انتخاب زبان

آخرین اخبار

نامه چهار فعال عرب اهوازى اهل فلاحيه از زندان كارون و درخواست لغو احكام اعدام آنها

zen

اویان نیوز : چهار تن از فعالان عرب اهوازی از شهر فلاحیة ( شادگان) که به اعدام محکوم شده اند و حکم اعدام به خانواده هایشان نیز ابلاغ شده است طى نامه ایى از درون زندان کارون خواستار مداخله سازمانهاى بین المللى حقوق بشر براى لغو احکام اعدامشان شده ند .

چهار فعال عرب که عبارتند از :  عبدالرضا امیر خنافره ، غازی عباسی ، عبدالامیر مجدمی ،و شهاب عباسی بدون اجراى محاکمات عادلانه و بعد از شکنجه هاى فراوان و کسب اعترافات اجبارى به اتهام محاربه با خدا و فساد فی الارض روز شنبه گذشته ۱۳ جولاى تأیید حکم اعدامشان به خانواده هایشان ابلاغ شد .

 در  نامه این زندانیان سیاسى محکوم به اعدام آمده است که : بعد از گذشت ۳ سال بازداشت دادگاه ما در سال ۲۰۱۲ تشکیل شد و بیشتر از دو ساعت و نیم طول نکشید و ما بدون اینکه بتوانیم از خود دفاع کنیم به اتهام اعمال مسلحانه و محاربه با خدا و فساد فی الارض به اعدام محکوم شدیم . با وجود اینکه ۶ نفر از وکلاى ما نیز در جلسه دادگاه حضور داشتند ولى هیچکدام از آنها اجازه دفاع از موکلینش در جلسه را نداشت . آنها در نامه شان تأکید کردند که کارشناس اسلحه در شهادتنامه خود در دادگاه گفت که سلاحهاى شکارى کشف شده هیچ گلوله اى به سمت شخص یا ارگان دولتى و غیر دولتى از آنها شلیک نشده است ولى بازجویان اطلاعات به دادگاه فشار آوردند تا کارشناس را عوض کرده و کسى دیگر را جایگزین آن کنند تا شهادت بدهد که از این اسلحه ها به سوى ارگانهاى سپاه و بسیج و ادارات دولتى تیراندازى شده است تا ما را به قیام مسلحانه متهم کنند .

 طبق گزارش سابق سازمان حقوق بشر اهواز در تاریخ ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۲، شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان اهواز حکم اعدام و زندانی ۷ نفر از فعالان سیاسی عرب شهر فلاحیه (شادگان) را صادر کرده است :

۱-آقای عبدالرضا امیر خنافره فرزند یونس متولد ۱۳۶۶ مجرد فاقد سابقه کیفری به اتهام محاربه و افساد فی الارض به اعدام با طناب چوبه دار محکوم شده است.

۲-آقای عبدالامیر مجدمی فرزند هوشنگ متولد ۱۳۵۹ متاهل فاقد سابقه کیفری به اتهام محاربه و افساد فی الارض محکوم به اعدام با طناب چوبه دار محکوم شده است.

۳- آقای شهاب عباسی فرزند احمد متولد ۱۳۶۵ مجرد فاقد سابقه کیفری به اتهام محاربه و افساد فی الارض به اعدام با طناب چوبه دار محکوم شده است.

۴-آقای غازی عباسی فرزند احمد متولد ۱۳۶۱ مجرد فاقد سابقه کیفری به اتهام محاربه و افساد فی الارض به اعدام با طناب چوبه دار محکوم شده است.

۵- آقای جاسم مقدم پیام فرزند سعید متولد ۱۳۶۴ مجرد فاقد سابقه کیفری به اتهام محاربه و افساد فی الارض به سه سال حبس در تبعید در زندان شهرستان اردبیل محکوم شده است.

۶-آقای سامی جدماوی نژاد فرزند عزیز متولد ۱۳۶۰ مجرد فاقد سابقه کیفری به اتهام محاربه و افساد فی الارض به سه سال حبس در تبعید در زندان شهرستان اردبیل محکوم شده است.

۷- آقای هادی آلبوخنفرنژاد فرزند عبدالخضر متولد ۱۳۶۰ متاهل فاقد سابقه کیفری به اتهام محاربه و افساد فی الارض به سه سال حبس در تبعید در زندان شهرستان اردبیل محکوم شده است.

اتهام این فعالان سیاسی عرب محاربه با خدا و فساد فی الارض با کیفرخواست صادره از دادسرا به شماره ۹۰۱۰۴۳۶۳۰۰۴۰۰۷۹۱ طبق مواد ۱۰۵ و ۱۸۳و ۱۰۹ و ۱۹۱ قانون مجازات اسلامی رای بر محکومیت متهمین ردیف های اول الی چهارم به مجازات مندرج در بند ۱ ماده ۱۹۰ قانون مذکور (اعدام) از طریق طناب چوبه دار و متهمین ردیف پنجم و ششم و هفتم به مجازات مندرج در بند ۴ ماده مذکور با رعایت ماده ۱۹۳ قانون مذکور یعنی سه سال حبس در تبعید در زندان شهرستان اردبیل صادر شده است.

خاطرات یک زندانى سیاسی عرب اهوازى درباره ۴ فعال شهر فلاحیه محکوم به اعدام :

یکى از فعالان عرب اهوازى که اخیرا از زندان آزاد شده است با درخواست عدم ذکر نام وى قسمتى از خاطرات زندان خود را براى سازمان حقوق بشر اهواز فرستاده و وضعیت اسفناک این متهمان بیگناه را اینچنین توصیف کرده است :

”  زمانی که مرا وارد سلول انفرادی کردند و مرا زنده وارد گور کردند یک لحظه ایستادم و به

 صدای خرد شدن استخوانهایم گوش فرا دادم ،خرد شدن در زیر دیوارهایی که از هر چهار طرف بسویم می آمدند ، دیوارهایی که پر از نوشته بود و مرا به یاد امامزاده هایی می انداخت که در بچگی با تمام سادگی با زغالی بزرگ بر روی دیوارهایشان یادگاری می نوشتیم . نوشته ای بزرگ روی یکی از دیوارها توجهم را جلب کرد ، شعری به عربی بود :

” کل مایهزنی الشوگ دمعاتی تطیح      خُرسة و تهل بسکوت ما تگدر تصیح “

این شعر بشدت مرا تحت تاثیر قرار داد ، تعریفی دقیق و کوتاه از انفرادی بود ، آرزو داشتم شاعر آن را بشناسم ، تا پایان روزی که در انفرادی بودم هزاران بار با این بیت شعر زندگی کردم تا اینکه مرا به زندان کارون فرستادند ، آنجا با جوان سربه زیری بنام ” عبدالرضا خنافره ” آشنا شدم و او از وضعیت بازداشتش به همراه چند نفر از دوستانش سخن گفت و از قریحة شاعری خودش ، متوجه شدم که صاحب آن بیت شعر این جوان نجیب است . ساعتها با وی و دوست دیگرش ” غازی عباسی ” به گفتگو نشستم . غازی عباسی همیشه لبخندی بر لبانش نقش بسته و حسابی خوش مجلس بود .

 این بی گناهان را ۲ سال تمام در انفرادی نگه داشته بودند ، زمانی که این را شنیدم به خود لرزیدم ، این ” ۲ سال ” را تنها کسی می فهمد که انفرادی را تجربه کرده باشد . ۲ سال زجر ، ۲ سال عذاب ، ۲ سال رنج و شما چه می دانید که رنج و عذاب ۲ سال انفرادی چقدر است ؟ می گفتند ما تمام فصلهای سال را در انفرادی تجربه کردیم و حتی بازجوهایمان را هم به اسم شناختیم ، می گفتند بازجوی اصلی پرونده ما شخصی بنام ” سید محسن آلبوشوکه ” بود از روستاهای مسیر فلاحیة به جراحی . می گفتند این آقا کار را به جایی رسانده بود که آرزو می کردیم شخص فارس  زبانی  برای بازجویی ما بیاید . در حین صحبت لباسهایشان را بالا می زدند و سیاهی هایی را که در جاهای مختلف بدنشان در اثر شکنجه با برق بوجود آمده بود را به من نشان می دادند .

آنها روزهایشان را با شادی و امید آغاز می کردند به امید اینکه کسی بیاید و نامه آزادیشان را بیاورد ، چونکه می گفتند هیچ کار خلاف قانونی مرتکب نشده اند  ….. ” .

على رغم محکومیتهای پی در پی جمهورى اسلامى به علت صدور احکام گسترده علیه فعالان عرب اهوازى توسط سازمان هاى جهانى نظیر، عفو بین الملل، دیدبان حقوق بشر، پارلمان های اروپاو پارلمان بریطانیا، وزارت خارجه المان، وزارت خارجه بریطانیا، وزارت خارجه امریکا و دیگر نهادهای حقوق بشر بین المللی و ایرانی نسبت به اینگونه اقدامات غیر قانونی و غیر انسانی دستگاه قضائی و ماموران وی و همچنین نقض سیستماتیک حقوق بشر توسط رژیم جمهوری اسلامی ایران در اقلیم اهواز همچنان ادامه دارد و دستگاه اطلاعاتی و قضایی بر إعدام جوان عرب اهوازى اصرار مى ورزد.

سازمان حقوق بشر اهواز ضمن محکوم کردن احکام اعدام این فعالان سیاسى و مدنی عرب خواستار لغو فورى اجراى این احکام و اعاده دادرسی عادلانه براى این متهمان از سوی مقامات قضائی ایران مى باشد و از جامعه جهانى و سازمانهای حقوق بشری مى خواهد تا نسبت به توقف حملات سرکوب و اعدام فعالان عرب اهواز فشارهاى لازم را برحکومت جمهورى اسلامى ایران اعمال کند.

منبع :  سازمان حقوق بشر اهواز 

۱۶ جولاى ۲۰۱۳

به :

شوراى حقوق بشر سازمان ملل

گزارشگر ویژه سازمان ملل براى حقوق بشر در ایران آقاى احمد شهید

سازمان عفو بین الملل

سازمان دیده بان حقوق بشر

سازمان هاى ایرانى مدافع حقوق بشر

سازمان هاى عربى مدافع حقوق بشر

کلیه  فعالان وسازمان هاى مدافع حقوق بشر

درباره این مطلب نظر دهید