انتخاب زبان

آخرین اخبار

ناآرامی در غرب چین حدود ۱۰۰ کشته برجای گذاشت

uygur1

اویان نیوز: رسانه‌های رسمی چین گفته‌اند در ناآرامی‌های استان شین‌جیانگ حدود ۱۰۰ نفر کشته شده‌اند. اپوزیسیون چین می‌گوید مسلمانان معترض اویغور مورد تبعیض فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی دولت هستند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از دویچه وله، رسانه‌های چین روز سه‌شنبه (۷ مرداد / ۲۹ ژوئیه) گزارش داده بودند گروهی از اویغورها که مسلح به چاقو و تبر بودند به یک پاسگاه پلیس در منطقه “یارکند” حمله کردند. یک‌شنبه (۳ اوت/۱۲ مرداد) گفته شد که این افراد به چند ساختمان دولتی نیز حمله کرده بودند.

شین‌هوا‌، خبرگزاری رسمی چین، اعلام کرد در این درگیری که در استان شین‌جیانگ در غرب چین رخ داد ۳۷ غیرنظامی و ۵۹ “تروریست” کشته شده‌اند. این خبرگزاری می‌نویسد که در میان کشتگان این ناآرامی ۳۵ نفر به قوم “هان” و ۲ نفر به قوم “اویغور” تعلق داشته‌اند.

رسانه‌های رسمی چین همچنین اطلاع داده‌اند که در این درگیری ۲۱۵ “تروریست” نیز دستگیر شده‌اند. درگیری میان ماموران امنیتی چین و تظاهرکنندگان اویغور، که دولت چین آنها را “تروریست” می‌نامد، در گذشته نیز کشته‌های فراوانی برجای گذاشته است.

دولت چین با مهاجرت برنامه‌ریزی شده‌ی اقلیت قومی “هان” به استان شین‌جیانگ در غرب چین که جایگاه زندگی مسلمانان اویغور این کشور است، در نظر دارد با این جا به جایی جمعیت، شمار این گروه قومی را به تدریج بیشتر از اقلیت قومی اویغور کند.

نظر متفاوت کنگره جهانی اویغورهای در تبعید

کنگره جهانی اویغورهای در تبعید در باره این درگیری طی بیانیه‌ای اعلام کرده که اویغورهای استان شین جیانگ به خاطر “تبعیض‌های اعمال شده دولت” دست به تظاهرات زده بودند. آنها اما با آتش گلوله پلیس روبرو شدند. در این بیانیه آمده که تظاهرکنندگان خواستار تعدیل در “سیاست تندروانه دولت چین” در ارتباط با اویغورها بودند.

مدت‌هاست که در شین‌جیانگ تنش میان گروه قومی “هان” و مردم مسلمان اویغور این استان وجود دارد. درگیری‌های چند ماه اخیر میان این دو گروه قومی تاکنون بیش از ۱۵۰ کشته برجای گذاشته است.

مسلمانان اویغور معتقدند که سیاست‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تبعیض‌آمیز دولت مرکزی چین و مهاجرت برنامه‌ریزی شده گروه قومی “هان” به این استان سبب شده که آنها در این استان هرچه بیشتر به حاشیه رانده ‌شوند.

مسلمانان استان شین‌جیانگ چین

الیم سیتوف، سخنگوی کنگره جهانی اویغورهای در تبعید در پاسخ به سوال خبرنگار دویچه‌وله که چرا رهبری چین تظاهرات اویغورها را “اقدامی تروریستی” نامیده گفت دولت چین به راحتی می‌توانست به چند خبرنگار بی‌طرف اجازه ورود به منطقه و گفت‌وگو با طرفین درگیری را بدهد.

سخنگوی کنگره جهانی اویغورهای در تبعید بر این نظر است که دولت چین هیچ علاقه‌ای به روشن شدن موضوع ندارد، زیرا خود به طور دقیق می‌داند که چگونه نیروهای امنیتی تظاهرات مسالمت‌آمیز اویغورها را به خون کشیده‌اند.

الیم سیتوف می‌گوید با شلیک گلوله پلیس، ایغورهای تظاهرکننده نیز با هرچه در دست داشته‌اند به دفاع از خود پرداخته و در درگیری شدیدی که روی داده چندین نفر از هر دو طرف کشته شده‌اند، اما شمار کشتگان اویغورها به مراتب بیشتر بوده است.

کارشناسان سیاسی بر این نظرند که اقدامات نظامی رهبری چین در سرکوب اویغورها و جنبش آنها واکنشی قابل فهم است، زیرا چین به هیچ وجه علاقه‌ای به از دست دادن منابع پر نفت و گاز این منطقه ندارد.

درباره این مطلب نظر دهید