انتخاب زبان

آذربایجان شرقی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

میانه: نابودی تدریجی "شهر کؤرپوسو" و بی توجهی مسئولان

kurpu 1

اختصاصی اویان نیوز: محوطه تاریخی پل “شهر کؤرپوسو” میانه در اثر بی توجهی و سوء مدیریت مسئولان، به محل تخلیه نخاله های ساختمانی تبدیل شده و پیکره بی جان “شهر کؤرپوسو” روز به روز به سوی نابودی پیش می رود.

 به گزارش خبرنگار اویان نیوز، در ضلع جنوب شرقی شهر میانه و در مسیر ایستگاه راه آهن این شهر بر روی رودخانه قارانقو (یکی از شاخه های رودخانه قیزیل اوزن) پلی قرار گرفته که در میان اهالی به “شهر کؤرپوسو” مشهور است.

 ”شهر کؤرپوسو” با بیش از ۴۰۰ سال قدمت در دوران صفویه بنا شده است.

پلی که تا قبل از بهره برداری از پل جدید در فاصله ۲۰۰ متری از آن در شهریور ماه سال ۱۳۹۰ محور ارتباطی بیش از چهل روستا، کارگاه ها و کارخانجات واقع در ضلع جنوبی شهرستان میانه بود که روزانه هزاران تن بار را تحمل می کرد.

با افتتاح پل جدید راه آهن میانه در شهریور ماه سال ۱۳۹۰  که ساخت آن بیش از ۶ سال بطول انجامید – پل قدیمی میانه “شهر کورپوسو” نفس راحتی کشید. پلی که در سایه بی توجهی مسئولان تا قبل از افتتاح پل جدید ضربات جبران ناپذیری بر پیکره بی جان آن وارد آمد.

 تا آنجا که در اثر سنگینی بارهای حمل شده دو دهنه از آن شکسته و پل بطور موقت به بهانه بازسازی مسدود گردید.

بازسازی این پل تاریخی با مصالح مدرن فولاد و بتن انجام یافت و هندسه معماری آن را دستخوش تغییرات ناگواری کرد.

پس از بازسازی مجددا و به اجبار عبور و مرور وسایل نقلیه و پروسه تخریب این اثر تاریخی ادامه یافت.

هر چند در ظاهر با افتتاح پل جدید روند تخریب پل تاریخی پایان یافت اما صدمات وارد آمده بر آن در گذشته و عدم مرمت و بازسازی بموقع آن پل تاریخی را در مسیر نابودی تدریجی قرار داد.

تیرماه سال ۱۳۹۰ تراب محمدی رئیس سازمان میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی وعده داد همزمان با بهره برداری از پل جدید اعتبارات لازم جهت مرمت و بازسازی پل قدیمی اختصاص خواهد یافت.

 اما یکسال بعد  و در خرداد ماه ۱۳۹۱ در حالی که ۹ ماه از بازگشایی پل جدید می گذشت رئیس سازمان میراث فرهنگی طی مصاحبه ای خبر از پیش بینی اعتبارات لازم داده و عنوان کرد با تخصیص اعتبار لازم و در صورتی که محوطه تسطیح و تحویل سازمان میراث فرهنگی استان داده شود کار مرمت آغاز شده و کمپ گردشگری نیز در این محل احداث خواهد شد که البته در ادامه شهردار میانه نیز وعده داد محوطه تسطیح و دیوار حائل احداث خواهد گردید.

تیر ماه سال ۱۳۹۲ تراب محمدی با اعلام عدم تخصیص اعتبار پیش بینی شده در سال ۹۱ اظهار امیدواری کرد با اختصاص اعتبار لازم در سال ۱۳۹۲ عملیات بازسازی شروع خواهد گردید.

سال ۱۳۹۲ نیز در ماههای پایانی خود قرار دارد و هنوز با  گذشت بیش از دوسال از بهره برداری از پل جدید راه آهن میانه و در حالی که روزها به ماه و ماه ها به سال ها تبدیل می شوند نه تنها خبری از مرمت و بازسازی “شهر کورپوسو” به گوش نمی رسد بلکه در اثر بی توجهی و سوء مدیریت مسئولان، محوطه تاریخی شهر کؤرپوسو به محل تخلیه نخاله های ساختمانی تبدیل شده و پیکره بی جان “شهر کؤرپوسو” روز به روز به سوی نابودی پیش می رود  و حکایت بی توجهی به آثار تاریخی آذربایجان تکرار می شود.

 kurpu 1 kurpu 2 kurpu 3 kurpu 4 kurpu 5 kurpu 6 kurpu 7 kurpu 8

درباره این مطلب نظر دهید