اند؛در آمد و شغل اصلی اهالی عمدتا کشاورزی به صورت دیمی-قناتی و دامداری می باشد،از روستاهای مهم این منطقه می توان به صوفی(بیش از ۱۲۰۰ خانوار)موخور(بیش از ۱۵۰۰ خانوار)دورت مرگن، طوره، قیزیلجا قالالار و… اشاره کرد.
منطقه دارای زمینهای کشاورزی حاصلخیزی بوده و زمانی محصولات کشاورزی بویژه محصولات باغی مورد نیاز شهرستان ماکو را تامین می کرد.با وجود اینکه این محال مابین حوزه های آبریز ارس،سد بارون،رودخانه زنگمار،رودخانه ساری سو و سد آق چای قرار گرفته است اما مردم منطقه از آب زراعی و در بعضی از دهات حتی از آب آشامیدنی نیز محروم هستند.
در پی خشکسالیهای اخیر اکثر قناتها خشک شده،حدود ۸۰ در صد باغات از بین رفته و بیش از ۵۰ درصد اهالی مجبور به مهاجرت اجباری به شهرهای اطراف بویژه اورمیه شده اند بطوریکه بعضی از روستاها خالی از سکنه هستند.
لازم به ذکر است که منطقه قارا قویون از شرق و شمال شرق با رود ارس و سد ارس ۱۵ کیلومتر، از شمال با رودخانه زنگمار ۲۰ کیلومتر،از طرف شمال و شمال غرب با سد بارون و رودخانه ساری سو ۲۵ کیلومتر و از سد آقچای واقع در منطقه چایپاره ۴۰ کیلومتر فاصله دارد.
مردم منطقه سالهاست که جهت تامین آب مورد نیاز کشاورزی در پی مسئولین محلی،استانی وکشوری می دوند و تنها چیزی که نصیبشان می شود خستگی از پیمودن راههای پر پیچ خم بروکراسی بدون نتیجه و نا امیدی از وعده های سرخرمن مسئولین!
اهالی منطقه قاراقویون به علت تفاوت مذهبی که با سایر مردم شهرستان ماکو دارند در تبعیض مطلق به سر می برند بطوریکه در مسئله اشتغال،طرحهای عمرانی از قبیل راه سازی و سد سازی این مسئله تبعیض به راحتی مشاهده می شود،با این روال و با بی تفاوتی مسئولین محلی به این منطقه طی سالهای آینده اکثر روستاهای محال قارا قویون خالی از سکنه خواهند شد.

ماکی سسی

درباره این مطلب نظر دهید