انتخاب زبان

آخرین اخبار

هشدار شدید ژنرال ماتیس به ایران

اویان نیوز:فرمانده نیروهای آمریکایی در خلیج‌فارس گفت که تحریم‌ها علیه ایران به هدف نخواهند رسید. وی سیاست تهران را مبتی بر “تکذیب و فریب” خواند و افزود که ایران با انجام مذاکرات در پی “خرید زمان” و پیشبرد برنامه غنی‌سازی است.
ژنرال جیمز ماتیس‌، فرمانده ستاد نیروهای آمریکایی در خاورمیانه اعلام کرد که تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران کارساز نبوده و به هدف‌های خود دست نخواهد یافت.
ژنرال ماتیس که در کمیته نظامی سنای آمریکا در روز سه‌شنبه (۱۵ اسفند/۵ مارس) به برخی از پرسش‌های اعضای این کمیته پاسخ می‌‌داد، تصریح کرد که حکومت ایران “استراتژی تکذیت و فریب” را دنبال می‌کند و همچنان سرگرم “غنی‌سازی اورانیوم به‌دور از اهدف صلح‌آمیز” است.
این ژنرال چهار ستاره آمریکا به‌رغم ارزیابی تند علیه ایران گفت که هنوز محتمل است تحریم‌ها و فشارها بتوانند “تهران را بر سر عقل” بیاورند. وی تاکید کرد که هدف ایران از ادامه مذاکرات “خرید زمان” است.

ماتیس به کمیته نظامی سنای آمریکا گفت: «این ارزیابی به هیچوجه بدین معنا نیست که ما دست به مذاکره نزنیم.» فرمانده نیروهای آمریکا در خاورمیانه تصریح کرد که از “جهت‌گیری” سیاسی که کاخ سفید در قبال ایران در پیش گرفته “پشتیبانی” می‌کند.
ژنرال ماتیس به اعضای کمیته نظامی سنا گفت: «روشن بگویم وظیفه من این است که با دیده‌ی تردید به اعمال ایرانی‌ها بنگرم.»

هشدار شدید ژنرال ماتیس به ایران

ماتیس ضمن هشدار به ایران، از مسئولان جمهوری اسلامی خواست که توان نظامی آمریکا در خلیج‌فارس را به چالش نکشند. وی تصریح کرد که کاهش نیروهای نظامی آمریکا نباید سبب آن شود که “دشمنان” قدرت نظامی آمریکا را در منطقه “دست‌کم بگیرند.”
ماتیس در خطاب به جمهوری اسلامی گفت: «در حال حاضر ما یک ناوهواپیمابر در خلیج فارس داریم. مایلم به هر دشمنی که خواهان سوء استفاده از این موقعیت است بگویم، روزی که رئیس‌جمهور دستور عملیات دهد، برای دشمنان این روز بسیار بدی خواهد بود.» وی افزود: «من این روز را بدل به طولانی‌ترین و بدترین روز برای دشمنان می‌کنم.»
فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه تاکید کرد که در صورت لزوم ناو هواپیمابر هری ترومن در ظرف ۲۱ روز یا کمتر آماده عملیات خواهد بود. وی افزود که در صورت لزوم اعزام ناوهواپیمابر دیگری به خلیج‌فارس می‌تواند حتی در مدت ۲ هفته صورت گیرد.

آمادگی رزمی نیروهای آمریکا در خلیج‌فارس

ژنرال ماتیس درباره آمادگی نیروهای تحت فرمان خود گفت: «من دو هفته پیش بر روی ناوهواپیمابر هری ترومن بودم و گفت‌وگویی با آدمیرال سوینی داشتم. وی به من اطمینان داد که هواپیماها و ناوهای جنگی تحت فرماندهی وی در کوتاه‌ترین زمان ممکن آماده انجام عملیات نظامی هستند.»
به گفته ژنرال ماتیس هم‌اکنون ناوهواپیمابر جان استنیس به همراه چندین ناوشکن و کشتی‌های جنگی دیگر وظیفه حفاظت از آب‌های استراتژیک خلیج‌فارس در نزدیکی سواحل ایران را بر عهده دارد.
یکی از مقامات رسمی آمریکایی که نخواست نامش فاش شود تصریح کرد که سخنان ژنرال ماتیس به‌رغم پشتیبانی از سیاست‌های عمومی باراک اوباما جهتی غیر از نظرات کاخ سفید را دنبال می‌کند.
بر اساس برخی گمانه‌زنی این امکان وجود دارد که ژنرال ماتیس پیش از موعد مقرر از خدمت منفصل شود، زیرا که وی درباره چگونگی برخورد با ایران با مقامات غیرنظامی کاخ سفید دارای مواضع یکسانی نیست.

حمایت آمریکا از اسرائیل

چاگ هیگل، وزیر جدید دفاع آمریکا در دیدار با اهود باراک همتای اسرائیلی خود تصریح کرد که ایالات متحده به‌رغم کاهش بودجه دفاعی این کشور از متحد خود یعنی اسرائیل در هر شرایطی پشتیبانی خواهد کرد.
ملاقات هیگل با باراک در پنتاگون در روز سه‌شنبه (۱۵ اسفند/۵ مارس) دو ساعت به طول کشید. وزیر دفاع اسرائیل نخستین مهمان رسمی هیگل پس از تصدی وزارت دفاع محسوب می‌شود. به گفته مقامات آمریکایی، برنامه اتمی ایران و اوضاع سوریه موضوعات اصلی مذاکرات هیگل و باراک بوده‌اند.
هیگل در این ملاقات بار دیگر به همتای اسرائیلی خود اطمینان داد که آمریکا “همه گزینه‌ها علیه ایران را بر روی میز دارد.” هر دو سیاستمدار درباره خطرات سلاح‌های کشتار جمعی و شیمیایی سوریه نیز ابراز نگرانی کردند.

DW.DE

درباره این مطلب نظر دهید