انتخاب زبان

آخرین اخبار

هشدار مولانا عبدالحميد درباره حذف نام بلوچستان از استان‌های ايران

اویان نیوز:مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان درباره حذف نام بلوچستان از استان سیستان و بلوچستان هشدار داد.

به گزارش تارنمای سنی‌آنلاین، عبدالحمید گفت: “این روزها زمزمه تقسیم استان سیستان و بلوچستان به گوش می‌رسد و با توجه به این موضوع که به تعداد شهرستان‏ها در استان افزوده شده است، مسئله تقسیم استان بیش از گذشته مطرح است.”
به گفته وی “آن‌چه مایه نگرانی مردم است آن است که شنیده شده عده‌ای قصد دارند واژه «بلوچستان» را از نام استان حذف کنند و استان را به بخش‏های سیستان، مکران، ولایت و… تقسیم کنند و این مسئله همه اقشار را نگران کرده است.”
استان سیستان و بلوچستان با بیش از دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در جنوب شرقی ایران قرار دارد و شامل شهرستان‌های زاهدان، ایرانشهر، چابهار، خاش، دلگان، زابل، زابلی، زهک، سراوان، سرباز، سیب سوران، کنارک، هیرمند، نیک شهر و میرجاوه است.اغلب ساکنان این استان بلوچ هستند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان افزود: “بلوچستان در تاریخ ایران بخشی از هویت ایران و ملت ایران بوده است و متأسفانه اکنون دست‏هایی در کار است که می‌خواهند قومیت‏ها و فرهنگ‏های قومی را کمرنگ کرده و از بین ببرند. در حالی که نام بلوچستان از گذشته‌های دور در اسناد تاریخی وجود داشته و در این اواخر نام سیستان نیز به آن اضافه شده است.”
وی گفت: “در گذشته این استان «بلوچستان» نام داشته و این جزو هویت ملت ماست و در تاریخ مردم ایران ثبت است و اگر کسانی بخواهند نام بلوچستان را از استان حذف کنند ما آنان را دشمن ملت خود می‌دانیم.”
به گفته مولانا عبدالحمید “کسانی که به دنبال پروژه حذف نام بلوچستان هستند، قصد دارند در منطقه فتنه قومی و مذهبی ایجاد کنند و ملت را ناراضی کنند.”

وی گفت: “وزارت کشور و استانداری و سایر ادارات مربوطه در جریان باشند که جامعه بلوچستان اعم از معتمد، تحصیل‌کرده، علما و همه اقشار جامعه، اعم از زن و مرد، این مسئله را نخواهند پذیرفت که نام بلوچستان از استان حذف شود.”
استان سیستان و بلوچستان در سال‌های اخیر یکی از استان‌های ناآرام در ایران بوده و چندین عملیات تروریستی در آن انجام گرفته است.
جندالله یا “جنبش مقاومت مردمی ایران”، گروه شبه‌نظامی سنی مذهب بلوچ است که با جمهوری اسلامی ایران به مبارزه مسلحانه می‌پردازد و خود را مدافع حقوق ملی و مذهبی قوم بلوچ و اهل سنت در استان سیستان و بلوچستان اعلام کرده و می‌گوید قصد جدایی‌ از ایران را ندارد.جندالله در طول سال‌های گذشته در این استان چندین عملیات بمب‌گذاری و گروگان‌گیری انجام داده‌ است.

رهبر این گروه، عبدالمالک ریگی بود که در اسفند ۱۳۸۸ توسط وزارت اطلاعات ایران دستگیر شد و روز۳۰ خرداد ۱۳۸۹ به دار آویخته شد.
عبدالحمید افزود: “زمانی که موضوع استان خراسان پیش آمد، مردم هیچ یک از مناطق استان خراسان به حذف نام «خراسان» رضایت ندادند و سرانجام این استان به نام خراسان شمالی، خراسان جنوبی و خراسان رضوی تقسیم شد و این تقسیم‌بندی معقولی بود. لذا چنان‌چه ضرورت تقسیم استان به‌وجود بیاید باید بر همین اساس انجام بگیرد که در هر قسمت نباید نام «بلوچستان» حذف شود. مردم این را نمی‌پذیرند که تقسیم استان بنا بر برخی ملاحظات قومی و مذهبی و به نفع قشری خاص انجام بگیرد.”

امام جمعه اهل سنت زاهدان افزود: “چنان‌چه نمایندگان مجلس نیز در برابر چنین موضوعی سکوت کرده و یا کوتاهی کنند مردم هرگز آنان را نخواهند بخشید. نمایندگان باید این موضوع را پی‌گیری کنند.”
وی گفت: “اگرچه ما اصراری بر تقسیم استان نداریم، اما اگر ضرورت تقسیم استان مطرح شد این مسئله باید با نظرسنجی از مردم و نمایندگان آنان انجام بگیرد. ما اطمینان داریم که وزارت کشور و دولت به دنبال نارضایتی مردم نیستند، اما ما نگران آن هستیم که کسانی وزارت کشور را دور نزنند و با ارائه گزارشات غلط طرحی را پیش ببرند که نارضایتی مردم را در پیش داشته باشد.”

سنی‌آنلاین

درباره این مطلب نظر دهید