انتخاب زبان

زبان مادری

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

نماینده میانه در مجلس: آموزش زبان و ادبیات تورکی مطالبه ی جدی مردم آذربایجان می باشد

behlul huseyni

اویان نیوز: نماینده مردم شهرستان میانه درمجلس شورای اسلامی گفت: آموزش زبان و ادبیات تورکی مطالبه ی جدی مردم بالاخص جوانان می باشد.

به گزارش اویان نیوز، سه شنبه ۲اردیبهشت۹۳ سید بهلول حسینی در نطق میان دستور خود در مجلس شورای اسلامی آموزش زبان و ادبیات تورکی را مطالبه جدی مردم در آذربایجان و مناطق تورک نشین عنوان نمود.

این نماینده مجلس با انتشار متن این سخنرانی در وب سایت رسمی خود آورده است : مسئله دیگری که اینجانب و سایر نمایندگان عزیز آذربایجان و مناطق ترک زبان در حوزه های انتخابیه و شهرهای خودمان با آن روبرو هستیم و مورد درخواست و مطالبه ی جدّی مردم بالاخص جوانان می باشد بحث استفاده از ظرفیت های اصل ۱۵ قانون اساسی در حفظ و آموزش زبان و ادبیات ترکی است.

حسینی با اشاره به صدمات جدی زبان تورکی در مناطقی نظیر قزوین ،همدان و اراک می افزاید: اگر زبانی به صورت علمی و آکادمیک مورد اهتمام و تدریس قرارنگیرد دچار آسیب جدی و گسستگی شده و شکل و محتوای خود را از دست خواهد داد و حتی ممکن است به تدریج و در یک فاصله زمانی نه چندان طولانی از بین برود.

وی در ادامه سخنان خود می گوید: نباید با برخی نگاه های تنگ نظرانه و غیر سازنده و گاه امنیتی و کوته فکرانه با زبانهای غیر فارسی بویژه زبان تورکی برخورد شود.

این نماینده مجلس « حفظ ، تحکیم و ترویج زبان تورکی » را موجب « افزایش حس همدلی و برادری در میان بخش بزرگی از هموطنان» عنوان نموده و با تحقق این مسئله را باعث «بالا رفتن امنیت و اتحاد عمومی و خنثی شدن توطئه و دسیسه چینی ضد انقلاب و دشمنان خبیث خارجی» ارزیابی کرده است.

نماینده مردم شهرستان میانه درمجلس شورای اسلامی در پایان سخنان خود از نهاد ریاست جمهوری به عنوان مجری قانون اساسی درخواست می کند در جهت عملی کردن این «حق مشروع» که «خواسته قلبی و همیشگی مردم آذربایجان» است اقدام «عاجل و ملموس» مبذول نماید.

درباره این مطلب نظر دهید