انتخاب زبان

آخرین اخبار

نجات یونان بسیار خطرساز است/ رکود شدیدتر در انتظار اقتصاد آتن

اویان نیوز : تروئیکای اروپایی در گزارشی از احتمال برآورده نشدن شرایط مد نظر تروئیکا در قبال کمکهایی که آتن دریافت می کند از طرف دولت این کشور خبر داده و تصریح کرد نجات یونان بسیار خطر ساز است.
به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روزنامه “هامبورگر ابند بلات” در گزارشی که بروکسل اخیرا منتشر کرده است، تروئیکای اروپایی که شامل بانک مرکزی اروپا، کمیسیون اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول است شک و تردید خود را در این راستا ابراز کردند که آتن بتواند به وظایف خود در قبال کمکهایی که دریافت می کند عمل کرده و اصلاحات در نظر گرفته شده را محقق کند.
در این گزارش آمده است که خطرات برای اجرا کردن این برنامه ها (کمک به یونان) بسیار بالا است.

کارشناسان تروئیکای اروپایی در این گزارش تصریح کردند که مسائل در تحقق اصلاحات در یونان می تواند از این طریق ایجاد شود که ائتلاف دولت شکننده است و برخی اصلاحات با مقاومتها و مخالفتهای سیاسی روبرو است. به خصوص اقتصاد یونان می تواند در سال ۲۰۱۳ مانند سال جاری گرفتار رکود عمیق تری از آنچه انتظار می رود شده و به این ترتیب اصلاح وضعیت بودجه به خطر افتد.

تروئیکای اروپایی همچنین هشدار داده است که اگر آتن اصلاحات مد نظر اتحادیه اروپا را کندتر از آن حدی که تصور می شود در پیش گیرد اقتصاد این کشور در سال ۲۰۱۴ آن گونه که انتظار می رود رشدی نخواهد داشت.

با این حال اعتبار کمکی میلیاردی بعدی از طرف کشورهای منطقه یورو و صندوق بین المللی پول طبق تصمیم گیری قبلی در اختیار یونان قرار داده می شود. در این گزارش، کارشناسان کمیسیون اتحادیه اروپا توصیه می کنند که پرداخت این پولها از صندوق نجات اروپا انجام شود. بر اساس این گزارش وزرای مالی منطقه یورو هفته گذشته آزادی یک اعتبار ۴۹٫۱ میلیارد یورویی را از صندوق نجات یورو برای یونان در نظر گرفتند. در عوض این کشور هم باید شرایط مد نظر اتحادیه اروپا را برآورده کند. مهمترین هدف مد نظر تروئیکای اروپایی اصلاح مالیات در یونان است. همچنین اصلاحات در زمینه انرژی ،سلامت و بهداشت، و مدیریت عمومی نیز باید مورد توجه این کشور قرار گیرد.

بر اساس گزارش تروئیکا، یونان برای نجاتش از ماه می سال ۲۰۱۰ دقیقا ۱۴۸٫۶ میلیارد یورو کمکهای بین المللی دریافت کرده است و این کشور تا کنون دو بار توسط کشورهای منطقه یورو و صندوق بین المللی پول نجات داده شده است. حالا هم باید کمک حدود ۵۰ میلیارد یورویی به این کشور ارائه شود.

مهر

درباره این مطلب نظر دهید