انتخاب زبان

آخرین اخبار

نخستین جشنواره جایزه بزرگ موسیقی آشیقی اورمیه بکار خود پایان داد

81025530-5470599

اویان نیوز: نخستین جشنواره جایزه بزرگ موسیقی آشیقی که صبح روز دوشنبه (۱۴بهمن)در سالن شیخ صفی الدین اورموی اورمیه آغاز شده بود ، با معرفی نفرات برتر پایان یافت.

به گزارش اویان نیوز به نقل از ایرنا، رییس حوزه هنری آذربایجان غربی در آیین اختتامیه این جشنواره با گرامیداشت ایام دهه فجر گفت: این جشنواره که با تلاش کانون آشیق های حوزه هنری آذربایجان غربی برگزار شد، بیش از ۲۵ نفر از هنرمندان آشیق از شهرستان های اورمیه، خوی ، سلماس، نقده، و میاندوآب به رقابت پرداختند.

علیرضا نوروزی افزود: رشد و توسعه هنرآشیقی، کشف استعدادهای جوان و ترویج این نوع از موسیقی در میان نسل جوان از اهداف عمده اجرای این جشنواره هنری در استان است.

رییس حوزه هنری آذربایجان غربی گفت: موسیقی آشیقی در آذربایجان غربی و به خصوص شهرستان اورمیه ریشه در آداب و رسوم و سنت های مردم دارد و دارای پیشینه ای چند صد ساله است .

نوروزی افزود: موسیقی مکتب آشیقی اورمیه بعد از سال ها کش و قوس و رقابت با سایر استان های آشیق خیز ایران به شماره ۱۶۵ در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور ثبت ملی شد.

وی اظهار کرد: موسیقی آشیقی از اصلی ترین شاخصه های ملت های ترک زبان در سراسر جهان است که در ایران دارای مکتب های مختلف می باشد که در این میان مکتب آشیقی اورمیه بنا به نظر کارشناسان و اساتید این هنر در سراسر جهان اصیل ترین و قدیمی ترین مکتب آشیقی است که تا به امروز اصالت خود را حفظ کرده است.

وی اظهار امیدواری کرد با تلاش مسئولان، موسیقی آشیقی اورمیه ثبت جهانی شود.

وی اضافه کرد: مکتب اورمیه مکتب عرفان، حماسه و عشق است که ۵۴ مقام باقیمانده از آن (گردآوری شده در آلبوم اورمودان گلن سسلر) توسط هنرمندان آشیق که امروزه بیش از ۱۰۰ نفر از آنها با مرکزیت شهرستان اورمیه در سطح استان فعالیت می کنند اجرا می شود.

وی ادامه داد: ۱۲۳ آشیق عضو کانون آشیق های حوزه هنری آذربایجان غربی هستند که این کانون تنها کانون رسمی کشور می باشد.

رییس حوزه هنری آذربایجان غربی گفت: تک نوازی آشیق ها، غیر ریتمیک بودن مقامها، کلامی بودن موسیقی ارائه شده در کنار آلت موسیقی (قوپوز) هفت سیمه با ۱۴ پرده به نام ۱۴ معصوم از شاخصه های اصلی مکتب آشیقی اورمیه است که آن را در سطح ایران و جهان منحصر به فرد کرده است.

وی اظهار کرد: در این مکتب مفاهیم عرفانی و حماسی به اوج خود می رسد و مفاهیم اجتماعی که سرشار از آداب و رسوم سنت های پاک مردم گذشته این دیار است در قالب داستانهای شیرین و اشعاری با مفاهیم ساده و در عین حال تاثیرگذار از شاعران گمنام ارائه می شود.

آشیق علیرضا اباذری از خوی، آشیق ربط علی علیزاده از اورمیه ، آشیق علی قلیزاده از میاندوآب ، آشیق ایوب نوزاد از اورمیه و آشیق رضا پوینده از نقده به ترتیب مقام های اول تا پنجم این جشنواره را کسب کردند.

آشیق علی کریمی قره آغاجی وآشیق اسمعلی لطفی از اورمیه ، آشیق هدایت مهری از میاندواب و آشیق غلامرضا اژدری از خوی داوران این جشنواره موسیقی بودند که ناظر این گروه داوری داریوش علیزاده بود.

سابقه خبر در اویان نیوز:

گزارش تصویری چهارمین سالگرد کانون عاشیقهای حوزه هنری آذربایجان غربی

اورمیه: چهارمین سالگرد تاسیس کانون عاشیق های حوزه هنری آذربایجان غربی برگزار شد / استقبال چشمگیر از مراسم

درباره این مطلب نظر دهید