نگاهی گذرا به روستای گریوان - پایگاه خبری - تحلیلی اویان نیوز - پایگاه خبری – تحلیلی اویان نیوز نگاهی گذرا به روستای گریوان - پایگاه خبری - تحلیلی اویان نیوز

انتخاب زبان

آخرین اخبار

نگاهی گذرا به روستای گریوان

اویان نیوز :
نگاهی گذرا به روستای گریوان:

1

موقعیت جغرافیایی گریوان :
گریوان در جنوب و در بخش مرکزی بجنورد بصورت تپه ماهوری است که در میان دو سری رشته کوه با امتداد شرقی- غربی محصور شده است:رشته کوههای آلاداغ درجنوب که مرتفع ترین بخش های آن در نزدیکی گریوان شامل کوه سالوک و آغ داغ می باشد. رشته کوه کم ارتفاعی ازامتداد کوههای بینالود که در شمال گریوان قرار دارد و نزدیک ترین بخش آن به گریوان “گی نی” نامیده می شود .

درخصوص وجه تسمیه این روستا متاسفانه تاکنون تحقیقات جامع چندانی صورت نگرفته است. گریوان نامی ترکی است که در سرتاسر این کره خاکی فقط به این منطقه اطلاق شده و کاملا خاص به شمار می آید.

تاریخچه گریوان :
تجمع انسانی در گریوان بر روی تپه ای آغاز شده و سپس به سمت دامنه های آن گسترش یافته است. وضعیت این تپه به گونه ای استراتژیک انتخاب شده است که از بالای آن تمام روستاهای اطراف قابل مشاهده است.

درموردتاریخ حدودی تشکیل روستای گریوان اطلاع دقیقی دردست نمی باشد ولی این چنین به نظر می­رسد که مردمان آن درطول تاریخ به دلایلی مانند وجود چشمه های فراوان، مراتع وسیع، بالا بودن سطح آب­های زیرزمینی و وجود زمین­های نسبتا وسیع و حاصلخیز در محل فعلی روستا اسکان یافته­اند.
تاریخ گریوان را به سه دوره می توان تقسیم کرد: دوران باستان، دوران پس از اسلام آوردن مردم بومی منطقه و گریوان در چند صد سال اخیر.

متاسفانه منابع و مدارک تاریخی در مورد دوران باستانی گریوان در دسترس نیست. درمورد گریوان باستان می توان گمانه زنی کرد که مردمانی تنومند و پهلوان در این سرزمین می زیسته اند. در این دوران مرکز عمده تجمع انسانی در بالای تپه ای در شرق گریوان که امروزه به نام”ایمام غلاغئ و یا امام قلی نامیده می شود، قرار داشته است. این شهر توسعه یافته در اثر زلزله ویران شده است. بازماندگان حادثه زلزله، محل فعلی گریوان را برای اسکان انتخاب کرده اند. پیشینه گریوان جدید دست کم به پیش از نادرشاه برمی گردد. نقل شده است که نادرشاه در زمان حکومت خود از این منطقه عبور کرده و مردم تا مسافتی نادر را همراهی کرده و مردی به نام علی که در محل فعلی روستای “علی گل” ساکن بوده تا مسافتی به افتخار نادر قوشمه می نوازد. درحال حاضر گریوان و آبادیهای وصل به آن گامهای پیشرفت رایکی پس ازدیگری برداشته و با اجرای پروژه های جاده، طرح هادی، گازکشی، اصلاح شبکه‌های آبرسانی، مخابرات و بهداشت و…درحال ارتقاء و تبدیل به شهر می باشد.

فرهنگ گریوان :
فرهنگ جامعه گریوان، شامل فرهنگ‌ عامه ، زبان و گویش، آداب و رسوم، غذاهای سنتی و امروزی، روش کار و زندگی و شیوه نگرش به آینده ازدیدگاه مردمان آنست. عناصرفرهنگی و بخشی از هویت مردمان گریوان؛ و دانشی که ریشه درافکار و اندیشه و باورتوده های این مردمان دارد و امروز “فولکلور”ش می نامند. اهمیت این فرهنگ دراین است که ازدیرینگی بسیاری برخورداراست و میراثی گرانبها ازپیشینیان است که‌ از گذراعصار، سینه‌ به‌ سینه‌، نسل‌ به‌نسل‌ گشته‌ و به‌ ما انتقال‌ یافته‌ است. آداب و رسوم، ترانه‌ها، افسانه‌ها، باورها، نغمه‌ها، تمثیل‌ها، هنرهای دستی و دیگر آثار ادبی‌ شفاهی‌ از آن‌ جمله‌ اند و ما هنوز می توانیم نمونه‌های‌ بسیار غنی‌ و متنوع‌ آن‌ را در ذهن‌ و دفتر معیشت مردمان گریوان مرور نماییم‌. پدران‌ و مادران‌ ما با این‌ گنجینه های‌ دل‌انگیز معنوی‌ زندگی‌ کرده‌ و ازآنها‌ بهره‌ها برده‌اند. این‌دوره‌ نیز نوبت‌ ماست‌ که‌ از سنت‌ خجسته‌ آنان‌ پیروی‌ کرده‌ و از ارثیه‌ گرانمایه‌شان ‌پاسداری‌ نماییم‌. نگرش فرهنگی گریوان را می‌توان اصول راهنمای کارگزاران فرهنگی و مجموعه علائم و نشانه‌هایی دانست که مسیرحرکت را نشان می‌دهد. به عبارت دیگر نوعی دستورالعمل فرهنگی است که روشنگر حرکت و متخذه ازجهان بینی و انسان شناسی جامعه ماست .

جشن ها و اعیاد در گریوان :
جشن ها و آیین های گریوان به جشن های مذهبی محلی و ملی تقسیم می شوند. جشن های بزرگ مذهبی درگریوان شامل: جشن میلاد حضرت محمد (ص)جشن میلاد حضرت فاطمه (س) (روز مادر) جشن میلاد حضرت على (ع) ( روز پدر)، جشن های بزرگ نیمه شعبان، مراسم های آغاز ماه مبارک رمضان و آداب گرفتن روزه، جشن بزرگ عید فطر و عید قربان، جشن بزرگ غدیر خم ، جشن بزرگ بعثت حضرت محمد (ص) و جشن میلاد دیگر امامان معصوم (ع) ازجمله جشن های مذهبی مهم گریوان به شمار می آیند در میان جشن های ملی؛ جشن های ویژه عید نوروز مهم ترین و بزرگ ترین جشن ها به شمار می آیند. یکی از زیباترین جشن های محلی، جشن عروسی است. آداب و رسومی دیگری نیز وجود دارند که در گذشته در گریوان با تشریفات خاصی انجام می شده اما متاسفانه با گذشت زمان برخی از آنها از خاطرها رفته اند و شاید کمتر کسی یاد و خاطره ایی ازآنها در ذهنش داشته باشد، اما برخی نیز با کمی تغییر در نحوه برگزاری همچنان بر قوت خود باقی اند و هر ساله اجرا می شوند .

زبان و گویش مردمان گریوان : زبان مردمان گریوان ترکی خراسانی با لهجه ی غربی بخصوص بجنورد است.

دین مردمان گریوان : دین مردمان منطقه گریوان اسلام است و از لحاظ اجتماعی، فرهنگی، گریوان روستایی مذهبی با مردمانی خونگرم است.

2

مراکز فرهنگی گریوان :

مساجد : مساجد صاحب الزمان (عج) و مسجد جامع گریوان هریک بامساحتی بیش از هشت صد متر مربع زیربنا در دو طبقه از مهمترین مراکز فرهنگی و نوساز و مدرن ترین مسجد گریوان است که علاوه بر برگزاری نماز جماعت ، نماز عید فطر ، قرائت زیارت پر فیض عاشورا ، دعای روحبخش کمیل و دعای عرفه کلاسهای فرهنگی و هنری نیزدر آنجا برگزار می شود . بیشتر مردم گریوان در مراسم مختلف از قبیل ولادت و شهادت ائمه معصومین (علیهم السلام ) ، اعیاد سعید غدیر و فطر ، یادواره شهدای روستا ، شور همگانی ، انتخابات و غیره دراین مساجد به دور هم جمع می شوند و طبق مورد به عزاداری یا جشن و سرور می پردازند .

کتابخانه : یکی دیگر از مراکز فرهنگی فعال روستا کتابخانه و نوار خانه …. واقع در …. ‌ می باشد که جوانان روستا در اقدامی خود جوش و شایسته در سال …. اقدام به فعال نمودن این بخش نموده اند. اهالی روستا با مراجعه به کتابخانه ، کتاب ها و نوار ها و سی دی های دلخواه خود را به صورت رایگان و امانی جهت استفاده در منزل تحویل می گیرند. برگزاری نمایشگاه های مختلف ، برگزاری یادواره شهدا ی روستا ، برگزاری مسابقات ورزشی ، برکزاری مسابقات فرهنگی، برگزاری جلسات روخوانی و روانخوانی قرآن کریم و غیره را می توان از فعالیت های سالهای اخیر مرکز فوق به شمار آورد .

مدارس رسمی : گریوان دارای مدرسه ابتدائی، راهنمائی تحصیلی و دبیزستان و آموزشگاه نهضت سواد آموزی و مهدکودک روستا می باشد.

پایگاه بسیج : بسیج یک حرکت اجتماعی است که در هرجامعه ای با توجه به فرهنگ آن جامعه و به اشکال مختلفی دراثر شرایط خاص بوجود می آید. درجامعه گریوان بسیج یک نهاد اجتماعی محسوب می شود. نهادی که با هدف پاسداری از ارزشها و آرمانهای انقلاب اسلامی بوجود آمده است.

ورزشگاه: ازدیربازجوانان گریوان با انجام ورزش ها و بازی های محلی نظیرخرپشتک ، طناب کشی، قایم موشک، کشتی چوخه، اکوهنوردی، مسابقه دو، والیبال و فوتبال و غیره، اوقات فراغت خود را پر نموده و بر آمادگی جسمانی و ورزیدگی و توانایی خود می افزودند. درسال ۱۳۸۹ سالن ورزشی روستا با مساحت تقریبی ۶۰۰ مترمربع تکمیل وگشایش یافته است.

شهدای گریوان : درفرهنگ دینی گریوان، شهادت به حکم این که عملی آگاهانه و اختیاری است و در راه و هدفی مقدس است و ازهرگونه انگیزة خود گرایانه منزّه و مبرّا است، ‌تحسین انگیز و افتخارآمیزاست و عملی قهرمانانه و مرگی “شهادت” محسوب می شود به تعبیر قرآن “فی سبیل الله” ازآن استقبال کنند.

ساختار اقتصادی : اقتصاد این روستا دارای ساختار ترکیبی است، و همه ی نقش های اقتصادی را دارا است. یشترین ساختار اقتصادی آن کشاورزی زراعت، باغداری و دامداری است. اکثر زمین های روستا در شیب کم دامنه قرار گرفته اند و به همین دلیل معیشت باغداری تفوق بیشتری نسبت به سایر انواع معیشت های روستایی دارد. روستای گریوان ازحدود ۱۲۰۰ هکتار زمین کشاورزی آبی برخوردار می باشد که ۶۰ درصد سهم باغداری از اراضی و ۴۰ درصد سهم زراعی از اراضی کشاورزی می باشد که شامل محصولاتی ازقبیل عدس ،جو، گندم، گوجه فرنگی، سیب، گیلاس وگردو و غیره می باشد روستادرحدود بیش از ۲۴۰۰ هکتار زمین دیم نیز دارد که درآنها محصولاتی چون عدس، جو، گندم و نخود کشت می شوند.

منابع آب روستا : آب کشاورزی از رودخانه های و چشمه های متعد تامین می‌شود. بزرگترین آنها سرچشمه نام دارد که دارای دبی آبدهی ۳۰۰ لیتر آب درثانیه است و بوسیله ی جوی های بند و آبراه ها، میان کشاورزان تقسیم می شود برای تامین آب شرب روستا در سمت جتوب آن برروی تپه منبع آبی زمینی وجوددارد که برای ذخیره آب مصرفی خانوار های اهالی گریوان و چهار روستا مجاورآن : علی گل، قاپاق،کلاته برج و نیستانه مورد استفاده قرار می گیرد. ازآنجا که قسمتی ازآب سرچشمه به این منبع هدایت می شود تا حدودی مشکل بی آبی برطرف شده است .

کیفیت زندگی و وضعیت اقتصادی منطقه گریوان: درحوزه روستای گریوان در طول سنوات گذشته طرح­های راه­سازی، انتقال خطوط برق و تلفن و لوله کشی آب و گاز و….را بعنوان امور زیرساختی که اثر مستقیم بر روی ساماندهی و تثبیت بخش سازمان اقتصادی و اجتماعی روستا دارد به مرحله اجرا درآورده­اند که همین امر در طول زمان روند ماندگاری جمعیت و فعالیت اقتصادی آن را در سطح روستا به سمت پایداری بنیادی هدایت نموده است.

درحوزه آموزشی نیز روستاییان با تأسیس مدارس ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان کوشیده­اند ضمن بسط باسوادی به ارتقاء سطح فرهنگی روستا نیزکمک کنند که در این امر بسیار هم موفق بوده­اند. نکته بااهمیت و قابل نوجه دراین طرحها پرداخت های کلان نقدی روستاییان بعنوان خودیاری است که درنوع خود بی سابقه است.

سرانه اقتصادی گریوان : با تحقیق میدان صورت گرفته درسال ۱۳۹۰ مشخص شده که دریک کرانه درآمدی با ۱۰ درصد کم یا زیاد مجموع سرانه اقتصادی هرخانوار روستایی گریوان از مجموع درآمدهای اقتصادی روستا در حدود ۲۰۰۰۰۰۰ ریال در هر ماه می باشد. براین اساس متوسط درآمد هر خانوار روستایی گریوان در سال برابر با ۲۴۰۰۰۰۰۰ ریال می باشد. که درحدود نصف متوسط حداقل حقوق مورد مصوب وزارت کار و اموراجتماعی کشور می باشد. این ارقام اگرچه بازگو کننده آن است که وضع اقتصادی اهالی روستا درکرانه درآمدهای بحرانی از منظر مصوبات رسمی و دولتی قرار دارد، با توجه به ریسک پذیری فعالیتهای اقتصادی در مناطق روستایی ونیز وجود تورم ۳۰ درصدی رسمی درجامعه قدرت اقتصادی و خرید اهالی روستا و با توجه تقسیمات درآمد اقتصادی رندینلی شیب دفع جمعیت اقتصادی روستا و اندوخته های سرمایه ای روستا به سمت مناطق و نواحی شهری بوده و روستای گریوان در بلند مدت به سمت ناپایداری اقتصادی پیش خواهد رفت.

علل مهاجرت : جابجایی محل زندگی اعم از روستا به شهرستان، و غیره، همگی مهاجرت هستند. حرکت به سمت موقعیتهای بهتر شغلی و تحصیلی، داشتن رفاه بیشتر یا فرار از مشکلات همه از دلایل مهاجرت هستند. عمده ترین علل مهاجرت روستائیان گریوان به شهرها:کمبود زمین کشاورزی و مسکونی و عدم اشتغال و درنتیجه کمبود درآمد ، تشدید جاذبه های شهری، بالارفتن تحصیلات افراد و عدم امکان جذب آنان درروستا، جذب و استخدام در ادارات دولتی و نهادها در شهرها به خصوص بجنورد است .

برنامه ریزی توسعه روستایی درگریوان : برنامه ریزی و اجرای برنامه های نوسازی و توسعه در روستای گریوان ازنیم قرن گذشته تا به امروزدرجریان است. و عمده برنامه ریزی جهت توسعه و تحول آن بعدازانقلاب اسلامی رخ داده است. تا پیش ازانقلاب، این روستا فاقد لوله کشی آب بهداشتی، برق، گاز، تلفن، بیمارستان، راهنمایی، دبیرستان، پست بانگ،جاده آسفالت و طرج هادی و…. بود. درطی سال های بعداز انقلاب علاوه برتمام امکانات مذکور، اجرای طرح هادی، نوسازی اکثر منازل با اخذ وام و تسهیلات بلند مدت موید و دلالت بر برنامه ریزی درجهت توسعه روستا و ارتقاء آن به شهرمی باشد. دراین روند حتی مساجد روستا هم درسال های اخیر تخریب و مجددا نوسازی و مدرن شده اند. درتمام مواردی که در روستای گریوان جزو خدمات زیربنایی و رفاهی محسوب می شوند، مردم باپرداخت مبالغ کلان نقدی بعنوان خود یاری مشارکت داشته اند که درنوع خود بی سابقه است، ولی بیشتر اقدامات و برنامه‎های اجرا شده در روستای گریوان به بعد فیزیکی توجه کرده‎اند و در زمینه‌ی متحول کردن اقتصاد روستا اقدامی صورت نگرفته است و این مسایل روستاییان را بیشتر از روستا می‌گریزاند.

ویژگی های طبیعی :
گریوان روستای کوهپایه ای است و دارای عارضه های طبیعی مانند چشمه، کوه ، رودخانه، جنگل، آب بند، مراتع ، مزارع، باغات و …. می باشد. زیست بوم‌های طبیعی جانوری و گیاهی گریوان : وضعیت اقلیمی ، منبع غنی آب‌های زیر زمینی و سطحی ، بارش‌های فراوان و رطوبت کافی موجب گردیده تا پهنه گسترده ای از روستا با باغات انبوه و مراتع سرسبز و خرم و انواع گیاهان و جانوران در زیستگاه‌های سالوک ، زیست بوم‌های مختلفی را تشکیل دهد . این زیست بوم‌ها شامل زیست بوم‌های جنگلی ، مرتعی و آبی است. مناطق حفاظت شده سالوک و تحت نظارت محیط زیست ، مناطقی ازمحیط طبیعی است که برابر مقررات ویژه اداره می‌شود .

وضعیت اقلیم : گریوان دارای اب و هوای معتدل کوهستانی است و دارای میانگین ارتفاع ازسطح دریابرابر ۱۴۲۴ متر و ازنظر موقعیت جغرافیایی درعرض ۳۰۲/۳۷ و طول ۲۲۶/۵۷ درجه واقع است .

رطوبت نسبی: رطوبت نسبی گریوان تقریبا با میانگین سالانه رطوبت نسبی ۵۸% ، میانگین حداقل رطوبت نسبی۳۹% و میانگین حداکثرآن ۷۹%محاسبه گردیده است

بارندگی: متوسط بارندگی سالانه ۲۵۰ میلیمتر بوده است. میانگین حداکثر ماهانه بارندگی این روستا در ماه اسفند و میانگین حداقل ماهانه مربوط به مرداد است.

وضعیت زمین شناسی : گریوان بر روی رسوبات آبرفتی جوان دوران چهارم ( کواترنری ) و همچنین رسوبات قدیمی بنا شده است و اغلب موارد حالت ترکیبی از آبرفتهای رودخانه ای و رسوبات ساحلی کم عمق را نشان می دهد. این ناحیه دارای استعدادهای بالقوه و بالفعلی درتهیه سنگ آهک، سنگ نما، گچ، ماسه و …. است . تاکنون درهیچ موردی بجزمعدن ماسه ریخته گری فیروزه تحقیق و اکتشافی صورت نگرفته است .

آمار انسانی :
درحال حاضر مطابق سر شماری ۱۳۹۰ در روستای گریوان حدود ۸۰۰ خانوار زندگی می کنند و بیش از ۳۰۰۰ نفرجمعیت روستا را تشکیل می دهد. تعداد جمعیت آن با درنظرگرفتن روستاها و آبادی های متصل به آن بیش از۵۰۰۰ نفر است.

امکانات روستای گریوان :
امکاناتی که در حال حاضر در روستا موجود می باشد عبارتند از :

درمانگاه : که شامل پزشک عمومی , پزشک مامایی , داروخانه , یک دستگاه امبولانس , اتاق تزریقات و چهار تخت جهت بستری موقت بیماران می باشد .

خانه بهداشت : که در این محل دو خانم بهیار جهت مشاوره های بهداشتی مشغول به کار است .

دامپزشکی : دراین محل کلیه امور مربوط به دام توسط یک مهندس امور دام انجام می گیرد .

دفتر پست و مخابرات: دفترفناوری‌های اطلاعات و ارتباطات ازدیگر خدمات زیربنایی است که اکثریت سکنه روستای گریوان از آن برخوردار هستند گریوان دارای دفتر پست و مخابرات برای خدماترسانی به اهالی نیز می باشد. این کاربری از جمله خدمات رفاهی روستا محسوب می گردد. تمام اهالی روستا هرخانوار دارای یک خط تلفن می باشند . در حال حاضر توزیع سهام عدالت، ثبت نام دانشگاه‌ها، انتخاب واحد، پیگیری کارت سوخت و پرداخت قبوض در روستا به صورت الکترونیکی قابل انجام است که تاثیرات مثبتی در زندگی روستاییان داشته است.

آب لوله کشی آشامیدنی: اهالی گریوان از منظر برخورداری از آب آشامیدنی مشکلات حادی راندارند. آب آشامیدنی اهالی از طریق لوله کشی ازسرچشمه تأمین می گردد، که از طریق مخزن زمینی زمینی در اختیار اهالی قرار می گیرد. آب این مخزن بدلیل بهداشتی و طبیعی بودن کلر زنی نمی گردد. آب لوله کشی در روستا از گذشته وجود داشته که مدتی نیاز به بازی داشت و در طی سالهای اخیر بازسازی و راه اندازی شده و درحال استفاده است .

گاز: روستای گریوان دارای امکانات گازرسانی نیزاست. وجود چنین خدماتی درحالت کلی زمینه های زیرساختی لازم برای توسعه فضایی گریوان و روستاهای اطراف را فراهم نموده است.

برق: برق منطقه ای بعنوان یکی از موهباتی که بر روند پایداری حیات جوامع کمک میکند و باعث بالندگی اقتصادی- اجتماعی جوامع انسانی می­گردد از اهم تأسیساتی است که که در روستای گریوان تمامی خانوارهای روستا از آن برخوردارند. گریوان دارای چند فقره ترانس برق هوایی می باشد که با هدف برق رسانی مطمئن به اهالی روستا احداث گردیده و حوزه خدمات رسانی آن کل گریوان و آبادی های متصل به آنرا دربر می گیرد.

مدارس : در روستا چندین باب مدرسه که شامل ابتدائی و راهنمایی و دبیرستان می باشند وجود دارد.

مهد کودک : مهدکودک روستا طی سالهای اخیر توسط تعدادی ازدختران روستا راه اندازی شده و مشغول فعالیت می باشد .

ورزشگاه : گریوان دارای سالن سرپوشیده ورزشی به مساحت ۶۰۰ مترمربع زیربنا می باشد.

شرکت تعاونی: گریوان دارای شرکت تعاونی روستایی دارد که درزمینه های تهیه و نوریع کود . بذر،خواربار، وام و خرید محصولات زراعی مازاد کشاورزان فعالیت می نماید.

نانوائی : چند واحد نانوائی در روستا مشغول فعالیت وخدمت رسانی می باشند .

کارگاه آهنگری و جوشکاری: چندکارگاه آهنگری و جوشکاری در روستا مشغول فعالیتند .

کارگاه تعمیرات موتور و دوچرخه :یک کارگاه تعمیرات موتور و دوچرخه مشغول فعالیت می باشد .

واحد نفت رسانی : که کار تهیه و توزیع نفت به اهالی را انجام می دهد .

واحدهای خدمات: همچنین تعدادی مغازه , قصابی و در روستا فعالیت می کنند که کار تهیه و توزیع اقلام موردنیاز روستائیان را بر عهده دارند .

راه ارتباطی : دسترسی به این روستا اسان است. کیفیت راه روستایی نسیتا خوب و آسفالت می باشد. وسایل ارتباطی آن شامل سواری، تاکسی ، مینی بوس و… می باشد.

حمل و نقل روستای گریوان : حرکتهای مکانی جمعیت گریوان با پیشرفت تکنولوژی و توسعه اقتصادی ، نسبت به گذشته افزایش یافته است، وسایل مکانیزه حمل و نقل موتوری درجابجایی آنها نقش چشمگیر داشته و سرعت و آسایش در جابجایی روستاییان شتاب بیشتری داده و تحرک افزاینده ای برای آنان فراهم آورده است.

توریسم روستایی گریوان : مقوله نوریسم دارای زمینه وسیع و متنوع است و برخلاف پندارشایع تنها به آثار و ابنیه تاریخی محدود نمی شود. زیرا برمبنای نیازهای متنوع انسان معاصر، هر فضای متفاوتی که نشانگرتبلوراندیشه و فرهنگ یک قوم باشد، برخوردارازجاذبه تلقی می شود. براین اساس ، شاید فعالیت های تفریحی مانند دیدار از مناظر طبیعی که از فضاهای بسیارمتنوع برخوردارند جاذبه های قوی تری برای نسل نوین داشته باشند.

ازدیدگتاه جغرافیایی توریسم، ویژگی های طبیعی محیط فیزیکی هرمجل در سطح زمین، توانایی انسانها را برای زندگی و مسافرت به آن محل تحت تاثیر قرارمی دهد. ازمیان ویژگی های طبیعی سه عنصر آب و هوا، ناهمواری ها و پوشش گیاهی دارای اهمیت زیادی هستند. از این نظر، پوشش گیاهی رنگارنگ، ناهمواری های کوناگون، اب و هوای مساعد گریوان، چشم اندازهای زیبایی را پدید اورده اند که از عجاب طبیعت برای توریسم محسوب می شوند.

نتیجه گیری :
اولا، با توجه به امکانات مناسب، جاذبه ها، استعدادهای روستای گریوان و عمران، آبادانی و نوسازی هایی که درآن انجام شده و همچنین امکاناتی که به ان عرضه می گردد، شکی نیست که این روستا در آینده ای نه چندان دور تبدیل به شهرخواهد شد. دوما، ساختار کالبدی، اقتصادی، اجتماعی فرهنگی، سیاسی و… روستای گریوان خیلی هم ساده نیست و روستا را آنچنان که تعریف کرده اند، محدوده فضایی با جمعیت خیلی کم، خانه های کاهگلی که فعالیت افراد ان فقط محدود به کشاورزی و دامداری است و اهالی روستا از هرگونه تفریح، فعالیت های فرهنگی، هنری و اجتماعی محروم هستند، نیست، بلکه بافت روستا تقریبا بصورت شهری است و تمام فعالیت هایی که در شهر انجام می شود در انجا هم با کمی محدودیت و پیچیدگی کمتر انجام می گیرد.

وبلاگ اسماعیل سالاریان – http://salariyan.blogfa.com

درباره این مطلب نظر دهید