انتخاب زبان

آخرین اخبار

نیر : بی توجهی مسئولان به پتانسیل های بی نظیر گردشگری / سهم ناچیز از 13 میلیون توریست استان اردبیل

نقشه نیر

اختصاصی اویان نیوز: شهرستان نیر به رغم دارا بودن امکانات بالقوه گردشگری به دلیل عدم سرمایه گذاری و عدم توجه مسئولان دولتی با مشکل مهاجرت اهالی مواجه است.

به گزارش خبرنگار اویان نیوز، شهرستان نیر از شهرستانهای کوهپایه ای ساوالان و در ۳۰ کیلومتری شهر اردبیل واقع شده است. موقعیت ممتاز جغرافیایی و وجود پتانسیل های فراوان گردشگری نتوانسته این شهر را همانند شهر سرعین در زمره شهرهای توریستی آذربایجان قرار دهد.

گفته می شود سالانه ۱۳ میلیون توریست از جاده سراب – اردبیل عبور می کنند و این جاده نیز دقیقا از وسط شهر نیر می گذرد؛ عبور این تعداد مسافر از این مسیر نیز نتوانسته انگیزه ای برای مسئولان شود تا با سرمایه گذاری بر روی طرحهای گردشگری، این شهر را به یکی از قطبهای گردشگری آذربایجان تبدیل نمایند.

مناطق گردشگری نیر

وجود آبگرم و آبدرمانی ها، میراث تاریخی متنوع، مناظر طبیعی و ییلاقهای ساوالان همراه با آب و هوای مناسب از پتانسیل های بالقوه توریستی نیر می باشند.

۱۳ چشمه آبگرم در شهرستان نیر شناسایی شده تا پاسخی برای خستگی گردشگران و مسافران از سوی طبیعت باشد.

بوشلی، بولاغلار، قینرجه، ایلانجیق، حمام دره سی، دیبسیز گلی، تجرق، دیمان، داش آلتی، الله اکبر، قره بلاغ، سقز چی و چشمه حمام قره شیروان مجموعه بی نظیر چشمه های آبگرم این شهرستان است.

درمان امراض پوستی، روماتیسم، دردهای مفصلی، بیماری های تنفسی، بیماری های دستگاه گوارش و بیماری های حرکتی از جمله ویژگی های آبگرمهای معدنی است.

منطقه «بولاقلار» نیر با چشمه های جوشان و سرد و مناظر چشم نواز خود، با محدود امکانات تفریحی و تبلیغی تا حدی موفق به جذب مسافران شده است.

نبود مراکز تفریحی  و تورهای طبیعت گردی و مراکز استراحتی استاندارد از کمبود های منطقه توریستی «بولاقلار» می باشد که این کمبودها باعث شده مسافران نتوانند ساعات زیادی را در این منطقه سپری کنند.

جشنواره “آش محلی” که چند سالی است در منطقه «بولاقلار» برگزار می شود ایده موفقی ایست که قرار است تابستان هر سال برگزار گردد.

میراث تاریخی نیر نیز حکایتی دگر دارد. با همه بی توجهی در حفظ آثار تاریخی نظیر «قیز کؤرپوسو» یا همان «قیرمیزی کؤرپو»، بقعه «کورائیم» و کاروانسرای شاه عباس و دیگر آثار مهم تاریخی توانسته اند از دیوارهای بلند تاریخ قد علم کرده و در یاد و خاطره معدود گردشگران جایی برای خود باز کنند.

همچنین پیست اسکی “آلوارس” که در شهرستان نیر واقع شده تا اواسط اردیبهشت ماه قابلیت جذب اسکی بازها و دوست داران ورزش های زمستانی را دارد.

به عقیده فعالان محلی، حل معضل بیکاری و مهاجرت ساکنان شهرستان نیر تنها با توجه و تکیه به امکانات خدادادی این منطقه قابل حل می باشد.

درباره این مطلب نظر دهید