انتخاب زبان

آخرین اخبار

نیما حسنی: در بند جوانان زندان اورمیه غذا را در کاسه توالت گرم می کردند

نیما حسنی

اختصاصی اویان نیوز: نیما حسنی فعال مدنی آذربایجانی که در چند روز اخیر از زندان اورمیه آزاد شده به دلیل وضعیت غیربهداشتی بند جوانان این زندان دچار بیماری های متعدد شده است.

به گزارش اویان نیوز، نیما حسنی فعال هویت طلب اهل اورمیه روز ۲۶مهر۹۴ پس از پایان محکومیت ۱ ماهه از زندان این شهر آزاد شد.

وی در مدت حضور خود در زندان دچار تب و لرز، فشار خون، درد معده و حساسیت شده است. پس از آزادی این فعال آذربایجانی بیماری وی بعلت عدم درمان در دوران حبس تشدید شده است.

مشروح گفتگوی نیما حسنی با اویان نیوز:

 

این فعال مدنی در گفتگو با اویان نیوز می گوید: پس از آزادی به بیمارستان و دکتر مراجعه کرده ام، به گفته دکتر این بیماری ها به دلیل وضعیت غیر بهداشتی زندان بوجود آمده اند.

وی اصلی ترین عامل بروز بیماری های متعدد خود را عدم انتقال به بند قرنطینه و عدم تجویز واکسن‌های مورد نیاز می داند.

نیما حسنی با اشاره به کمبود امکانات در بند جوانان می گوید: اجاق گازهای بند در حیاط قرار داشت و به دلیل اینکه شب ها حیاط بند بسته می شد زندانیان با آتش زدن روزنامه ها در کاسه توالت غذای خود را گرم می کردند.

نیما حسنی1

به گفته وی، برای هر ۳ یا ۴ نفر یک پتو تعلق می گرفت و کمبود امکانات گرمایشی باعث شده بود نزدیک ۴۰ درصد زندانیان بند جوانان دچار بیماری شوند.

این فعال هویت طلب در ادامه می گوید: در هفته ۲ روز نوبت حمام داشتیم و در مدت حضور من در زندان  فقط یک روز آب گرم قابل استحمام در دسترس بود به غیر از آن خبری از آب گرم نبود و ما مجبور بودیم با گرم کردن آب در آشپزخانه، در سالن دستشویی استحمام کنیم که می توان گفت بروز برخی حساسیت های پوستی من به این مسئله مربوط می باشد.

نیما حسنی با بیان اینکه «تمام کمبودهای بند جوانان را با رئیس جدید زندان اورمیه در میان گذاشتیم» به اویان نیوز گفت: به آن صورتی که باید به این مسائل توجهی نمی شد.

نیما حسنی2

این فعال مدنی روز ۴مهر۹۴ پس از مراجعه به دادگاه اورمیه از سوی ماموران دادگاه برای اجرای حکم ۱ ماه حبس تعزیری بازداشت و به بند جوانان زندان این شهر منتقل شد.

دی ماه سال ۱۳۹۳ نیما حسنی از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب اورمیه به اتهام تبلیغ علیه نظام «به نفع احزاب و گروه های تجزیه طلب ضد نظام» به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم گردید.

این حکم در شعبه ۱۰ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی به ۱ ماه حبس با احتساب ایام بازداشت تقلیل یافت.

عصر روز ۲۰خرداد۹۳ شماری از شهروندان و فعالان آذربایجانی در اعتراض به بی توجهی مسئولان به خشک شدن دریاچه اورمیه در شهرهای تبریز و اورمیه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

نیما حسنی روز ۱۹خرداد۹۳ در پارک «ائللر باغی» شهر اورمیه به همراه ۲۰ نفر دیگر از فعالان مدنی آذربایجانی از سوی ماموران امنیتی بازداشت و پس از ۱ هفته با قرار وثیقه ۲۰میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد.

نیما حسنی متولد ۱۳۷۲ می باشد و بارها به دلیل فعالیت های هویت طلبانه خود بازداشت شده است.

وی روز ۲۹دی۹۲ به هنگام تماشای بازی والیبال شهرداری اورمیه و شهرداری تبریز در ورزشگاه غدیر شهر اورمیه بازداشت و پس از یک روز آزاد شد.

این فعال پیش از این نیز به همراه ۳۶ تن دیگر فعالان آذربایجانی به هنگام عزیمت به دامنه های سهند برای شرکت در مراسم روز جهانی منع شکنجه بازداشت گردید بود.

سابقه خبر در اویان نیوز:

نیما حسنی از زندان اورمیه آزاد شد

حفاظت زندان اورمیه کتاب‌های تُرکی نیما حسنی را مصادره کرد

نیما حسنی به بند جوانان زندان اورمیه منتقل شد

نیما حسنی به زندان اورمیه منتقل شد

اورمیه: نیما حسنی برای اجرای حکم بازداشت شد

اورمیه: دادگاه تجدیدنظر حکم ۳ فعال آذربایجانی را تقلیل داد

اورمیه: ۲۲ ماه زندان برای ۴ نفر از فعالان آذربایجانی

اورمیه: آزادی ۳ نفر از فعالان محیط زیستی آذربایجانی از زندان

 جزئیات بازداشت فعالان آذربایجانی در اورمیه

اورمیه: هواداران بازداشت شده تیم والیبال شهرداری آزاد شدند

اورمیه : بازداشت دو تن از هواداران شهرداری اورمیه در بازی والیبال

آخرین اخبار از بازداشت شدگان اورمیه / آزادی تعدادی از بازداشتگان

اخبار تکمیلی از بازداشت شدگان اورمیه

اورمیه: درگیری فعالین بازداشت شده با ماموران امنیتی

فوری: بازداشت ۳۶ تن از فعالین آذربایجانی در پل شهید کلانتری اورمیه

درباره این مطلب نظر دهید