انتخاب زبان

آخرین اخبار

نامه اسد الله اسدی زندانی سیاسی آذربایجانی به بان کی مون و اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد

Untitled-1

اختصاصی اویان نیوز: اسدالله اسدی داغداغان، پزشک و زندانی سیاسی گمنام آذربایجانی که به ۱۰سال حبس تعزیری محکوم شده است،همچنان در زندان اوین تهران بدون برخورداری از حقوق اولیه یک زندانی و در وضعیت حاد سلامتی نگهداری می شود.

به گزارش خبرنگار اویان نیوز، ۲۵مرداد۹۲ اسدالله اسدی در نامه‌ای از بند ۳۵۰ زندان اوین تهران به “بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد و اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد” وضعیت خود را توضیح داده است.

در قسمتی از این نامه آمده است :”هیچگاه به تشکل های حزبی و قومی ما اجازه تشکیل نداده اند افرادی که به این امر مبادرت کرده اند. به ۸-۱۰ سال زندان محکوم شده اند”

هفته گذشته با گذشت بیش از سه سال از حبس اسدالله اسدی با وجود مشکلات جسمی و روحی شدید از جمله ناراحتی عصبی، قلبی , گوارشی، دهان، دندان و ضعف بینایی و آرتروز گردن و علیرغم ثبت درخواست مرخصی پزشکی ایشان در بهداری زندان اوین؛دادستانی تهران با درخواست مرخصی استعلاجی و مرخصی متصل به آزادی دکتر اسدی مخالفت کرده است.

قسمتی از نامه این زندانی سیاسی آذربایجانی به بان کی مون و اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد که به سایت اویان نیوز رسیده، به شرح زیر می باشد:

« ملت بزرگ آذربایجان و دبیر کل سازمان ملل متحد و اعضای محترم شورای امنیت سازمان ملل متحد »

من پزشک و کارمند رسمی آموزش و پرورش بودم ، در زمان فارغ التحصیلی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز برای انجام عمل طبابت در مدارس محروم حاشیه شهر مرا به مصاحبه‌ی گزینش دعوت کردند. گزینش گر که جوانی حدودا ۲۵ ساله بود از من پرسید یک انسان مرده را هنگام دفن کردن به چند تکه پارچه کفن می پیچند. من جواب دادم بنده مرده شور (مرده شوی) نیستم و پزشکم و قرار است طبابت کنم از علم من سوال کنید. همین امر باعث شد که من از سال ۱۳۷۳ ه.ش یعنی حدود ۲۰ سال است که از حقوق حقه‌ی خویش محروم هستم.

آحاد ملت آذربایجان نه تنها در پستهای حساس بومی بلکه حتی در مشاغل عادی هم دارای حق انتخاب و تعیین شغل مورد نظر خود نمی باشند. و این مطلب ناقض بند ۲۲ ، ۲۳ و ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر است. هیچگاه به تشکل های حزبی و قومی ما اجازه تشکیل نداده اند افرادی که به این امر مبادرت کرده اند. به ۸-۱۰ سال زندان محکوم شده اند و هم اکنون تعدادی از آنها در زندان و اعتصاب غذا بسر می برند و برخی از این افراد هم در دهه‌ی ۶۰ یعنی ۳۲ سال پیش به جوخه های اعدام سپرده شدند و این مطلب ناقض ماده‌ی ۲۰ و ۷ منشور حقوق بشر می باشد. من اکنون بیش از ۳۷ ماه است در زندانم که ۷ و نیم ماه آن انفرادی بود. شرح شکنجه های روحی و جسمی وحشتناک که در طی نامه ای از طرف دوستانم به نماینده‌ی کمیسیون حقوق بشر آقای احمد شهید مسئول پرونده ایران در ۹ بند فرستاده شده است و شکنجه های فراوانی که بر فعالان قومی آذربایجان اعمال می شود ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر است.

آیا این عادلانه است که یک ملت ۵۵ میلیونی ترکان آذربایجانی اسیر دست حدود ۲۰ میلیون فارس زبان (با کسر سایر ملت های موجود در داخل ایران) باشند؟

۲۵/۵/۹۲ با تشکر اسداله اسدی داغدوغان – تهران – زندان اوین – ۳۵۰

از استان آذربایجان شرقی – شهر تبریز »

   **********

متن کامل این نامه در روزهای آتی منتشر خواهد گردید.

سابقه خبر در اویان نیوز:

کمپین امضا حمایت از اسدالله اسدی زندانی سیاسی آذربایجانی

مخالفت دادستانی تهران با درخواست مرخصی اسدالله اسدی

اسدالله اسدی زندانی سیاسی گمنام آذربایجانی

درباره این مطلب نظر دهید