انتخاب زبان

اقتصادی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

نرخ بیکاری در 24 استان دو رقمی شد

5698_652

اویان نیوز: آمارهای رسمی که مرکز آمار ایران روز چهارشنبه گذشته از وضعیت بازار کار ایران ارائه کرد نشان از ناپایداری وضعیت اشتغال در استان‌های مختلف و دورقمی بودن نرخ بیکاری در ۲۴ استان کشور دارد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از همشهری، براساس یکی از اهداف کلی سیاست‌های اقتصادی برنامه پنجم توسعه که ۲سال از اجرای آن گذشته است، نرخ بیکاری در ایران باید تک رقمی شود، هدفی که حالا محقق شدن آن دور از انتظار خواهد بود چرا که برآورد‌های کارشناسان این گمانه نزدیک به واقعیت را تقویت می‌کند که افزون بر حدود ۳میلیون بیکار رسمی، حدود ۶ میلیون تحصیل‌کرده جویای شغل در ۸سال آینده وارد بازار کار ایران خواهند شد.

برخی صاحب‌نظران اقتصادی بر این باور هستند که رشد اقتصادی ایران برای پاسخ دادن به نیازهای بازار کار باید دست‌کم ۱۰درصد شود، حال آنکه برخی می‌گویند: نرخ رشد اقتصادی ایران در ۲سال اخیر دست‌کم مثبت نبوده است.مرکز آمار در گزارش اخیر خود تأیید کرده که بررسی وضعیت بیکاری استان‌ها در فاصله سال‌های ۸۴ تا ۹۱ نیز نشان می‌دهد که نرخ بیکاری ۱۸ استان افزایش یافته، همچنین در استان مازندران وضعیت بیکاری تغییر نکرده و در ۱۱ استان نیز وضعیت بیکاری بهبود یافته است. البته در استان البرز به‌دلیل تشکیل از سال۹۰، امکان مقایسه با سال۸۴ وجود ندارد اما نرخ بیکاری این استان در پایان سال گذشته به میزان ۱۴٫۹درصد بوده است.

یکی از دلایل کاهش نرخ بیکاری در استان‌تهران البته می‌تواند خارج شدن نرخ بیکاری استان البرز در سال‌های اخیر باشد.

مقایسه آمار نرخ بیکاری در فاصله سال‌های ۸۴ تا ۹۰ نیز نشان می‌دهد که در این دوره نرخ بیکاری در ۱۶ استان افزایش یافته بود که در پایان سال۹۱ این تعداد به ۱۸ استان افزایش یافت. همچنین در فاصله سال‌های ۸۴ تا ۹۰ نرخ بیکاری در ۳ استان گلستان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی بدون تغییر باقی مانده بود.

درباره این مطلب نظر دهید